+A A -A

Bir Darbe Girişiminin Anatomisi

-A A +A

15 Temmuz gecesi yaşananlar hakkında bugüne kadar okuduklarına ve dinlediklerine milimi milimine inananlar için bu yazımızın fazla bir yararı olmayacak. Fazlasını merak edenler için söyleyelim ki Fetullah Gülen, Cemaat içinden sıyrılmış bir grubun darbe girişimindeki rolünü inkâr etmiyor.

“Sempati duyan insanlar size (bize) sormadan bir yerde bir yanlışlık yapıyorlarsa şayet, onlar farkına varmadan bu davaya, bu hizmete ihanet ediyorlar."[1]

Fetullah Gülen washingtonpost'ta 16 Eylül 2016'da yayınlanan mülakatında da kendisine doğrudan sorulmasına rağmen, Cemaatin darbe girişimindeki rolü hakkında konuşmaktan sakınıyor. Bunu inkar etmiyor, dikkatleri darbe sonrası Cemaat mensuplarına Hükümet tarafından reva görülen muameleye kaydırmaya çalışıyor.[2]

15 temmuzdan bu yana kesintisiz sürdürdüğümüz  araştırmalarımızı bundan sonra Cemaatin üst yönetim kademesinin, Fetullah Gülen dahil, bu kademenin bir kanadı tarafından nasıl yanıltıldığını, Cemaatin darbe girişimine yine Cemaatin bu kanadı tarafından nasıl sürüklendiğini araştırma istikametine yönelteceğiz.

Fetullah Gülen’in darbenin başarılı olacağına dair yanıltıldığı ve onayının alındığı konusunun tahkikini sonraya bırakırsak, yer yer başlayan mahkemelerde savcı iddianamelerinde ve ilk savunmalarda görüldüğü gibi, Gülen cenahından darbe talimatı gelmesi üzerine, bu darbenin Cemaatin TSK içindeki yapılanması tarafından başarılmasının mümkün olmadığını çok iyi bilmesi gereken TSK içindeki Cemaat mensubu rütbeliler dörde bölündü.

1) Cemaati darbeye sürüklemek isteyen Cemaat içi sivil kanatla bağlantılı ve onların planlarının icracısı olanlar.

2) Bu niyeti kavrayamayan, darbe emri Fetullah Gülen cenahından geldiği icin Cemaat bağlılığı sebebiyle, darbeye iştirak edenler.

3) Niyeti kavrayan ve kendilerine verilen sıkıyönetim komutanlığı ve diğer görevleri yerine getirmeyenler.

4) Darbe tatbikat gibi gösterilerek iştiraki sağlananlar.

Bir Cemaat mensubunun daha Temmuzda sarfettigi bir sözü unutmuyorum.

"Uzun zamandır Cemaatin burnunu boka sokmaya çalışan çevreler vardı, nihayet başardılar"

Bu cümlede bu çevreler' in Cemaatin içinden olup olmadığı hususu belirsiz bırakılmıştı.

Henüz yalanlanmamış bir gelimse bu belirsizliği aralıyor:

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kayıplara karışan Fethullah Gülen cemaatinin önemli isimlerinden olduğu belirtilen Adil Öksüz adına twitter'da hesap açıldı. Twitter hesabından, "Şahsıma atılan tüm iftiraları reddediyorum. Devletimin yanındayım kısa bir süre sonra gerçekleri yazacağım" mesajı paylaşıldı.[3]

Adil Oksuz meselesi, Cemaatin kurdunun  içinden olduğunu gösteriyor. Fetullah Gülen’in Amerikanın Sesi mülakatında dediği gibi Cemaat içinden bir gurup TSK'nin Cemaati bağlısı rütbelilerini darbeye sürükleyerek ihanet mi etmiştir? Bu araştırılması gereken hususlardandır. Ortaya çıkmaya başlayan bilgilerden anlaşılıyor ki Cemaatin içinden çıkan bu grubun motivasyonu ve bağlantıları büyük olasılıkla bizi Hükümete götürmeyecek. Cemaatin büyümesinden kaygı duyan global oyunculara götürecek[4].

Görelim bakalım.

M Can

 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 04.02.2017 - 11:06 -1,174-
Bu sayfayı paylaşın :