+A A -A

Brucella (Yavru Atma Hastalığı): Malta Humması

-A A +A

 

 

Zoonozdur(Hayvandan insana geçer). Hayvan hastalığıdır. Bu hastalık, hastalıklı hayvanlarla temas halinde olan insanlara geçer. Bakıcılar, Veteriner Hekimler ve mezbaha çalışanlarına bulaşabilir. İnsanlara çiğ süt ve süt ürünleri ile bulaşır. Bulaşık ineklerin sütlerinin satışı yasaktır. Brusella insanlara bulaşır ve kısırlığa sebep olur. Erkeklerin üreme organlarında bazen şişlik ve kızarıklık görülür.

El çizikleri sıyrık ve yaralardan geçebilir. İnek, manda, koyun ve keçi sütleri ve etleri ile bulaşır. Çiğ köfte ile bulaşır. İnsanlara çiğ süt, çiğ sütten yapılan peynir ve taze peynirden geçer. Pastörize edilmemiş kremadan yapılan tereyağı ile bulaşır. Yoğurt, süt kaynatılarak imal edildiği için yoğurtla bulaşma söz konusu değildir. Hasta hayvanların dalak ve karaciğerinin iyi pişirilmeden yenmesi ile bulaşır. Sütlerin pastörizasyonu ile brusella mikrobu ölür.

Nemli topraklarda 100 günden fazla yaşar. 100 OC’ de hemen ölür. Kaynatılan sütlerde ölür. Güneş ışığında 12 saat içinde ölür. Çiğ sütten imal edilen tuzsuz krema yağında 142 gün, tereyağında 4 ay, %10 tuz içeren salamura peynirinde 45-60 gün, %17-18 tuzlu salamura suyunda 1 ay canlı kalır. Peynirleri tuzlu salamurada en az 2 ay bekletmek önerilir. Brusella mikrobu 70 0C’ye 3 dakika, 65 0C’de yarım saat bekletilirse ölür. Çiğ sütten yapılan peynirlerin tuzlu suda bekletilmekle mikrobun öldüğü kesin değildir. Bu nedenle pastörize edilmemiş tereyağına da dikkat edilmelidir. Denetimsiz markasız peynirleri yapanlar genellikle pastörize etmeden çiğ yaparlar.  

Hastalığın Belirtileri:

İnsanlarda brusella enfeksiyonuna bağlı düşükler görülmemekte, ancak erkeklerde kısırlığa sebep olabilmektedir. Erken dönemde veya hamileliğin son döneminde düşük yaptırır. Mikrop kadınların genital organlarına, erkeklerin ise testis ve eklemlerine yerleşir. Kuluçka dönemi 1-3 hafta ortalama 14-21 gündür.

Mikrop bulaştıktan 1 hafta ile 1 ay içinde hastalık ortaya çıkabilir. Düzensiz sürekli yüksek ateş, hasta insanlarda baş ağrısı, halsizlik, kalça ağrısı, kas ve eklemlerde romatizmal ağrılarla şüpheyi çeker.

Genellikle akşamları titreme ile ateş yükselir. Ateş 38-39 0C’ye çıkar. Öğleden sonra artan ateş genellikle gece yarısından sonra fazla terleme ile düşer. Ateşten sonra en önemli ikinci belirti kas ve eklem ağrılarıdır. Hastalarda aşırı terleme, çabuk yorulma, karın ağrısı, eklem ağrısı ve sırt terlemeleri olur. Genellikle akşamları hafif ateş, terleme ve eklemlerde romatizmal ağrılarla şüpheyi çeker. Eklem ağrıları hastalığın 3-4 haftasında rastlanır. Brusella tüm eklemlere yerleşebilir. Kalça, omuz, diz, el ve ayak bileklerine yerleşir. Titreme, halsizlik, kilo kaybı, sırt ve baş ağrısı görülür. Büyüklerde depresyonda görülebilir. Omurilikte apse de görülebilir. Ateşli dönemlerde deri döküntüleri de görülür. Mikrop vücutta ömür boyu kaldığı kabul edilmektedir.

Teşhis laboratuarda kan muayenesi ile yapılır. Hastalık birkaç haftadan 2-3 aya kadar sürebilmektedir. Sulu besinler alınmalıdır. Tedavi edilmezse insan kalp romatizmasından ölebilir. İlaçla tedavi edilir. Tedavi edilmezse kısırlığa sebep olabilir. Teşhis kan muayenesiyle yapılır. Tedavi edilmezse insan kalp romatizmasından ölebilir.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 24.11.2016 - 12:36 -1,671-
Bu sayfayı paylaşın :