MAKALE
Bırakın bu kaçak göçek işleri
03.07.2022 12:33
191   okunma
Sağlık Olsun.
03.07.2022 10:30
24   okunma
Allah’ın selamı üzerinize olsun. Karşılaşılan herhangi bir zarar ziyan olduğunda canımız sağ oldukça telafi edilebilir önemli olan sağlıktır anlamında sağlık olsun diye teselli verilir. Zira her şeyin başı sağlıktır. Sevgili Peygamberimiz “İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirme hususunda) aldanmıştır: Sağlık ve boş zaman.” 1. Kanuni Sultan Süleyman “olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.“ derken bir nefeslik sıhhatin dahi bir devlete bedel olduğunu ifade etmiştir. Ancak çoğunlukla sağlığın değeri ancak hasta olunduğunda daha iyi anlaşılmaktadır. Bizi yaratan bizi bizden daha iyi bilmektedir. “Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helal ve temiz olanlarından yiyin!.”2 derken sağlıklı olabilmek/kalabilmek için en temel düsturun temiz ve helal olmayan (sigara, alkol ve uyuşturucu maddeler vb.) uzak durmak olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Bununla birlikte modern hayatın ikramı ancak neredeyse bütün sağlıkçıların dikkat çektiği üç beyazdan (un, şeker, tuz) uzak durulmalıdır.
Modernleşme ve Kutuplaşma
01.07.2022 23:32
71   okunma
Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ilahiyat fakültesi mezuniyet töreninde onuncu yıl marşı söylenmesi konu edildi. Söz konusu marşın çalınmasında, ilgili fakültenin yönetiminin hiçbir dahlinin ve tesirinin olmadığı biliniyor. Konuyu, herhangi bir fakülte ismi zikretmeden “umûmî pencereden” ele almak lazım. Marşa gösterilen tepkiler nasıl bir düşünce zeminine dayanıyordu? Marşın, “millî kabul edilen değerler” açısından sembolik anlamı vardı. Güftesinde İslam ümmetinden kopmuş Türk ulus devletinin on yılda nüfusunu artırması, gelişip serpilmesi konu edilmekteydi. Marşın güftesinde “on yılda on beş milyon genç yarattık her yaşta” deniyordu. Yaratmak fiilinin Türk milletine atfedilmesinin iki anlamı vardı. Birincisi artık Türk milleti yaratıcı ile arasına bir mesafe koymuştu. İkinci anlam da şuydu: Artık din bağı ile bağlı olduğumuz unsurlar, “dost” değildir. “Ne mutlu Türküm” diyebilen unsurlar dost kabul edilmiştir. İslam ümmetinin bütünlüğünden kopulmuştur. Milli kimlik dini kimliğin üstünde en üst değer olarak yer almıştır. Sizin olmazsa olmazınız din olmaktan çıkmış, zihninizdeki tüm değerler, ırk üzerine kurulu hale gelmişse ilahiyatçı ya da başka meslekten olmanız neyi değiştirir? İslam ümmetinin bir parçası olmamak temel dünya görüşünüz haline gelmişse ne denebilir ki? Onuncu yıl marşının konuşulduğu günlerde “akla aykırı olan şey, ayet dahi olsa reddederim” cümlesi de konuşuldu.
Merhum Aykut Edibali Lider Bilgemiz
01.07.2022 21:27
417   okunma
Ömrünün her bir karesinde makul, yerli ve millî düşünmüş, bütün yazı ve konuşmalarında, din, devlet, yurt ve milletimizi, birlik ve beraberliğimizi öncelemiştir.
Yakın Tarihimizden İbret Levhaları
01.07.2022 20:02
27   okunma
Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili Enver Paşa’nın yaklaşık 5000 yıllık Türk Tarihi boyunca milletimize en büyük zararları veren devlet adamlarımızın başında geldiğinin belgeselini bu yazımızın bu bölümünde de anlatmaya devam edeceğiz. Hatırlanacağı üzere, yazımızın birinci bölümünde, Enver Bey’in Türk Tarihi’nin en büyük ve zararlı yıkımlarından birinci olarak Almanlar hesabına Sultan II. Abdülhamid’i yıkan iki darbenin ön saflarında nasıl roller oynadığından bahsetmiş, ikinci bölümünde ise, ikinci büyük yıkımlarından olarak yine Almanlar hesabına hile ve baskıyla nasıl Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili yapılıp bu sefer de Enver Paşa sıfatıyla yine Almanlar adına onların bir çeşit “paralı askerleri” ve “vekalet savaşçıları” olarak sırf kendi kararıyla Osmanlı Devleti’ni Almanlar safında nasıl harbe soktuğundan bahsetmiştik. Yazımızın bu bölümünde ise, yine Almanların onu sıkıştırması sonucu sırf kendisinin kararlarıyla yenileceğimiz hem Almanlar ve hem de bizim tarafımızdan biline bilene onlar hesabına SAVAŞTIĞIMIZ DOKUZ CEPHE’ nin isimlerini sıralayacak, yazımızın dördüncü bölünde de bunları anlatacağız.
Sınıfsız Bir Toplum
01.07.2022 19:21
32   okunma
Gece saat 02:00’de kalkıyoruz. Kuyruklarda abdest çilesi başlıyor. Çünkü az sayıda tuvalet ve lavabo ihtiyaca cevap vermiyor. Her neyse... Ama mutlaka bu probleme bir çözüm yolunun bulunması gerekiyor. Biraz ilgi, biraz alaka ve biraz İslami hassasiyetle çözülemeyecek bir problem değil. Mutlaka çözüm gerekiyor. Çünkü yüce İslam dini temizlik dinidir. Hem maddi temizlik, hem manevi temizlik. İşte size, Tevhid inancının yerleşmesinden sonra İslam’daki tüm ibadetlerin tek hedefi: Temizlik ve güzellik! “Temizlik dinin yarısıdır” anlayışına sahip bir toplum olduğumuz unutulmamalıdır.
Takılma Ve Takıntı Üzerine
30.06.2022 19:57
44   okunma
Modern zaman insanının kafasına takılan din, inanç, Allah, peygamber, öte dünyayla ilgili o kadar çok soru var ki, bunlardan kurtulması takılan sorulara ya cevap bulmasına ya da boş vermesine bağlıdır. Boş verme de bir yere kadar işe yaramakta sonrasında yine takılma yani kişinin zihnini meşgul etme işi devam etmektedir. Bu tür sorulardan ve şüphelerden kurtulmanın en kesin yolu, cevabını bulup şüphelerden arınmaktır.
Ya biz duymazsak?
30.06.2022 08:10
74   okunma
Dürüstlük Adına Pürüzlülük Yapmak!
29.06.2022 12:07
65   okunma
Atalarımız, "Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar" demişlerdir.
Almanya Hatıratım 2
28.06.2022 21:17
76   okunma
Oteller Yahut Evler
28.06.2022 11:32
81   okunma
Yerli Çözümler
28.06.2022 10:07
69   okunma
Dünya pandemi ile sarsılmıştır. Tesirleri, moral, ekonomi, ölümlerin getirdiği çöküntüler. İnsanların çaresizliğinden kapanma ile can derdine düşerken oynananları, dünyaya verilmek istenen yapılanma gayretinden sonra dünyada ekonomik krizler gıda tedarikleri tedbir ve tedarik öndedir. Büyük devletlerde görülmeyen gıdada rafların boşalması tedarikteki zorluklar gıdayı birinci sıraya getirdi. Gıdada bölgesinde büyük bir görevi yapan Ukrayna Rusya ile savaşa girmesi ile; Göç konuları dünyanın çözüm üretmek istediği adil ve insani yaklaşımlar olmadığından Avrupa, iki yüzlülüğü bir defa daha Suriye’den Afrika’da, Hindistan, Afganistan gibi ülkelerden gelen göçmenler kamplarda hayvan muamelesi yapılarak ölüme terk edilirken Ukraynalı göçmenlere farklı davranılmıştır.
Yangın Söndürme Çalışmalarının Verimliiğinine Dair
28.06.2022 10:01
49   okunma
Orman Yangınlarının çıkma sebepleri nelerdir? Bunların üzerinde durmak lazımdır. Eski zamanlarda, merceklerin işleviyle ilgilenen bilim adamlarının merceğin hünerinin anlaşılmasını ispatlamak için gözle görülebilen uzaklıktaki nesnelerin yanlarına gitmeden mercek vasıtasıyla yaktıkları biliniyor.
Pedala basmayan düşer
26.06.2022 20:51
40   okunma
Avrupa ülkeleri ardı ardına termik santralleri devreye almaya başlayınca aklıma Paris İklim Anlaşması etrafında kopartılan fırtına geldi. Türkiye’nin de 2053 vizyonu çerçevesinde onayladığı Paris İklim Anlaşması, artan enerji fiyatları ile birlikte şimdi herkesin kulak arkası yaptığı bir hususa dönüştü. Oysa daha şunun şurasında birkaç sene evvel Türkiye’nin Karadeniz’de bulduğu doğalgaz rezervlerinin çevreye salacağı karbon miktarı üzerinden yorumlar yapılmaktaydı. İçerideki iz düşümleri de bu gazın ekonomik değerinin bir bar çikolata etmeyeceğini anlatmak için hançeresini yırtıyordu.
Yaklaşan seçimler ve ekonomik krizler…
26.06.2022 20:49
26   okunma
Eğer bir erken seçim kararı alınmazsa -ki o ihtimalin hala mevcut olduğunu düşünenlerdenim seçimlere yaklaşık 1 yıllık bir süre kaldı. Seçim takviminin açıklanacağı dönemi bunun dışında tutarsak aslında seçim sathı mahalline girmiş durumdayız.
Organik hayat olabilir mi?
26.06.2022 20:47
30   okunma
Teknolojiyi ve makineleri hayatın olması gereken yerine yerleştirmediğimizde sıkıntılı bir yaşam süreriz. Organik hayat sürmemiz gerekiyor. Bunu söylerken son yılların popüler kültürü haline gelen, organik tarımla karıştırmayın. Organik sebze, meyve yemeği kast etmiyorum yani.
Merdiven altı verilerin dünyası
26.06.2022 20:45
37   okunma
Türkiye’de siyasetin kurumsal zaafları, kuşkusuz siyasetçilerden bağımsız değil. Eleştiriye açık görünenler bile bir yerden sonra “Bu kadar da olmaz ki” noktasına geliyor. Burada her siyasi partiye, onların ortak zeminlerine, ittifaklarına, öngörülerine yahut yanlışlarına dair değerlendirmeler yapıyorum.
Avrupa karnını doyurmak için yine bize muhtaç oldu
26.06.2022 20:42
38   okunma
Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, büyük bir gıda krizini tetikledi. Türkiye ise savaşın başından beri yürüttüğü politikalarla gıda krizini çözmek için uğraşıyor. Osmanlı Devleti, 18. ve 19. yüzyıllarda kıtlık yaşayan İngiltere, Fransa, İtalya ve Avusturya gibi birçok Avrupa ülkesine buğday göndererek insani vazifesini yapmıştı
Ortaklık, enflasyon, kusurlu mal
26.06.2022 20:35
29   okunma
Bazen evimizin bazen de yönettiğimiz yerlerin sorumlusu olarak bir usta ile anlaşarak işler yaptırmaktayız. Ancak bu işleri yaptırırken usta ile anlaştığımız iş A kalitesinde iken iş sonunda B kalitesinde veyahut 100 birim anlaşmışken 90 birim tarafımıza teslim edilmektedir. Neden böyle olduğunu sorduğumuzda fiyatlar arttı veya zaten ucuza yaptık yapıyoruz gibi vb. cevaplar
Saygıdeğer Sabri Sarıkaya Ustaya...
26.06.2022 20:27
257   okunma
Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği öğrencisiyken aynı evde kalmıştık.
12345678910...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya