+A A -A

Çatı iddianamesi'nde netleşen detay! Darbe girişiminde kaç asker görevlendirildi?

-A A +A

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili 221 şüpheli hakkında hazırlanan çatı iddianamesine göre, 15 Temmuz gecesi TSK içerisindeki FETÖ üyelerinin 8 binden fazla askeri personeli görevlendirdiği, 35 uçak, 37 helikopter, 74 tank, 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silah kullanıldığı tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanarak, Ankara 17. Ağır Ceza  Mahkemesine gönderilen darbe girişiminin çatı iddianamesinde, darbe teşebbüsüne  katılan askerlerin sayısı ve kullanılan silahlara ilişkin bilgilere yer verildi. İddianameye göre, demokratik anayasal düzeni, cebir ve şiddet  kullanarak ortadan kaldırmaya çalışan darbeciler, 35 uçak, 37 helikopter, 74  tank, 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silah kullandı, darbe teşebbüsünde 8  binden fazla askeri personel görevlendirdi.

Milli iradenin hedef alınarak, başta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve  TBMM olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik değerleri ve kurumlarına ait  binaların bombalanarak ülkenin teslim alınmaya çalışıldığı kaydedilen  iddianamede, "FETÖ, yabancı dostlarının da bilgisi ve yardımı dahilinde, örgüt  mensuplarının adeta istilasına uğrayan milli ordumuzu kullanarak, 15 Temmuz 2016  gecesi darbe girişiminde bulunmak suretiyle, ihanette sınır tanımadığını  göstermiştir." ifadelerine yer verildi.

DONANMANIN YÜZDE 707İ HAZIR HALE GETİRİLDİ 

İddianamede, sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyeleri arasında ismi geçen  eski Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk  Harmancık'ın, Deniz Kuvvetleri ile ilgili darbe girişimine yönelik genel  anlamdaki planlamaları Sinan Sürer ile yaptığı belirtildi. Harmancık'ın,  hazırlanan atama listesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı göreviyle  terfi ettirilmek istendiği kaydedildi.

Harmancık'ın, Deniz Kuvvetleri ile ilgili darbe girişimine yönelik  genel anlamdaki planlamaları, 15 Temmuz'da tuğamiral rütbesiyle Genelkurmay  İstihbarat Başkanlığı 1. İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Daire Başkanlığı  görevinde bulunan Sinan Sürer ile yaptığı bu planlamalar kapsamında, Türk  Donanması'nın yüzde 70'ini oluşturan, fırkateyn, korvet ve hücumbot ve 29 ana  muharip gemisinin darbe faaliyetlerine katılmak üzere, hazır hale getirildiği  kaydedildi.  Eski Tuğamiral Harmancık, meslekten ihraç edilen ve Almanya'ya kaçtığı  belirlenen örgüt mensubu öğretmen tarafından o gece kullanılması için dağıtılan  telefon hatlarını kullananlar arasında da yer alıyor.

AKINCI ÜSSÜ'NE GELEREK GÖRÜŞMELER YAPTI

İddianamede, Harmancık'ın, 6-9 Temmuz arasında, Ankara Konutkent'teki  villada, FETÖ'nün "Hava kuvvetleri imamı" olduğu iddia edilen Adil Öksüz  "liderliğinde" yapılan darbe planı ile ilgili organizasyonun toplantılarına  katıldığı, sevk ve idaresini yapan ekibin içinde bulunduğu belirtilerek, villada  yapılan parmak izi incelemesinde Harmancık'ın parmak izine de rastlandığı tespiti  yer aldı.  Harmancık'ın darbe girişimi günü izinli ya da raporlu olmamasına  rağmen, darbe girişimi kapsamındaki hava harekatının merkezi olan Akıncı Üssü'ne gelerek, bir yandan darbe girişimine yönelik görüşmeler yaparken, diğer yandan  derdest edilmek suretiyle Genelkurmay Karargahı'ndan Akıncı Üssü'ne getirilen  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı, Mehmet Dişli, Kubilay Selçuk ve  Hakan Evrim ile darbe girişiminin başına geçmesi için ikna etmeye çalıştığı,  sözde darbe bildirisini televizyon kanallarında okuması için zorladığı, Orgeneral  Akar'ın ikna olmaması üzerine, kendisini Fetullah Gülen ile görüştürmeyi teklif  eden konsey üyeleri içinde yer aldığı belirtildi. (AA)

Kategori: 
Etiketler: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 18.03.2017 - 11:34 -207-
Bu sayfayı paylaşın :