+A A -A

Cemre Düşmese Olmaz..

-A A +A

 

          Cemrelerin ilki, Şubat ayının 20. günü havaya düştü. Birer hafta  ara ile suya ve toprağa da  düşecek. Cemrenin düşmesi demek, ne demek? Cemre indi denemez miydi? Belki denirdi. Biz iyi şeylerin gökten geldiğine, gökten düştüğüne  inanırız. Yağmur ve kar taneleri gökten düşer. İndi yerine düştü demek belki ondandır.

          Cemrenin manası bunu böyle söylemeye sebep olmuş da olabilir. Malumlarıdır ki Cemre, kor veya ateş anlamına gelir. Cemre ateş özelliği olduğu için ısıtıcıdır. Havaya düşer, havayı ısıtır. Suya düşer suyu ısıtır. Toprağa düşer toprağı ısıtır. İnsanlar kışın ateş yakar etrafında ısınır. Ateş düştüğü yeri yakar denmiştir bir de.

          Ayrıca cemre bir de kolaylıktır. Cemre suya düşünce, su daha çabuk kaynar. Mutfaktakilerin işi biraz daha kolaylaşır. Havaya düşünce hava biraz daha ısınır. Ayrıca hava zaten ısındığı için içeriyi ısıtacak bir şeye ihtiyaç kalmaz. Cemre toprağa düşünce, toprağa ekilen şeyler daha çabuk biter. Toprağa atılan tohum daha çabuk tutar. Kışın toprağa bir şey eksek, canlanamaz. Toprak kendisi ölü ki, birine can verebilsin.. Biz yıllar önce bekar evinde kalırken, sabah kahvaltısı için çay suyu kaynatmak istemiştik. O günlerde cemre suya düşmüştü. Ocaktaki su, iki ay önceki zamandan daha erken kaynamış gibi oldu, böyle hissettik. ”Su biraz daha tez kaynamadı mı” deyince; arkadaşlardan birisi, “cemre suya düştü ya ondan” dedi.

          Bunun için cemre havaların ısınmasının ve baharın habercisidir. Kor ya, ateş ya ondan.. Her şeyi etkiler.

          Cemre düşmese ne olurdu? Sürekli kış olur, insanlar donardı. Cemre gelince, soğuk günler geride kalır.

          Allah’ın koyduğu kurallar gereği, kış şartları geçer, mevsimler değişir, insanların giyinmesine, yemesine kadar ve çalışma  tarzlarına kadar her şey değişir. Sıcak havaların meyveleri ve sebzeleri gelir. Mevsime uygun tarzda giyinilir, mevsime uygun tarzda yiyecekler yenir.

          Cemre tekdüzeliği önler. Tek tip bir mevsimi, tek tip bir yaşayışı önler. İnsanların her şeyden tatmasını ve nasiplenmesini sağlar. Allah kuralı böyle koymuş. İnsanlar, her mevsimi, her mevsimin imkanını tatsın diye..

          Bu bir bakıma insana, oruçların 33 yıl boyunca, her yıl  bir önceki aya l0 gün kayarak, bütün bir zamanı kaplamasına benzer. 33 yıl önce Haziran ayında oruç tutanlar, yaşamışsa, 33 yıl sonra Haziran ayında tekrar oruç tutarlar. Ve böylece 33 yıl içinde her mevsimi yaşamış, her mevsimin orucunu da tatmış olurlar. Cemre düşmese, sürekli kış olacağı gibi, oruçlar da hep aynı mevsimde olsaydı, insanlar sürekli oruç ayında aynı şeyleri yiyecek, aynı tarzda yaşayacak, aynı şekilde giyinecekti. Mesela, hep palto giyecektik.. Oruçlar sürekli kışa gelse, insanlar bol yaz meyvelerini göremeyecekti. Bu, Allah’ın kullarına bir ikramıdır.

          Cemreler düşünce, bahar geleceğinden, tabiat da canlanır. Ölü toprak dirilir. Kurumuş ağaçlar da.. Hiç yeşermeyecek gibi duran çiçekler açar. İnsanlar bahar gelince bir başka olur. Baharın gelişini insanlar kutlar. Bahar Bayramı vardır. Nevruz Bayramı vardır. Bu, insanın Allah’a şükrüdür. Bayram, kutlamadır. Soğuk ve kuru bir hayatın neşelenmesidir. Bunun şükrüdür neşelenme.. İnsanlar sevinir de ağaçlar ve çiçekler sevinmez mi? Ağaçların yeşermesi, çiçek açması da bitkilerin bayramıdır. Onlar da Allah’a şükrederler. Çiçek açmak, sevinmektir.

          Cemrenin getirdiği güzelliklerden birisi de, toplum hayatının cıvıl cıvıl olmasıdır. İnsanlar yaz günlerinde günlerin de uzaması ile daha bol vakte sahip olurlar. İş yapmak için çok zamanları olur. Turizm bu zamanda gelişir. Ticaretin bereketi de böyle artar.

          Cemre dönüşümdür. Cemre yenilenmedir. Cemre yeniden doğuştur. Her şey, yeniden başlar cemre ile.. Cemre zorlukları yenmedir. Hoş geldin cemre..

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 22.02.2017 - 14:08 -877-
Bu sayfayı paylaşın :