+A A -A

​CHP'de muhaliflerin imzasının ardından kritik gün

-A A +A

HP'de olağanüstü kurultay yapılıp yapılmayacağı tartışmaları sürerken gözler bugünkü Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) ardından gelecek açıklamaya çevrildi.

24 Haziran seçimlerindeki başarısızlığın ardından kendi için yaşadığı siyasi krizlerle gündeme gelen CHP'de 'kurultay' çatlağı giderek büyüyor.

Muhalifler imzaları teslim etmişti
CHP'de Muharrem İnce'nin etrafında kümelenen delegeler olağanüstü kurultay için imza toplamış ve İnce, "Bin 250 imza toplanmazsa kenara çekilirim" açıklamasında bulunmuştu.

Muhalifler geçtiğimiz günlerde noter onaylı 630 imzayı topladıklarını belirterek, imzaları genel merkeze sunmuştu.

CHP'li muhalifler: İmza sayısı yeterli
"Yeterli imzaya ulaşamadılar"
CHP yönetimi ise imzaların ardından açıklama yapmış ve muhaliflerin yeterli imzaya ulaşamadığını kamuoyu ile paylaşmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "Genel Merkezimize sunulan noter onaylı belge sayısı 605" ifadesini kullanmıştı.

CHP: Elimize ulaşan imza sayısı 605
"Sayılarla oynuyorlar"
CHP yönetimi "Salt çoğunluk sağlanamadı, kurultay yok" derken, muhalifler ise "Sayılarla oynanıyor" açıklamasında bulundu.

Bugüne kadar girdiği tüm seçimleri kaybeden Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP'nin söylemi olan 'Hile var', bu kez muhaliflerin de sığındığı liman olmuş ve genel merkezin sayılarla oynadığı iddia edilmişti.

CHP klasiği: Hile var
Revizyon sinyali
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanacak olan MYK’da parti tabanının ve örgütün taleplerini dikkate alarak, A takımında revizyona gidileceği, yeni bir vitrinle yerel seçimlere hazırlanacağı konuşuluyor.

İnce'den 'kimse ayrılmasın' mesajı
Tüm bu sürecin ortasındaki isim olan CHP'li Muharrem İnce ise resmi Twitter hesabından bir açıklama yaparak "Kimse partiden ayrılmasın" mesajı vermişti.

Kurultay için açlık grevi
İnce, şu ifadeleri kullanmıştı:

"CHP’de Olağanüstü Kurultay için notere giderek imza veren kurultay delegelerimizin iradesine, isteğine sahip çıkıyoruz. Bize güvenen insanları yarı yolda bırakmayacağız. Anlık tepkilerle kimse partiden ve partideki görevinden ayrılmasın."

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 08.08.2018 - 11:44 -185-
Bu sayfayı paylaşın :