+A A -A

CHP'den flaş Adalet Kurultay'ı kararı

-A A +A

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'de "Adalet Kurultayı" yapma kararı aldıklarını açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan, "Bütün toplum kesimlerinin adaleti tartışacağı ve adaletle ilgili yol haritasını çıkaracağı bir kurultay talebi geldi. 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'de 5 günlük bir 'Adalet Kurultayı' yapacağız. 'Adalet dosyasına koyacak benim de bir arzuhalim var' diyen herkesi, 26-30 Ağustos tarihleri arasında, Çanakkale'deki 'Adalet Kurultayı'mıza davet ediyoruz" dedi. 

'ADALET KURULTAYI' AÇIKLAMASI: ÇIKIŞ YOLLARI KONUŞULACAK

Partisinin 'Adalet Yürüyüşü'nün ardından 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'de 'Adalet Kurultayı' yapma kararı aldığını duyuran Tezcan, şöyle konuştu: 

 

"Bu yürüyüşün arkasından toplumun her kesiminden çok önemli çağrılar geldi. Bütün toplum kesimlerinin adaleti tartışacağı ve adaletle ilgili yol haritasını çıkaracağı bir kurultay talebi geldi. 'Adalet Yürüyüşü'nün üzerinde artık her kesim, bunu Türkiye'nin bütün adaletsizliklerini tüm boyutlarıyla tartışacağımız bir kurultaya ihtiyacımı var; dedi. Böyle bir talebe kulaklarımızı tıkayabilmemiz mümkün değildi. O nedenle 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'de 5 günlük bir 'Adalet Kurultayı' yapacağız. Bu 'Adalet Kurultayı'nda, bütün boyutlarıyla toplumun her kesimi Türkiye'de yaşanan adaletsizlikler, adaletin katledilmesinde gelinen nokta ve çıkış yollarını konuşacak"

"ZARURİ BİR TALEP OLARAK GÖRÜLDÜ"

Kurultay düzenleme kararlarının nedenini de açıklayan CHP'li Tezcan, "Tarihimizde atalarımız bütün büyük devlet meselelerin ve toplumsal sorunları kurultaylarla çözmüşler. Halk olarak bir araya gelmişler ve kurultaylar aslında bugün anlaşıldığı gibi partilerin organik toplantıları değil; büyük toplumsal meselelerin çözüm yerleri olmuşlar. O yüzden adalet gibi temel bir meselenin, herkesin ortak sorunu olan bir meselenin çözümü ancak ve ancak bizim birikimimize uygun olarak bir 'Adalet Kurultayı'nda olabilir; dendi. Gelen bu talep, bizim tarafımızdan da takdire şayan ve uygulanması zaruri bir talep olarak görüldü" dedi. 

"MİLLETİMİZİN YENİ BÜYÜK TAARRUZUNUN İŞARETİ OLACAK"

Çanakkale'nin önemli bir merkez olduğunu vurgulayan Tezcan, "Çanakkale, ilk defa hiçbir etnik ayrım gözetmeden ulusal Kurtuluş Savaşı'ndan önce bu milletin Türk, Kürt, Laz, Çerkez ayrımı gözetmeden bir arada işgale karşı koyun koyuna savaştığı yer. Herkesin kanının topraklarıyla yoğrulmuş ve ulus bilincinin ilk tohumlarının atıldığı bir direniş destanı. Bu nedenle bunu Çanakkale'de yapmanın anlamlı olacağı görüşü ortaya çıktı. 26-30 Ağustos tarihleri arasının bir başka özel önemi var; Büyük Taarruz'dan büyük zafere giden yolun tarihidir. Bu nedenle o aradaki 5 günlük dönem, milletimizin bir yeni büyük taarruzunun ve yeni büyük zaferinin işareti olacak önemli görüşmelerin yapılacağı bir yer olacaktır" diye konuştu. 

"PARTİLER ÜSTÜ BİR KURULTAY"

'Adalet Kurultayı'nda, Türkiye'nin bütün temel meselelerinin konuşulacağını belirten Tezcan, şöyle devam etti: "Herkes kendi adaletsizliğiyle ilgili meseleyi bu platformda konuşabilecek. Bu kurultay, bir partinin kurultayı değil. Bu kurultay, partiler üstü bir kurultay; adalet isteyenlerin kurultayı. Adalet dosyasına benim de koyacağım bir arzuhalim var; diyenlerin geleceği bir kurultay. Bu nedenle biz 16 Nisan'da partiler üstü bir kampanya yürüttük ve onun millet nezdinde birleştiriciliğini gördük. 'Adalet Yürüyüşü'nü partiler üstü yaptık ve büyük destekle karşılaştık. Şimdi yine bu kurultayımız da parti bayrağı, parti amblemi ve parti logosuyla yapmıyoruz. Bu, milletin büyük davalarının çözüleceği kurultaylara benzer bir örnek kurultay olacak"

"'ADALET DOSYASINA KOYACAK ARZUHALİM VAR' DİYEN HERKESİ DAVET EDİYORUZ"

Parti kurultayı yapmayacaklarının da altını çizen CHP'li Tezcan, "'Adalet dosyasına koyacak benim de bir arzuhalim var' diyen herkesi 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'deki 'Adalet Kurultayı'mıza davet ediyoruz. Bunun dışında tabii ki özel davetlerimiz olacak. Bu, bir siyasi partinin kurultayı değil; herkesi davet edeceğiz. Yeter ki 'Adalete katkı vermek istiyorum' desin ve katkı verme niyetiyle gelsin. Geniş bir alanda, çok renkli ve sürprizlerle bezenmiş bir kurultayımız olacak. Adalet arayan herkes kendini bulacak. Davetin ilk şeklini burada yaptım" dedi. 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 31.07.2017 - 14:35 -1,233-
Bu sayfayı paylaşın :