+A A -A

Çok Bayramlar Göresiniz…

-A A +A

Kadir gecesinden çıktık, bayramı bekliyoruz. Ramazan Bayramı’nı kutlamak, müminler için hem bir haktır, hem de bir özlem. 30 gün nefsini ıslah etmiş, oruç tutarak kendini zapt etmiş insan, bayramı elbette hak eder.Allah bayramı mümine bir hak olarak vermiştir.

Oruç tutarak kendini deneyen ve yenileyen insan çok şeylere de şahit olmuştur.Açlık diye birşey varmış, aç kalmak da varmış der mesela. 17 saat aç kalır, ancak; bu Allah rızası için olursa 17 saat onu hiç zor olmaz. Zaten bu yıl İstanbul, Ramazan'ın büyük bir kısmını serin ve yağışlı geçirdi. Bu da ayrı bir kolaylığı Rabbimin.

Ramazan'da insanların birbirini hatırlaması, oruç meselesi ile yapılan temaslar, dualar ayrı bir gönül zenginliğidir.İki mümin karşılaşıyor,biri “.bize dua et” diyor, diğeri,“Dualarımız bütün Müslümanlarla birlikte.” diyor, “Allah cümleye sıhhat ve afiyetler versin” diyor; bir diğeri de “Allah senin bütün kusurlarını affetsin inşallah.”diyor.

Başkasının iyiliğini istemek ne büyük bir gönül genişliğidir.Kendini değil; başkasını düşünmek, başkasının iyi olmasını istemek bu ne büyüklüktür.

İstanbul'da bir Kadiri Dergahı’na gitmiştim, zikirden sonra derviş bir dua etti.Duanın bir yerinde; “Şu anda burada bulunan kardeşlerimize hayırlar ver.Her ne sebeple olursa olsun toplantımıza gelemeyenlere de hayırlar ver.”dedi. Çok sevindim.Birisi oraya gidemezse de unutulmuyor, dualarda hatırlanıyor yani…

Duanın bir yerinde söylenen niyaz da manidardır;“Ordularımızı karada, denizde ve havada her yerde ve her zaman muzaffer eyle.” Duanın daha da önemli cümlesi şuydu;“Hasbelkader devletimizin başına yönetici olan idarecilerimize de hayırlı kararlar almalarını nasip et Allah'ım”.. Çok haklıydı, çünkü; onların kararı cümleyi etkileyecektir.

Evet, insanlar birbirlerine dua etmeli, iyilik üzere olmayı dilemelidir.Duada ne isteneceğinin bir sınırı yoktur. Kimisi sıhhat ve afiyet ister, kimisi zengin olmayı. Herkesin bir üslubu var, diline kolay gelen söz var; ama asıl olan bencil olmamaktır,herkesin iyiliğini istemektir.

Allah ülkemize dirlik versin.

Bayramınız kutlu olsun, çok bayramlar göresiniz inşallah…Allah’a emanet..

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 22.06.2017 - 15:23 -693-
Bu sayfayı paylaşın :