+A A -A

Çok çarpıcı açıklama: "Gerekirse İsrail ile savaşırız!"

-A A +A
Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar, İsrail'e karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceklerin söyledi.
 
Katar merkezli "Al Jazeera" televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Sinvar, "Gazze'ye uyguladığı ablukanın devam etmesi halinde askeri güç  kullanmaktan geri durmayacağımız konusunda son zamanlarda İsrail'e açık mesajlar  gönderdik." dedi.
Gazze sınırında 30 Mart'tan bu yana devam eden Büyük Dönüş  Yürüyüşü'nün Filistin davasını yeniden dünya gündemine taşıdığını kaydeden  Sinvar, "Bazı kaybedenler, dünya gündeminin çok yoğun olduğu yönünde propaganda  yapmaya çalıştı. Ancak bu büyük hareket (Büyük Dönüş Yürüyüşü) bir anda Filistin  davası ve Gazze ablukasının en güçlü şekilde dünya gündemine oturmasını sağladı."  diye konuştu.
 
"Hamas ve direniş grupları, yürüyüşün barışçıl kalması için  uğraşıyor"
 
Silah dahil her türlü direniş yöntemini kullanma hakkına sahip  olduklarını ancak direnişin barışçıl olmasına önem verdiklerini aktaran Sinvar,  "Hamas ve Gazze'deki Filistinli direniş grupları, yürüyüşün barışçıl kalması için  uğraşıyor. Eğer şartlar askeri seçeneği gerektirirse ileride bu da olur."  ifadesini kullandı.
 
Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün, başta Gazze ablukası olmak üzere bir çok  konuda hedefine ulaştığını, pek çok ülke ve uluslararası kurumda şu an bu  meselenin tartışıldığını dile getiren Sinvar, yürüyüşün aynı zamanda dünyanın  gözü önünde ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasının ölüm belgesini yazdığını,  Filistin halkının bu kararı ve uygulamayı reddettiğini ispatladığını söyledi.
 
Mart ayının başından beri dünyanın birçok yerinde Gazze'deki insani  kriz ve ablukayla ilgili çok sayıda toplantı düzenlendiğine işaret eden Sinvar,  Filistin davasını çevreleyen stratejik şartların, ABD yönetiminin özellikle  İsrail'in tutumunu tamamıyla benimsemesi ve Filistin halkının direnişine "terör"  olarak bakmasıyla birlikte çok karmaşık bir hal aldığını vurguladı.
Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 17.05.2018 - 12:12 -153-
Bu sayfayı paylaşın :