+A A -A

Serseri Mayın!

-A A +A
İnsan değişen bir varlık. İyi iken kötü, kötü iken iyi olabilir. Elbette insanların iyi olması arzu edilir. İnsanların kafasında, kalbinde, gönlünde hangi değerler baskınsa insan o yönde hareket ediyor. Bu da insanın kendi kararlarını belirliyor. İyi olmaya karar vermişse önce kendisinde olumlu değişimler yapması gerekir. İnsan kendisinde bulunan olumsuz ne varsa bunları ortadan kaldırma çabası içerisine girmesi gerekir.
 
Nasıl ki ekin, sebze ve meyve yetiştiren insan tarlada, bahçede bulunan yabancı lüzumsuz bir takım zararlı bitkileri temizliyorsa bu zararlı bitkiler asıl yetiştirmek istenilen bitkinin gelişmesine mani oluyorsa, insanda bulunan birtakım olumsuzluklar insanın kendisine zarar vermektedir. Kafasındaki gönlündeki ayrık otları temizlemelidir. Bu ömür boyu devam edecek bir iştir. Bunda başarılı olanlar önce kendilerine sonra ailelerine, toplumlarına ve insanlığa faydalı oluyorlar.
 
İnsanın doğru iyi, güzel ve hayırlı amaçları olmalı bu amaçlar istikametinde hareket etmeli. Zamanını da buna göre ayarlamalıdır.
Amacını bilen buna göre çaba gayret sarfeden kendine ve çevresine olumlu değer katan her gün iyi ve güzel yönde gelişip değişen insan olmak ne güzel.
Amaçsız ne yapacağını gününü nasıl yaşayacağını bilmeyen serseri mayın gibi olmak ne kötü.
Hak, hayır, iyi ve güzel olma çabasında olmak isteyenlere ne mutlu! Selam olsun onlara.

1 yorum var.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 08.01.2018 - 16:46 -1,516-
Bu sayfayı paylaşın :