+A A -A

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör örgütünün yanına iki ülke de yakışmıyor!

-A A +A

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin ziyareti öncesi Trump görüşmesinin şifrelerini verdi: Terör örgütünü ne ABD ne de Rusya’nın yanına yakıştırıyoruz. Biz virgül değil, nokta koymaya gidiyoruz. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile yapacağı görüşmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu:  

VİRGÜL DEĞİL, NOKTA KOYACAĞIZ  

Trump ile gerek ikili ilişkilerimiz gerekse bölgesel gelişmeler ve dünyadaki mevcut gelişmeleri değerlendirme fırsatımız olacak. İkili ilişkilerin yanı sıra başta DEAŞ, Suriye, Irak ve mülteci krizi gibi konularda görüş alışverişinde bulunacağız. Elbette FETÖ, YPG/PYD gibi Türkiye'nin güvenliğine tehdit oluşturan unsurlar gündemimizde olacak. 
Bir öncü ekibi ABD'ye göndermiştik. Heyetimiz döndü, şimdi biz en üst düzeyde bu görüşmeleri yapacağız. Bizim yaptığımız görüşme virgül değil nokta mesafesinde olacak. Şu ana kadar yazılı görsel medyada yer alan bütün ifadeleri ve yaklaşımları çok önemsemiyorum demiştim, ABD şu anda hala bir geçiş süreci yaşıyor. Bu sebeple de bizim burada çok daha hassas olmamız gerekir. ABD'de daha önceden gelen işlemler var, YPG'ye yapılan silah yardımı gibi. Bunlar ağır silahlar. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle yok etmek ideal bir siyaset değildir. 

PUTİN'E DE SÖYLEDİM!

Bu bölgede ne ABD'ye ne Rusya'ya tehdit var. Tehdit bize… NATO'da ittifak halinde olduğumuz bir güçlü ülke güçlü bir ortağıyla adımlarını atmalı. Asla biz terör örgütünü ABD'nin yanına yakıştırmıyoruz. Sayın Putin'le de konuştum. Aynı şeyi Rusya'ya da yakıştıramıyoruz. Bu ziyaretin de bir kırılma noktası olacağını düşünüyorum. 

Halepli Bana, kimliğini Külliye'de aldı

Halep’in sesini sosyal medyadan attığı mesajlarla tüm dünyaya duyuran Bana’ya Türkiye sahip çıktı, çığlığına el uzatan Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. Bana Alabed ve ailesi Türkiye’nin girişimleriyle tahliye edilerek önce güvenli bölgeye ardından da Türkiye’ye getirildi. Dün ise Çin ziyareti öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriyeli Bana ve ailesine Türk vatandaşlığına geçmesi nedeniyle kimliklerini takdim etti.    

Gücü yetiyorsa beni Brüksel’e sokmasın! 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Brüksel Belediye Başkanı, NATO’nun bir mensubu değil ve NATO adına konuşacak birisi de değil.

Çin ve Amerika ziyaretinden sonra NATO Zirvesi için Brüksel’e gideceği hatırlatarak, Brüksel Belediye Başkanı'nın, ‘Erdoğan yanlısı gösterilere izin vermeyeceğiz’ şeklinde açıklamaları olduğunun sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: Brüksel Belediye Başkanı, NATO’nun bir mensubu değil ve NATO adına konuşacak birisi de değil. O kendi işine baksın. Brüksel sokaklarını nasıl temizleyeceğini düşünsün.

AÇIKLASINLAR: Ben zirveye gidiyorum zırvaya değil 

Gücü şuna yetiyorsa, ‘Ben NATO Zirvesi'ne de Erdoğan’ı sokmam’ diyorsa, buna gücü Belçika yetkilerinin yetiyorsa çıksınlar bunu açıklasınlar. Ben zirveye gidiyorum zırvaya değil. Dolayısıyla da atacağımız adımın nerelere tekabül ettiğini de gayet iyi biliriz. Bunlarınki zırvalamak başka bir şey değil. 

NATO NİÇİN VAR? 

Biz görevimizi yaparız ve NATO Zirvesi'nde de A’ dan Z’ye bütün bu olanların hepsi zaten orada gündeme gelecek. NATO niçin var? Bunları hep konuşacağız. Eğer NATO terörle mücadele de bir rol almayacaksa niye var. Bunları da konuşacağız.   

O NATO'DA DEĞİL!

Ona göre ne gibi adımlar atılacak onları düşünsün. Bıraksın da bu işleri üst düzeydeki Belçika’nın NATO’daki temsilini üstlenen kişiler konuşsun. Orada Erdoğan yanlılarına ben kalkıp da şu anda ne Brüksel Belediyesi'ni ziyarete gidiyorum ne de bu noktada Brüksel’deki Belçika yetkililerini ziyarete gidiyorum. Ben NATO’daki yapılacak bir zirveye katılacağım. Olay budur. 

Kendi akıllarını kendilerine saklasınlar 

 

Bir gazetecinin, "CHP'den, 'Trump'ın YPG/PYD'ye silah yardımını resmi olarak karar almasının ardından bu ziyaret gözden geçirilmeliydi, gidilmeseydi daha doğru olurdu' şeklinde açıklamalar var" sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi: Bu tür ifadeyi kullanmışlarsa ben o ifade üzerinden kullanayım. Önce bunların siyaset öğrenmesi lazım. 

Bilmiyorlar!

Siyaseti bilmeyenlere bu şekilde cevap vermenin hiçbir anlamı yok. Biz neyi ne zaman, nasıl gözden geçireceğimizi çok iyi biliriz. Bunun için de ana muhalefetin aklına ihtiyacımız yok. Onlar kendi akıllarını kendilerine saklasınlar.

Tehdit varsa ansızın gelebiliriz

"Hep diyorduk ya 'inlerine gireceğiz'. Şu anda yavrularımız inlerine girdi. Şimdi buldozerlerle buralara yollar açılıyor" diyen Erdoğan şöyle devam etti: Başta bakanımız olmak üzere bütün generaller dahil olmak üzere hepsi bu işin mücadelesini kararlı bir şekilde devam ediyor. Kandil'de de, Suriye'de de vereceğiz. Malum Irak'ta bir operasyonumuz oldu, Telafer ve Sincar bu bölgelerde. Ama dedik ki aynısını "Bir gece ansızın gelebiliriz.” Bunu yapmazsak tehditler devam edecek. 

Hala geçiş dönemi yaşıyor!

"DEAŞ'la mücadeleyi en üst düzeyde veren ülkeyiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "ABD hâlâ geçiş dönemi yaşıyor. YPG'ye yardım, stratejimize ters düşüyor" dedi.

"ABD hâlâ bir geçiş sürecini yaşıyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti: Bu tabii bizim ABD'yle olan stratejik ilişkilerimize, mutabakatımıza ters düşen gelişmeler. Biz ne diyoruz; bölgede DEAŞ'la mücadeleyse bunu şu anda en üst düzeyde veren biziz. Hepsi işin lafını yapıyor, Türkiye olarak biz içeride ve dışarıda bu işin icraatını yaptık, yapmaya devam ediyoruz, edeceğiz. FETÖ konusunda da Adalet Bakanımız ABD'li mevkidaşı ile görüştü ama ben Trump ile etraflıca görüşeceğim. Bu işi sonuna kadar kovalayacağız. 

170 ülkedeler!

ABD, FETÖ'nün bir kuluçka yuvası haline gelmemeli. Avrupa'da Almanya öyle. Zaten kendisinin ifadesi var. Dünyada 170 ülkede faaliyetimiz var diyor. Bu faaliyetlerin 
altında nelerin yattığını burada 15 Temmuz'u görenler biliyor. 

 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 13.05.2017 - 07:53 -367-
Bu sayfayı paylaşın :