+A A -A

DEAŞ-PKK Terör sarmalı ve Türkiye'nin mevcut durumu

-A A +A

         Hepimizin şahit olduğu süreçte Suriye artık sadece anılarda bir bütün olarak görülürken mevcut durum ise Türkiye açısından rahatsız edici bir hal almıştır. Sınırlarımız dışında gelişen Suriye İç Savaşı olgularıyla sınırlarımız içerisine sıçratılmak istenmektedir. Bu sinsi planla Türkiye’yi rahatsız etmekle birlikte ilerde başımızı çok ağrıtacak bir konsept oluşturulmaya çalışılmaktadır. İçini biraz açacak olursak mevcut durumda neye hizmet ettiği belli olmayan, vahşetiyle dünyaya korku salan, bunu da İslam adına yapıyorum diyerek İslam’a en büyük zararı veren Deaş Terör Örgütü bölge ve ülkemiz için bir tehdit; diğer bir terör örgütü Pkk’nın Suriye kolu olan Ypg için bir can simidi olmuştur. Konsept ve fiili olarak Deaş’tan hiçbir farkı olmayan Pkk-Ypg, Deaş’e karşı mücadele veriyoruz tablosu çizerken aynı zamanda da terör örgütü kimliğinden kurtulmayı hesaplamaktadır.          

        Bu bağlamda Pkk-Ypg, Suriye sınırımıza bir hat çekmeye çalışmakta ve Türkiye’nin Arap İslam Dünyası’yla olan ilişkilerini kesme ve etkilerini yok etme gayreti içine girmiştir. Tabi bu girişim, kullanışlı bir terör örgütü olan Pkk-Ypg’nin ve tek başına düşünüp, yapabileceği hareket değil,  Üst Akıl ABD ve bölgeyle ilgilenen diğer devletlerin (İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya) yön çizmesidir. Öncesinde   Arap Baharı’yla ümitlenen ve Türkiye’yi rol model kabul eden Arap ülkeleri Truva Atı operasyonları ile pasifize edilmiş; Türkiye’nin izleri bu ülkelerden silinmeye çalışılmış ve böylece Türkiye’nin etki alanı daraltılmak istenmiştir. Şimdi ise Deaş gösterilip Pkk-Ypg’yi meşrulaştırarak Türkiye’yi kendi sınırlarına hapsetmeye çalışılmakta ve kan dökmekten başka hiçbir meziyeti olmayan kukla örgüt Pkk  terör faaliyetlerini yoğunlaştırarak Türkiye’yi tarihi hedeflerinden  ve misyonundan alıkoymayı amaçlamaktadır.         

         Netice olarak içinde bulunduğumuz coğrafya ateş çemberi ve kan gölüne dönmüşken ülkemiz terörle köşesine sıkıştırılmaya çalışılmaktadır. İç güvenliğimizi sağlamamız, tarihi  misyonumuzu devam ettirebilmemiz için terör faaliyetlerine karşı meşru müdafaa hakkımızı demokrasiden ödün vermeden kullanmalıyız. Özellikle Pkk-Ypg’nin durumunu iyi tahlil ederek geniş bir perspektife sahip  strateji geliştirmemiz ülkemiz  menfaatine olacaktır.

 

Durmuş BOZDAĞ

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 27.08.2015 - 23:13 -882-
Bu sayfayı paylaşın :