+A A -A

Dikensiz Güllerden Anlamlı Mesaj

-A A +A

  AMASYA  (AHG) Edib Ahmet CEYLAN

              3 Aralık dünya engelliler günü münasebetiyle “farkındalık ve toplumsal engelli bilinci oluşturmak için” Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde Amasya da Faaliyet gösteren engelli STK’lar tarafından Program düzenlendi.

                Sunuculuğunu Kurtuluş Altunbaş ve İsmail İlmaz’ın, organizatörlüğünü Osman Hicin ’in yaptığı Programa; Belediye Başkan Yardımcısı; Cengiz Erdem, Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, Amasya İl Özel İdare Genel Sekreteri Faruk Aykutlu, Amasya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sadi Ergin, , Amasya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, Amasya İŞKUR Müdürü Osman Yılmaz, TSD Amasya Suluova Şübe Başkanı Mehmet Semiz, Şair ve Yazar Rifat Kaya, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, vatandaşlar ve ilimizde görev yapan ulusal ve yerel basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

                   Program İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Halk Eğitim Merkezi İşbirliği ile Türkiye Sakatlar Derneği Bünyesinde açılan Orhan BOL Yönetiminde  “ OKUMAYANIN SONU” adlı Tiyatro gösterisi ile devam etti. Sahnelenen oyun izleyicileri hem güldürdü, hem de düşündürdü.

           Oyundan renkli bir kare.

            Program Görme engelli Nuri Acinikli’nin sazı ve sözü ile söylediği türkülerle devam etti.

             Daha sonra “Sevgican Anadolu Engelliler Derneği” tarafından hazırlanan şiir dinletisine geçildi. Sırasıyla; şu şiirler okundu.

1)   Delicesine - İsmail Ilmaz,

2)   Bizim Şarkımız – Semih Kılıç

3)   Bayrak Şiiri – Fatma Nur Tekin

4)   Asker Şiiri – Uğur Albayrak

           TSD Amasya Şubesi “Testil ve Galoş Atölyesi” Sorumlusu ve Dernek Başkanı Emine Hicin Arslan ve Halk Eğitim Usta Öğreticisi Buket Celep tarafından 15 Temmuz Şehitleri anısına engelliler tarafından düzenlenen defileye geçildi.

           Defile katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Defilede en büyük engellilik Vatan Sevgisinden mahrum olmaktır teması işlendi.

           Program Engelli dostu Amasya Valisi Salih IŞIK tarafından verilen yemekle sona erdi.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 07.12.2016 - 15:55 -892-
Bu sayfayı paylaşın :