+A A -A

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yarın Katar'a gideceğini açıkladı

-A A +A

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yarın (14 Haziran) Katar'ı ziyaret edecek.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Çavuşoğlu'nun 14 Haziran'da Katar’a resmi ziyaret gerçekleştireceği belirtildi.

Açıklamada, Bakan Çavuşoğlu'nun, ziyaret sırasında, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile görüşeceği ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani tarafından da kabul edileceği bildirildi.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgedeki son gelişmeler istişare edilecek.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, söz konusu kararlardan birkaç gün sonra yayımladığı ortak bildiride ise Katar tarafından desteklendiği öne sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddiasıyla "terör listesine" alındığını açıklamıştı.

ÇÖZÜLMEYECEK SORUN DEĞİL

Çözülmeyecek bir sorun değil çözülmesi lazım. Ramazan ayında özellikle insanların temel ihtiyaçlarına yönelik kararlar alınınca uygulanmasa dahi büyük bir huzursuzluk yarattı. Suçlamaların ne olduğun delilleri ile görmek lazım.

Herkes ile görüştük. Cumhurbaşkanımız Bahreyn Dışişleri Bakanı'nı da kabul etti.Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yarın Katar'a gidecek.

Ben dün sabah Suudi Arabistan ve BAE Büyükelçileri ile burada görüştüm dinledik. Yarın da Katar'a ve program hazırlanırsa Suudi Arabistan'a ziyarette bulunacağım.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 14.06.2017 - 10:18 -969-
Bu sayfayı paylaşın :