+A A -A

Diyanet: Sandalyede namaz olmaz

-A A +A

Diyanet’ten camilerimizi kiliseye benzeten o görüntüler için uyarı geldi.

Camilerde üzerinde namaz kılmak için getirilen ve her geçen gün artan sandalye, taburelere en üst düzeyde tepki geldi. Din İşleri Yüksek Kurulu, "Ayakta durmaya gücü yetmeyen kimse, namazını oturarak kılar. Kişi diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar" açıklaması yaptı.

SANDALYEDE NAMAZ KILINABİLİR AMA NASIL?

Dizlerini bükemeyen hasta, yere de oturamıyorsa sandalyede, koltukta veya yatakta nasıl namaz kılar?

Dizlerini bükemeyen hasta, yere oturarak veya yatağının içinde, ayaklarını kıbleye karşı uzatarak ima ile kılabilir. Rükû için az başını eğer, secde için biraz daha fazla eğer. Koltuğa, sandalyeye oturursa ayaklarını sehpaya veya başka bir koltuğa koyarak kılabilir. Bunları da yapamayan hasta yatarak ima ile kılar.

Tekerlekli sandalyede oturan felçli, ayaklarını önündeki sehpaya koyacak birisi olmazsa, ayaklarını sarkıtarak da kılar. ayaklarını sehpaya koyabileninki caiz olmaz. Dizlerini bükebilen hasta da, kıbleye doğru uzatmaz. Kolayına geldiği gibi oturur. Mesela, namazda oturur gibi oturur, bu rahatsız ederse bağdaş kurar.

Yere oturunca kalkamayan, dizlerini de bükemeyen hasta, yandaki şekildeki gibi koltuğa veya sandalyeye oturup namazını kılar:

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 29.09.2016 - 08:53 -1,731-
Bu sayfayı paylaşın :