+A A -A

Dolardaki Yükseliş ve Ekonomideki Son Durum

-A A +A

Son dönemde Dolar'ın TL karşısında önemli ölçüde yükselişler kaydettiğine hep birlikte şahit olmaktayız. Eylül ayındaki seviyeleri 3.40'larda olan dolar dün gece itibariyle 3.95'lere geldi.

Döviz kurunda yaşanan gelişmeler sonrasında Merkez Bankası, döviz kurlarındaki oynaklığı denetim altına alabilmek amacıyla 2017 yılının kalan kısmı için toplam 3 milyar USD ile sınırladığı "Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine" başladı. Merkez Bankası'nın döviz kurlarına yönelik bu düzenlemesi daha önce Brezilya ve Meksika tarafından uygulanmış bir düzenleme olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bu tür döviz kurunu denetim altına almak amacıyla uygulanan düzenlemeler, dengeli bir ekonomik yapıya sahip olduğu halde geçici bir süre içinde çeşitli nedenlerle spekülatif bir parasal atağa maruz kalan ülkelerde başarıya ulaşılabilecek türdendir. Eğer denge bozukluklarının altında farklı nedenler varsa bu tür önlemlerle sonuç almayı beklemek soruna karşı teşhisin yanlış konulduğunu gösterir. Yanlış teşhis yapıldığı imajı piyasalarda doğmasıyla birlikte spekülatif atakların daha da artacağını belirtmekte fayda var.

Türkiye Ekonomisi'ndeki Son Durum

Günümüz Türkiye ekonomisinde bir önceki yıla nazaran %5,5 büyüme kaydedildiği bunun yanı sıra işsizliğin, enflasyonun, bütçe açıklarının, cari açığın, dış borcun ve faizlerin arttığı bir durum söz konusudur.

Merkez Bankası, Ocak ayı itibariyle enflasyon ve kurlardaki yükselişi kontrol altına almak amacıyla izlediği sıkı para politikası sonucunda gösterge faizi yüzde 9,82'den 11,59'a  ortalama faizi ise yüzde 7,25'den yüzde 11,37'ye yükselmiştir. Merkez Bankası'nın izlemiş olduğu politika sonucunda faizin fazlasıyla artmış olduğu görünse de gerçekte öyle değildir. 2016 yılında gösterge faiz ortalaması yüzde 9,82 iken Merkez Bankası ortalama faizi yüzde 7,25'te tutarak ve o dönemde piyasadaki aktörleri geç likidite penceresine yönlendirecek şekilde politika araçlarını kullanarak bugünkü bozulmanın ve dengesizliğin tohumlarını atmıştır. Bu nedenle bugün gelinen noktada Merkez Bankası faizi yeterince yüksek görünse de geçen yıl kaybedilen zemini kazanmaya yetmemektedir.

Dolardaki Yükselişin Nedenleri

Son dönem dolardaki yükselişin nedenlerine kısaca bir bakalım;

1. ABD Merkez Bankası FED'in açıklanan son ekonomik veriler ışığında faiz artırımına gitme olasılığının yükselmesi ve bu beklentinin piyasalarda oluşturmuş olduğu hava.

2. Avrupa Merkez Bankası'nın varlık alımlarını azaltması

4. TCMB enflasyonu kontrol altına almak amacıyla yaptığı sıkı duruş adımların piyasaları tatmin etmemesi.

5. Dolara karşı artan talep, seçimlerin yaklaşması, mali dengenin bozulabileceği kaygısı vb. nedenleri sıralayabiliriz.

Sonuç olarak temelde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı sağlamayı hedef olarak belirlemiş olan TCMB'nın son dönem yaşanan döviz kurlarındaki yükseliş ile birlikte enflasyonu kontrol altına almak amacıyla daha somut ve etkili adımlar atması gerekmektedir. 1 yıla yakın süredir piyasalarda politika faizi olarak geç likidite penceresinin referans alındığı bir ortamda esas politika faizinin düşük tutularak izlenen yanlış politikaların düzeltilmesi bunun yerine piyasalarda etkili olarak politika araçlarının kullanılması büyük önem arz etmektedir.

Selam ve dua ile ..

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 22.11.2017 - 11:54 -942-
Bu sayfayı paylaşın :