Dünya şokta! Eski Yemen Cumhurbaşkanı öldürüldü!

-A A +A

İç savaş ülkesi Yemen'de muhaliflerin arasındaki çatışmalar bugün çok şiddetlendi. Sabah saatlerinde ilk olarak eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları ile İran destekli isyancı grup Husiler arasındaki çatışmalarda, başkent Sana'daki İran Büyükelçiliği'ne havan topu isabet etti.

Büyükelçilik binasından dumanların yükselmesinden dakikalar sonra bu kez Husiler eski Cumhurbaşkanı Salih'in yaşadığı evi havaya uçurdu.

Patlama haberinin hemen ardından isyancı Husiler'e bağlı radyo istasyonu, Salih'in öldürüldüğünü duyurdu. Husilerin televizyon kanalı da bu bilgiyi doğruladı. Sosyal medyada da, Salih'e ait olduğu iddia edilen bir cesedin fotoğrafları paylaşıldı.

Husiler, Salih'in aracıyla şehir dışına doğru kaçarken durdurulduğunu ve başına ateş edilerek vurulduğunu açıkladı. Salih ve beraberindekiler, devrik liderin memleketi Sanhan'a gitmeye çalışıyordu.

Salih yanlıları haberleri önce reddetse de lideri olduğu Genel Halk Kongresi Partisi bir süre sonra eski liderin öldürüldüğünü açıkladı.

Portre: Ali Abdullah Salih

Çalkantılı yıllar geçiren Yemen'de Suudi Arabistan destekli yönetim güçlerine karşı Husiler ve Salih yanlıları birlikte mücadele ederken, bir süredir yaşanan anlaşmazlık çatışmaya dönmüştü.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Sana'da son birkaç gündeki çatışmalarda en az 125 kişinin öldüğünü, 238 insanın da yaralandığını açıkladı.

 

'ACİL OPERASYON' TALİMATI

Yemen resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi,  yardımcısı Korgeneral Ali Muhsin Salih'le bir telefon görüşmesi yaparak acil olarak çeşitli kollardan başkent Sana'ya girilmesi talimatı verdi.

Hadi'nin talimatında Salih'le birleşerek Husiler'e karşı savaşılması vardı ancak eski lider bu emirden dakikalar sonra öldürüldü.

BİTMEYEN SAVAŞ

Yemen'de İran destekli Husilerin başkent Sana'yı ele geçirmesi ve Cumhurbaşkanı Abdur Rabbu Mansur Hadi'nin kaçmasıyla patlak veren iç savaş, ezeli düşmanlar Suudi Arabistan ile İran'ın bir kapışmasına dönüştü. Suudi Arabistan ve diğer bölge ülkeleri Mart 2015'te Husiler'e karşı operasyon başlattı.

Halihazırda ülkenin batısını kontrol eden Husilere karşı Suudi Arabistan'ın başını çektiği uluslararası koalisyon bombardımanlar düzenliyor. Koalisyonda Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan gibi ülkeler yer alıyor.

Yemen'den Kasım ayı başında Riyad'a fırlatılan füze, Suudi Arabistan ve İran'ın birbirlerine savaş tehditleri savurmalarına neden olmuştu.

Ülkenin orta kesiminde terör örgütü El Kaide'nin kontrol ettiği bölgeler de bulunuyor.

İç savaştan önce de yoksul ülkeler listesinin ilk sıralarında gelen Yemen'de, neredeyse üç yıldır susmayan silahlar nedeniyle durum bir felakete doğru gidiyor.

Savaşta 10 binden fazla insan öldü, milyonlarca insan evini terk etmek zorunda kaldı. Kolera gibi salgın hastalıklar ülke çapında yayılıyor, şimdiye kadar 900 bin insan hastalıktan etkilendi.

Yedi milyon insanın açlığın kıyısında olduğu ülkede, abluka nedeniyle yaklaşık 21 milyon kişi insani yardıma muhtaç.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 04.12.2017 - 17:15 -367-
Bu sayfayı paylaşın :