+A A -A

Edebiyat Atölyesi Finali Görkemliydi

-A A +A

                Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen ve İLESAM- Türkiye ilim Eser Sahipleri Meslek Birliğince düzenlenen 7 Bölge, 7 Şehir "Edebiyat Atölyesi" Projesi dersleri tamamlandı. Antalya, Manisa, Trabzon, Gaziantep, Yozgat, Erzincan, Sakarya illerinde düzenlenen Edebiyat Atölyelerinde şiir, edebiyat, yazarlığa giriş, hikâye, roman, tiyatro, mektup ve gezi türleri hakkında geniş ve açıklayıcı bilgiler verildi. Derslere alanında tecrübeli ve tanınmış şair ve yazarlar katılmıştı.

              İLESAM Edebiyat Atölyesinin Finali 14 Aralık Perşembe Günü Ankara Milli Kütüphane Salonun da yapıldı. Bu törene Yozgat Edebiyat Atölyesine katılan 20 öğrenciyle birlikte Ayşe Ilıcak İmam Hatip Ortaokulu Müdürü İdris Çetin ve Yozgat İLESAM Temsilcisi Ahmet Sargın’da katıldılar.

              İLESAM Edebiyat Atölyesi Finali Töreni ilk olarak Anıtkabir de Atatürk Mozolesine çelenk konularak başladı. 7 Bölge ve 7 İlden gelen ekipler Anıtkabir de buluşup rehber eşliğinde müzeyi gezdiler. Burada yapılan törenin ardından ekipler Milli Kütüphane Salonuna geçti.

Milli Kütüphane girişinde 7 ayrı İle özel masa ayrılmış, İller adına çıkarılan kitaplar da burada sergilenmişti. Kitap da yazı ve şiirleri yer alan Atölye Öğrencileri imza gününe katıldılar. Yozgat Ekibine yoğun bir ilgi vardı. Yozgatlı bürokratlar özel olarak ziyaret edip Atölye öğrencilerini tebrik ettiler. Tanınmış yazarları çağrıştıran görkemli bir imza töreni yapıldı. Öğrencilerin sevinçleri gözlerine yansımış hayret dolu ifadelerle olanları anlamaya- yorumlamaya çalışıyorlardı.

              Asıl Final Milli Kütüphane salonunda yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri ve daire müdürleri toplantıya yoğun ilgi göstermişlerdi. Final toplantısına Kültür Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer Ateş, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, 7 Bölge ve 7 Şehirden Edebiyat Atölyesine katılan kursiyerler ve İLESAM İl temsilcileri katıldı. Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, projenin yanında ve bizatihi destekçileri olduklarını dile getirip gençlere her türlü desteği vereceklerini ifade etti. Yeni şair ve yazarlar yetiştirmek için her türlü katkıya Bakanlık olarak hazır olduklarını söyledi. İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız da görevini yapmanın gururu ve mutluluğu ile gönül huzuru ile buraya geldiğini söyledi, emeği geçenlere teşekkür etti. Katılımcılara belgeleri ve ödülleri takdim edildi.

              Yozgat Edebiyat Atölyesi çalışmalarını takip eden İLESAM İl Temsilcisi ve Projenin Yozgat Koordinatörü Ahmet Sargın:  “Projemizi başarıyla uyguladık ve Ankara’daki final toplantısına ilimizi temsilen 20 öğrenci ve Ayşe Ilıcak İmam Hatip Ortaokulu Müdürümüz İdris Çetin’le katılıp Yozgat’ımızı en güzel şekilde temsil ettik. Edebiyat dünyasına Yozgat olarak biz de bu proje kapsamında katkıda bulunduk. Bizim de gönlümüz huzurlu ve mutluyuz, tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz” dedi.

              Yozgat Edebiyat Atölyesine Katılan kursiyerlerden 35 öğrencinin eseri yayınlanmaya değer bulunmuştu. Şiir, makale, mektup ve gezi yazısı örneklerinden Oluşan “Yazarlık Okulu” nun ilk meyvesi sayılan bu güzel eser:  "Yozgat Atölye Kitabı” yayımlanarak öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı.

Ahmet Sargın - Anahabergazete.com

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 18.12.2017 - 13:18 -515-
Bu sayfayı paylaşın :