+A A -A

Ekmek Yemenin Kilo Almaya Etkileri

-A A +A

Necdet ERGÜN    (Ziraat Yüksek Mühendisi)
www:necdetergun.com
e-mail: necdet@necdetergun.com

Sağlıklı olmanın 2 temel kuralı vardır.

1-Egzersiz(spor) yapmak, 2- Sağlıklı beslenmek

1-Önce beslenme alışkanlığımızı değiştireceğiz.

2-Bir gün içinde almış olduğumuz kalori verdiğimiz kaloriden fazla ise kilo alırız.

Bu kural dün geçerliydi, bugün geçerli, yarın da geçerli olacağa benziyor. Biz bunu yazarken şimdi kaç kalori aldım, daha ne kadar alabilirim gibi hesaplamaya girin demiyoruz. Ancak beyaz ekmek, hamur işleri, tatlı, meyve ve yağdan fazla yediğimiz zaman fazla kalori aldığımızı bileceğiz.

3-Her öğün beyaz ekmekten istediğimiz kadar yemeyeceğiz.

Beyaz ekmekten vazgeçeceğiz. Tam buğday ekmeği yiyeceğiz.

Tahılların tamamı yüksek karbonhidrat içerir. Karbonhidratların da 1 gramı 4 kalori verir. Yani biz buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır hangi tahıldan yapılmış gıdayı alırsak alalım yüksek kaloriyi alırız. Yani buradan şunu demek istiyorum. Beyaz ekmeği bırakıp tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, bazlama, köy ekmeği, kepekli ekmek, yufka, mısır ekmeği, yulaflı ekmek ne yersek yiyelim bunlarda bulunan karbonhidratın 1 gramının da 4 kalori verdiğini unutmayacağız. Daima az yiyeceğiz.

Tam buğday, kepek ekmek, çavdar ekmeğinden her öğünde 1 dilim yiyeceğiz. Ben tam buğday yiyorum ne olsa şişmanlatmaz deyip fazla yenirse beyaz ekmek yemiş gibi şişmanlatır.

Tam buğday yiyorum istediğim kadar yerim yanlıştır. Bazı vatandaşlar fırına gidiyor taze tam buğday ekmeğini alıyor eve gelinceye kadar yarısını yiyor. Tam buğday ekmeği yemenin asıl gayelerinden biri de tadı beyaz ekmekten az olduğu için az yenir.

Bazıları da ben ekmeğin içini yemiyorum. Sadece dışını yiyorum diyor. Hazım ile ilgili bir fayda görebilirsiniz, ancak aldığınız kalori aynıdır.

Televizyonlarda ki beslenme uzmanları beyaz ekmekten vazgeçin, tam buğday ekmeği yiyin, köy unundan yapılan kepekli ekmeği yiyin diyorlar. Ancak ne kadar yeneceğini söylemiyorlar.

Vatandaş bundan canının istediği kadar yiyebileceği anlamını çıkarıyor. TV de vatandaş bu organik canın istediği kadar ye bu şişmanlatmaz diyor. Bunlar hep yanlış bilgiler.

Öncelikle bütün tahıllardan yediğimiz ekmeklerin hepsi yüksek kalorilidir. Daima az yiyeceğiz. Tabi beyaz ekmek değil diğerlerinden yiyeceğiz.

Beyaz ekmek yemek kilo almamızın bir numaralı sebebidir.

Glisemik indeks hesaplama sisteminde önceleri 1 birim beyaz ekmeğin Glisemik indeksini 100 olarak kabul etmişler ve diğer gıdaların glisemik indekslerini buna göre hesaplamışlardır. Bu hesaplamada şekerin Glisemik indeksi beyaz ekmekten düşüktür. Glisemik indeksi yüksek gıdaların kalorileri yüksektir, kilo aldırma özelliği fazladır.  

Ben bu makalemde bir öğünde ne kadar yeneceğini aşağıda ki fotoğrafta gösterdim. Fotoğraftaki 3 dilim ekmeğin herbiri bir öğünde yenecek. 1 cm eninde 10-12 cm uzunluğunda, 7-8 cm eninde bir dilim tam buğday veya kepekli ekmek yenecek.

Bugünkü tahılların genetiği değiştirildi onun için sağlıksız besleniyoruz, onun için kilo alıyoruz diyorlar. Ben ziraat mühendisiyim, Araştırma enstitülerinde müdürlük te yaptım. Bizim buğday çeşitlerimiz genellikle bizim ziraat mühendislerimizin yaptıkları melezleme çalışmaları sonucunda elde edilmiştir.

Şimdi bir de tutturmuşlar buğdayın genetiği ile oynandı GDO’lu onun için şişmanlıyoruz diyorlar. 1 gr karbonhidrat yakılınca 4 kalori verir. Bu ister tam buğday, ister beyaz ekmek olsun, ister genetiği ile oynansın, isterse oynanmasın hepsi aynıdır. Ekmekten vazgeçmemek için hep bahane buluyorlar.

Bana ekmekten başka bir şey söyle, biz Türk milleti olarak ekmekten vazgeçemeyiz. Çünkü ekmek yemezsek karnımız doymaz diyebilirsiniz. Benim size önereceğim başka hiçbir formül yok.

Ekmeği yediğiniz sürece kilodan kurtulmanız zordur. Yazın hareketli günlerde zayıfladığınızı kilo verdiğinizi zannedersiniz. Ekmek yediğiniz sürece hareketsiz kış günleri fazlasıyla kilo alırsınız. Fazla kilo almamak veya fazla kilolarımızı vermemiz aslında çok basit.

Sen bize ekmekten vazgeç diyorsun bunu yapamayız diyorsanız. Şişmanlığın sonucu karaciğer yağlanması, şeker hastalığı, tansiyon ve kalp damar hastalıklarının meydana geldiğini unutmayacağız.

İşte bunun gibi ben ekmeği azaltamam kesemem diyenler için zayıflamak biraz hayal olsa gerektir. 

Burada önemli olan kişinin bu kilolarının, bu hastalıklarının altında yatan asıl nedenin fazla ekmek yemek olduğunu beyninde kabul etmesi veya etmemesidir. Bu iş birazda beyinde bitiyor.

Ekmekten vazgeçin, yemeği de tabildotta çıkan kadar yiyin, birer kepçe alın, daha fazla almayın mutlaka zayıflarsınız. Sağlığınıza kavuşursunuz.

Burada bedenen çalışanlar kendi yiyeceklerini harcadıkları enerjiye göre ayarlamalıdırlar. Yetersiz enerji ile çalışmak olmaz. Ancak enerjiyi ekmekten başka gıdalardan almak alışkanlığı kazanmalıyız.

Ekmekten aldığımız fazla kaloriyi şöyle hesaplayacağız. Hesaplamalarda 7 gün esas alınmalıdır. 7 günde 3 er öğünden 21 öğün yemek yiyoruz. Her öğünde yarım beyaz ekmek yersek ne kadar kalori almış oluruz.

Tahıllarda bulunan B vitamini komplekslerine de ihtiyacımız var deniyor. Bir günde yediğimiz 3 dilim tam buğdaydan bunu alırız. Ayrıca bizim toplumumuzda bir bisküvi, bir pasta, börek, bir tatlı muhakkak yenir.

Eskiden insanlar kilo almıyordu deniyor. Şimdiki insanların günlük yediği abur cuburlar çikolatalar, dondurmalar çok kalorilidir. Biz dışarı çıkınca öyle veya böyle kalorili bir tahıl yiyoruz.

Asıl suçlu olan beyaz ekmekten yemeyip tam buğdaydan da az yersek Allah’ın yarattığı diğer bütün gıdalardan az az yiyebiliriz. Ancak her öğün yarım ekmek, bir ekmek yersek bir de diğer kalorili gıdalardan yersek kilo alırız.

Yemekte makarna, mantı, dolma, bulgur veya pirinç pilavı varsa o öğün hiç ekmek yemeyeceğiz. Zamanla böyle beslenirsek yediğimiz yemeklerden lezzet alırız. Biraz sabırlı olacağız.

Çocuklar yemek yerken fazla ekmek yemesi için ısrar etmeyelim. O çocuklar yemekle doyarlar. Gıdasını alırlar. Yedireceğiniz fazla ekmek ve makarna alışkanlık yapar ve çocukları şişman yapar. Bu da çocuklarınızın sağlığını tehlikeye sokar. Kendi elinizle çocuklarınızın sağlığıyla oynamayın. Zaten çocuklarımıza iki de bir çikolata, dondurma veriyoruz. Bunlarda da aşırıya kaçmamalıyız.

Evde fazla börek ve pasta yapmamalıyız. Ne yapalım çocuklar çok seviyor deyip her gün pasta yaparsak kendi elimizle çocuklarımızı sağlıksız yetiştirmiş oluruz.

TV de bir şişman kız benim annem çocukken boynuma yufka asar ye yavrum ye der dururdu. Yedim işte görün halimi diyordu.

Bizim hamurlu yiyeceklerimiz fazla bundan vazgeçmek zorundayız

Yollarda ki mısırlar bize kilo aldırır. Enerjisi çok yüksektir.

Ülkemizde son yapılan araştırmalarda her 3 bayandan birinin kilolu olduğu tespit edilmiş.

Dünya gıda örgütleri Türkiye ekmekten vazgeçse sağlık sorunlarının %30 unu halleder demişler.

Sağlıklı günler dileğimle.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 17.05.2017 - 07:57 -1,220-
Bu sayfayı paylaşın :