+A A -A

Europol’den Flaş uyarı: Bu sabah çok daha büyük bir saldırı olabilir!

-A A +A

İngiliz basınına konuşan Avrupa Polis Ofisi Europol Direktörü Rob Wainwright, cuma günü gerçekleştirilen siber saldırılara ilişkin açıklamada bulundu. Dünyanın artan bir tehditle karşı karşıya kaldığını ifade eden Wainwright, bu sabah yeni bir siber saldırı gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

"200 BİNDEN FAZLA MAĞDUR VAR"

Bu tür saldırıların giderek artabileceğinden endişe duyduklarını ifade eden Wainwrigh, şöyle konuştu “Artan bir tehditle karşı karşıyayız. Siber saldırılara karşı her yıl 200 küresel işlem gerçekleştiriyoruz. Ancak, daha önce böyle bir şeyle karşı karşıya kalmamıştık. Son hesaplara göre 150 ülkeden 200 binden fazla mağdur var. Bu kullanıcılar arasında iş adamları da yer alıyor. Daha önce böyle bir şey görülmemişti.”

Siber saldırıda kullanılan yazılımın kendine has bir yazılım olduğu da ifade eden Wainwrigh, saldırının sorumlularına yönelik soruşturmanın FBI ile birlikte yürütüldüğünü de dile getirdi.

"ŞANS ESERİ ENGELLENDİ"

Bu arada İngiltere’de MalwareTech rumuzlu 22 yaşındaki bir güvenlik araştırmacısı, son üç günde dünya çapında yüz binden fazla bilgisayarı ele geçiren WannaCry adlı fidye yazılımının yayılmasını ‘şans eseri’ engellemeyi başardığını söyledi.

BBC’ye konuşan MalwareTech, “Aslında kısmen şans eseriydi. Bütün gece uygulamayı incelemiş ve gözümü kırpmamıştım. Buluşumun ardından yoğun ilgi gördüm. İznimi böyle harcadığım için patronum bir hafta daha izin verdi” dedi.

Zararlı yazılımın her bilgisayara bulaştığında belirli bir internet adresine bağlanmaya çalıştığını ve rastgele harflerden oluşan bu uzun adresin aslında var olmadığını fark eden araştırmacı, 10 dolara bu alan adını satın alarak gelecek bağlantılardan virüsün kaç bilgisayara ve hangi ülkelere bağlandığını ortaya çıkarmak istedi. Fakat bu hamle, beklenmedik bir şekilde yazılımın içindeki bir kodu tetikleyerek yayılmasını sonlandırdı.

MalwareTech’in bu buluşu yazılımın yayılmasını engellese de bugüne kadar ele geçirilmiş bilgisayarları kurtaramıyor.

SALDIRILARDAN NASIL KORUNMALIYIZ?

İşletim sistemi olarak Windows 10 sürümünü kullananlar en son güncellemeyi yüklemeli.

Saldırılardan en çok etkilenen Windows XP işletim sistemini kullananlarda saldırılar sonrası yayımlanan özel güvenlik yamasını yüklemeli.

Bilgisayarında antivirüs kullanmayan varsa hemen güçlü bir yazılım edinmeli.

Bilgisayarında antivirüs yazılımı olanlar ise bu yazılımın en son güncellemesini yüklediğinden emin olmalı.

Bunun için yazılımın internet sitesine giderek kontrol etmek yeterli olur.

En önemli konu ise: Asla nereden geldiğini bilmediğiniz mailleri açmayınız!

Hürriyet

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 15.05.2017 - 11:31 -1,171-
Bu sayfayı paylaşın :