+A A -A

G20'de Hamburg manifestosu

-A A +A

FETÖ/PKK/PYD’nin hepsi Batı'yı güvenli bir liman olarak görüyor. Sınırlarımızın yakınında terör adacıklarına asla sessiz kalmayız. Vatandaşlarımla buluşmamı engelleyenler özgürlükten bahsedemez. 

 

Murat Kelkitlioğlu

G20 Zirvesinin kapanışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  tutuklu gazetecilerden Adalet Yürüyüşü'ne pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu: 

Tek başına mücadele ediyoruz 

Terör örgütlerinin saldırılarını etkisiz hale getirmede başarılı olunamadığını, hiçbir ülke ve bölgenin bu tehlikeden uzak olmadığını ifade ettik. Terör örgütlerine karşı çifte standardı bırakmadan, uluslararası işbirliği ve dayanışmayı sağlamadan bu konuda mesafe kat edemeyeceğimizin altını çizdik. Teröre finansman sağlayan hususlarla mücadelede BM, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ve Mali Eylem Görev Gücü tarafından yapılan çalışmaları desteklediğimizi de belirttik. Bu çerçevede terörizmle mücadele eylem planına elimizden gelen desteği vereceğiz. Özellikle de G20 Zirvesinde Alman polisinin ortaya koyduğu fedakarlık için teşkilata ayrıca teşekkür ederim. 

PKK Avrupa'da haraç topluyor 

Türkiye DEAŞ'ından PKK'sına FETÖ'sünden PYD'sine, DHKPC'sine kadar dünyanın en canlı terör örgütleriyle yoğun bir mücadele yürütüyor. Çoğu zaman bu mücadeleyi tek başına sürdürmek zorunda kalıyoruz. PKK terör örgütü ve uzantıları birçok Avrupa ülkesinde her yıl 10 milyonlarca Euro haraç toplayabiliyor. 

Büyükada toplantısı 15 Temmuz’un devamı! 

AKŞAM kirli toplantıyı ortaya çıkardı, Cumhurbaşkanı G20'de yüzlerine vurdu!

Erdoğan, Uluslararası Af Örgütü'nün "Büyükada'daki arkadaşlar suçsuzdur, serbest bırakılmaları gerekir" şeklindeki açıklamasına çok sert yanıt verdi: İnsan hakları savunucusu dediklerinin benimle ilgili yaptıklarının neticesi neydi? Sonuçta ben 4 ay 10 gün hapiste yattım. Bu kişiler Büyükada'daki bu otelde niye toplanmışlardı? Orada adeta 15 Temmuz'un devamı mahiyetinde bir toplantı için biraraya gelmişlerdi. İstihbaratın aldığı bir duyum üzerine polis teşkilatı buraya baskın yapmıştır ve gözaltına almıştır, tutuklamamıştır. Belki yargı süreci başlatılabilir. Onların o zaman yapmış olduğu bu çağrıya siz de destek veriyorsunuz zaten. Benim böyle birşeyde tasarruf noktasında yetkim yok.

Duruşunuz teröre darbe vurdu

G20 zirvesinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin bölgesel konuları masaya yatırdı. Putin, Erdoğan’a “Sizin duruşunuz sayesinde, Suriye'deki durumu iyiye doğru değiştirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, görüşmenin basına "Beklentiler yüksek... Özellikle aramızdaki bu ilişkilerin ikili ilişkilerle de güçlendirilmiş olması halklarımıza da örnek olarak fayda sağlıyor" ifadesini kullandı. 

Çözüm için ciddi ilerleme var

Görüşme öncesi Rusya Devlet Başkanı Putin ise şu açıklamada bulundu: Sayın Cumhurbaşkanı, büyük ölçüde sizin duruşunuz sayesinde, Suriye'deki durumu iyiye doğru değiştirmek mümkün oldu. Bu süre içinde terörist oluşumlara büyük darbe indirildi ve çözüm süreci ciddi biçimde ilerledi. Ayrıca ikili ilişkilerimizin tam kapsamlı gelişimi, ilgimizi çeken bazı sorunların çözümü için son zamanlarda birçok şey yapıldı. Sizin ve tüm meslektaşlarınızın duruşunu, müzakere sürecindeki tüm partnerlerimizin duruşunu takdir ediyoruz. 

ERDOGAN BUYUK KATKI SAGLADI

G-20 Zirvesi'nin son gününde en önemli görüş ayrılıklarının bulunduğu iklim değişikliği başlığındaki kriz aşıldı. Ülke liderleri göç akını, terörle mücadele, ekonomi ve Kuzey Kore gibi başlıklarda da uzlaşmaya vardı. Zirveye katılan ülkelerin sonuç bildirgesi üzerinde anlaştığını Almanya Başbakanı Angela Merkel bildiriyi canlı yayında dünyaya duyurdu.

İNCİRLİK'TE GÖRÜŞ AYRILIĞI

Merkel, Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G-20 Zirvesine büyük katkı sağladığını belirtti ancak gözaltılar ve İncirlik konusunda Türkiye ile görüş ayrılıklarının devam ettiğini söyledi.

Türkiyesiz asla olmaz!

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye’deki çatışmasızlık bölgelerinin, ülkedeki bütünlüğün sağlanması açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “İdlib ve Suriye’de oluşturulması umut edilen çatışmasızlık bölgeleri Türkiye’nin desteği olmadan oluşturulamaz" dedi. YPG'nin silahlandırılması konusunda ABD''nin kendilerinden daha ileride olduğunu vurgulayan Putin, Trump ile görüşmesine de işaret ederek "Kendisiyle özel bir ilişki kurduk" dedi.

Kürt'ü Kürt'e öldürttü

Tillerson Suriyeli değil 

Putin, Tillerson'un Esad'ın Suriye'nin siyasi geleceğinde yeri olmadığına ilişkin sözleriyle ilgili "Tillerson Suriyeli değil. Esad'ın geleceğini ABD değil Suriye halkı belirlemeli" dedi.

Israrın bir anlamı yok

HDP'li Demirtaş bir teröristtir

Bir gazetecinin 'Selahattin Demirtaş ve Kürt milletvekilleri ne zaman cezaevinden çıkacak?' sorusuna Erdoğan, şu yanıtı verdi: Teröristleri cezaevlerinden bırakma yetkisi bizim değildir. Türkiye bir hukuk devletidir. Söylediğiniz kişi bir teröristtir. Öyle bir terörist ki bütün benim Kürt kardeşlerimi sokağa döküp ondan sonra 53 Kürt kardeşimi yine Kürtlere öldürten bir teröristtir. Bu sadece bir tanesidir. 'Bizim arkamızda PKK var, PYD var, YPG var' gibi meydan okuyan bir kişidir. Şu anda zaten yargıdadır. 

Kıbrıs’ta B ve C planı düşünülebilir 

Tüm gayretlerimize rağmen Kıbrıs Konferansı'nın 28 Haziran'da başlayan ikinci oturumu sonuçsuz kaldı. Türkiye'nin çabaları hak ettiği karşılığı görmedi. Tabloda bu parametrelerde ısrar etmenin bir anlamı yoktur. Türkiye, sorunun çözümüne farklı parametrelerle katkı sağlama çabalarını yine sürdürecektir. Olmadığı takdirde şüphesiz ki B planı, C planı, bunlar da düşünülebilir.

Teröre yataklık yaptı

Hapse girdiğim için özgürlüğü iyi bilirim 

Türkiye’de tutuklu bulunan Deniz Yücel ile ilgili Erdoğan şunları kaydetti: Gazeteciler sınırsız özgürlüğe sahip değildir, onlar da suç işler. Ben şiir okuduğum için cezaevine girmiş bir insanım. O yüzden fikir özgürlüğünü iyi bilirim. Bunu bilseydiniz bu soruyu bana sormazdınız. Basın mensupları diye tanıdıklarınızın büyük bir çoğunluğu teröre yardım, yataklık eden kişilerdir. Nasıl ki burada siyasetçiler bize 'bu konu yargının işidir' diyor; ben de bunun yargının konusu olduğunu söyleyeyim. 

Bu bir siyasi intihardır 

Bana izin vermediler PKK konferans yaptı! 

“Alman yönetimi, benim burada salon toplantısı yapmama müsaade etmediled” diyen Erdoğan şöyle devam etti: Kusura bakmasınlar bana kimse özgürlükten bahsedemezler. Bu bir siyasi intihardır. PKK'nın dağdaki eşkiyalarına müsaade ettiler, polis kordonu altında yürütenler, buradaki meşru derneklere müsaade etmiyorlar. Ana muhalefet partisinin sözde bir adalet yürüyüşü var. Halbuki bunlar partilerinde genel başkanlığa aday olanlara adaylık hakkı vermiyorlar. 

Bedeli zor ödenir

Referandum yanlış! Bunu Barzani’ye ilettik 

“Referandum konusuna Irak'ın yarınları açısında doğru bakmıyorum” diyen Erdoğan şöyle devam etti: Bunu sayın dostum Barzani'ye ilettik. Bunun bedelini ödemek zor olacaktır. Temenni ederim ki vazgeçerler. Bunda direnmeleri onlara kaybettirir diye düşünüyorum. Bizim için Irak'ın birliği önemlidir. 

Cesaret vermeyin

FETÖ’cülerin güvenli limanı

15 Temmuz gecesi ülkemizde kanlı bir darbe teşebbüsünde bulunan ve 250 vatandaşımızı hunharca şehit eden, 2193 vatandaşımızı da yaralayan FETÖ'nün militanları Batı'yı kendilerine güvenli liman olarak görüyorlar. Bu tablonun özellikle 15 Temmuz gecesi demokrasiye canı pahasına sahip çıkan milletimizi rencide ettiğini belirtmek isterim. Teröristlere cesaret veren bu tavrın yanlışlığına yine dikkat çektik. 

Tereddütsüz vururuz

Terör adalarına sessiz kalmayız

Sınırlarımızın yanı başında terör örgütlerinin silahlandırılması, terör adacıklarının oluşturulmasına kesinlikle sessiz kalmayacağız. Ülke güvenliğimizi tehdit eden oluşumlara karşı meşru müdafaa hakkımızı kullanmakta tereddüt göstermeyeceğiz. Dün bölgede dağıtılan ve bugün namlusu bize dönen silahların yarın dünyanın başka yerlerindeki eylemlerde kullanılmayacağının garantisi yoktur. 

Makul bir çözüm şart

Katar’ın egemenliğine saygı duyulmalı

Katar'a yönelik ithamları haksızlık olarak değerlendiriyor, yaptırımları da doğru bulmuyoruz. Dünyadaki her ülke gibi Katar'ın egemenliğine de saygı duyulmalıdır. Körfezdeki bütün ülkelerin huzuru, güvenliği en az kendimizinki kadar önemlidir. Bu konuda bölgenin büyüğü olarak gördüğümüz Suudi Arabistan başta olmak üzere tüm ülkelerin makul bir çözüm üzerinde anlaşmalarını istiyoruz. 

Aktivist dediğiN kim?

Wall Street Journal ağzıyla konuşma...

Bir gazetecinin insan hakları aktivistlerinin gözaltına alınmasını eleştirmesi üzerine Erdoğan çok sert konuştu: Kim o aktivist kim? ByLock'çuları mı, Eaggle'cıları mı, terör örgütüne silah taşıyanları mı söylüyorsun? Haberi doğru kaynaktan almaz da Wall Street Journal ağzıyla konuşursanız sizi yanlışa düşürürler. 

Yüz yüze ikinci Suriye zirvesi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikinci kez bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump 20 dakikalık mini zirvede terörle mücadele ve Suriye'yi tekrardan masaya yatırdı. Trump, resmi Twitter hesabından G20 zirvesi'nin ilk gününü özetleyen bir video yayınladı ve 'İlk gün harika geçti' notunu düştü.

BESLEDİĞİ YILAN ALMANYA’YI SOKTU

FETÖ ve PKK'yı her fırsatta kollayan Almanya'da, G-20 Zirvesi sırasında sokakları savaş alanına çeviren göstericilerin arasında başı PKK teröristler çekiyor. 

Almanya'da G-20 Liderler Zirvesi'nin düzenlendiği Hamburg ketinde zirve karşıtı gösterilerde protestocular Hamburg sokaklarını savaş alanına çevirdi. 

PKK Hamburg'da sahnede 

Gösterilerin gece gündüz devam ettiği Hamburg'da, PKK terör örgütü sempatizanları sokakları ateşe veren gruplarla birlikte hareket etti. FETÖ ve PKK terör örgütlerine her fırsatta kol kanat geren, Türk siyasetçileri susturup teröristlere salon kiralayan, Belçika'da PKK çadırı açıp örgüt propagandası yapanları destekleyen Almanya, terör örgütünün gerçek yüzüyle karşılaşmış oldu. 

Erdoğan uyarmıştı! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'de PKK'nın çadır kurmasına izin verilmesine sert tepki göstermiş, Batı'nın teröre karşı tutumunu sert sözlerle eleştirmişti. Erdoğan, "Brüksel'de veya AB'nin herhangi bir şehrinde bu bombalarının patlamaması için hiçbir sebep yok. Mayın tarlasında dans etmek gibidir bu. Koynunuzda yılan besliyorsunuz. Beslediğiniz o yılan her an sizi de sokabilir. Bombalar sizin şehirlerinde patladığında bizim ne hissettiğimizi anlayacaksınız, ancak çok geç olacak" demişti. 

G20’yi bebek katilinin posteriyle protesto ettiler

Hamburg'u savaş alanına çeviren terör örgütü PKK sempatizanları poli koruması altında Öcalan posterleriyle yürüdü. 

 

Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 Zirvesi’nde liderler dünya meselerini ve ikili görüşmeleri masaya yatırırken şehir genelinde protesto eylemleri düzenleniyor. Polis koruması altında yapılan yürüyüşte bir poster ise resmen kan dondurdu. On binlerce göstericinin katıldığı yürüyüşte, tPKK’nın bebek katili elebaşı Abdullah Öcalan’ın posteri de yer aldı.

Öcalan'a özgürlük pankartı 

Üzerinde farklı dillerde “Öcalan’a özgürlük” yazan posteri Hamburg sokaklarında dolaştırdı. Terör örgütü PKK’nın bayraklarının da yer aldığı yürüyüşü çok sayıda çevik kuvvet polisi takip ederken bu duruma müdahale edilmemesi dikkat çekti. 

Cem Özdemir ağlamaya başladı 

 

Almanya, sokakları savaş alanına çeviren göstericilerle başa çıkamadı. Polislerin yetersiz kalması nedeniyle Özel Kuvvetlerin görevlendirildiği ülkede, gösteriler güçlükle kontrol altına alındı. Hamburg'da yaşananları değerlendiren Cem Özdemir'in yorumu ise akıllara Gezi Parkı olaylarını getirdi. G20 protestolarının gereksiz olduğunu ifade eden Özdemir, 2013 yılında Gezi Parkı olaylarına katılmıştı. Sokakların daha da karışması için Almanya'dan Türkiye'ye gelen Cem Özdemir'in bu değerlendirmesi takipçilerinin de tepkisini çekti. 

Marketler yağmalanıyor 

Araçları yakıp çevredeki iş yerlerinin çerçevelerini indiren eylemcilere müdahale eden polis ekipleri yetersiz kaldı. Eylemciler dükkanları yağmalamaya başladı. 

265 kişi gözaltında

Hamburg polisi, yaşanan şiddet olaylarına ilişkin yaralı ve gözaltı sayısını açıkladı. Olaylarda 213 polis yaralandı, 265 gösterici gözaltına alındı.

Alman basınına polis tehdidi

Almanya'da  yayın yapan Bild gazetesinin muhabiri, polislerin kendisine "Şimdiden sonra basın özgürlüğü yok" dediğini yazdı.

Almanya'da G20 Liderler Zirvesi'nin düzenlendiği Hamburg kentinde polisin sert müdahalede bulunduğu Schanzenviertel semtindeki Schulterblatt Caddesi savaş alanına döndü. Bazı gazeteciler sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptıkları paylaşımlarda, polisin kendilerine yönelik davranışlarını eleştirdi. 

Gazetecilere saldırıyorlar 

Bild gazetesi muhabiri Frank Schneider, polisin doğrudan gazetecilere saldırdığını belirtti. Schneider, bir polisin, "Şimdiden sonra basın özgürlüğü yok. Git buradan" gibi sözler sarf ettiğini paylaştı. Sosyal medya kullanıcıları polisin, olay yerinden görüntü alınmamasına ilişkin uyarısına tepki gösterdi. 

Özel kuvvetler devrede 

Sokakların karıştığı kentte, polis ekipleri yetersiz kaldı. Gece yarısı eylemcileri dağıtmak isteyen Almanlar, Özel Kuvvetleri devreye soktu. Sokağa inen Alman Özel Kuvvetleri, göstericilerle çatıştı. 

Almanya'dan Müslim'e vize yok

Hamburg'da G20 karşıtı yürüyüşe konuşmacı olarak katılması beklenilen PKK/PYD Eşbaşkanı Salih Müslim'e, PKK gösterisine izin veren Almanya’nın vize vermediği ortaya çıktı. Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi Başkanı Yüksel Koç “Merkel, Erdoğan'a boyun eğmiştir" dedi.

Ivanka, babasını gölgede bıraktı 

G20 Zirvesi'ne ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanlığını da yapan kızı Ivanka Trump damgasını vurdu. Bir çok oturuma katılan Ivanka Trump, basının da yoğun ilgisi ile karşılaştı. Zirvede bir çok karede yer alan Ivanka Trump, babasını gölgede bırakmayı başardı. 

Putin ve Melania Trump'tan koyu sohbet 

G20 zirvesinde toplantıların ardından akşam büyük bir yemek daveti verildi. Dünya liderlerinin ve eşlerinin yanyana oturmadığı yemek düzeninde Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD First Lady'si Melania Trump'ın koyu sohbeti dikkat çekti. 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 09.07.2017 - 10:53 -404-
Bu sayfayı paylaşın :