+A A -A

Google Glass AR teknolojisiyle geri gelebilir

-A A +A

Teknoloji devi Google, akıllı gözlüğü Google Glass için yeni patent başvurularında bulundu. Arttırılmış gerçeklik teknolojisinin öncülerinden olan Google Glass 2013 yılında tanıtıldığı zaman büyük bir yankı uyandırmıştı.

Patently Apple’a göre gözlüğün camının içinde bulunan micro-LED ekran, kullanıcıya arttırılmış gerçeklik deneyimi sunacak. İlk Google Glass’ın küçük ekranından ziyade, bu cihazın ekranları camın içerisinde bulunuyor.

 
 
Google'ın paten başvurusu yaptığı micro-LED gözlük camları.

 

Bu yeni teknolojiyle beraber Google Glass’ı hayal kırıklığına çeviren, camın dışında bulunan ve sağ üst tarafa bakmanızı gerektiren prizma ortadan kalkacağa benziyor. Gözlüğün iki camının micro-LED olmasıyla 3 boyutlu bir arttırılmış gerçeklik (AR) tecrübesi sunacağa benziyor.

 

 

 
 
Micro-LED cam ve çalışma prensibini anlatan görsel.

 

  • Patent görselini detaylı olarak incelediğimizde camların opak olabildiği dikkatimizi çekiyor. Bu da gözlüğün sanal gerçeklik (VR) için de kullanılabileceği izlenimini uyandırıyor.

Apple’da yakın zaman içerisinde LuxVue isimli bir micro-LED şirketini satın almıştı. Apple’ın arttırılmış gerçeklik söylentileri de doğruysa, yakında Samsung ve LG’nin de bu reakabete katılacağı söylenebilir.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 05.11.2017 - 18:45 -767-
Bu sayfayı paylaşın :