+A A -A

Haydi hayırlısı !.

-A A +A
 
Anayasa değişikliği ile ilgili l8 madde TBMM’den geçti. Cumhurbaşkanı yasa değişikliğini inceleyip konuyu referanduma götürecek bir safhaya geçeceğiz. Ondan sonra muhtemelen Nisan 2017 başında referandum olacak. Şimdilik sisteme ”Cumhurbaşkanlığı Sistemi” diyoruz. Ama bunun aslı başkanlık sistemidir. Halk bu olaya nasıl bakıyor göreceğiz..
 
Meclisteki  fiili ve fiziki tartışmaları konu etmeye gerek yoktur. Ancak gerek muhalefet partilerinde, gerekse basında çıkma bazı tartışmalarda birkaç konunun üzerinde iyi durulması gerektiğini gördüm.
 
Şunu peşinen söylemek gerekir ki, bu satırların yazarı baştan beri başkanlık sisteminden yanadır. Ana Haber’de en azından bu konuda iki-üç yazı yazdığımı hatırlıyorum.
 
Başkanlık sistemi ile tıkanan bürokrasinin önünün açılacağı, işlerin daha hızlı olacağı, yürütmedeki çift başlılığın ortadan kalkacağı bellidir. Tarih içindeki denemeler, adı başkanlık sistemi olmasa da geçen asırlardaki yöneticilerimizin yönetimdeki tavrı böyle bir sistemi hatırlatmıştır.
 
Güçlü cumhurbaşkanlarının olduğu zamanlarda, başbakanların esamesinin okunmadığı bir gerçektir.
Hem Cumhurbaşkanı, hem de Başbakan, yürütme erki içinde bulunduklarına göre,Anayasa ikisine de  yürütmede yetki verdiğine göre, zaman zaman bu iki müessesenin çatıştığı haller de olmuştur. Şimdiki Cumhurbaşkanımız; başbakanken, o zamanki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer önemli atama kararnamelerini imzalamazdı. Bir çok genel müdür, bir çok üst düzey yönetici vekil sıfatıyla iş yapardı. Hükümet onlardan vazgeçmez, Cumhurbaşkanı da kararı değiştirmezdi. Aynı Cumhurbaşkanının, Ecevit hükümeti ile de zaman zaman iyi geçinemediği ve toplantılarda tartışmaların olduğu ve bunun zararını tüm halkın çektiği unutulmamıştır.
 
Son anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık birleşecek. Ayrıca bir başkan olmayacak. Yani cumhurbaşkanının tartışacağı bir bakanlar kurulu başkanı yok. Hükümeti cumhurbaşkanı kuracak. Bu bizim için yeni bir şey. Dünyada örnekleri var. Çok eskiden bizde de vardı. Biz eskiyi tekrar yad edip olaylara öyle bakmadığımız için, nevzuhur bir şey olmuş gibi bakıyoruz olaya. Geçmişi unutarak yorum yapıyoruz.
 
Bir de sanki seçimde “nasıl olsa şimdiki cumhurbaşkanı seçilecek” gözü ile ve Tayyip bey ömür boyu cumhurbaşkanı veya başkan olacakmış gibi düşünerek gelecek yılları yorumluyoruz. Yanlı şekilde.. Oysa her insanın bir ömrü var. Ve kanuna göre de bir kişi, iki dönem üst üste aday olabiliyor.
 
Burada Türkiye için istenen istikrardır. Çift başlılığı kaldırmaktır. Yukarıda dediğim gibi bürokrasiyi azaltmaktır.
 
Benim başkanlığa geçiş için anayasa değişikliğine diyeceğim  bir şey yoktur. Ama bunun için yapılan tekliflerde ve değişikliklerde garnitür babından yeni maddelerin eklenmesi biraz kafa karıştırdı.
Mesela, ”bu arada seçilme yaşının l8 olması”'nın esprisi  nedir? Bence buna gerek yoktu. Buradaki yaş 25’te kalsa idi. l8 yaşında bir milletvekili delikanlı, 20 yaşına geldiğinde bunu askerlik şubesi arayacak. “Haydi askere” diyecek. O, ”ben milletvekiliyim gidemem” diyecek. Meclis devreye girecek ve “Askerlik çağı gelmiş milletvekilleri için özel kanun” çıkarılacak. O kanun da tartışmaya konu olacak. Milletvekilinin askerliğini özel yollarla geciktirecekler. “Askerliği gelmiş milletvekilleri için torpilli kanun çıkarıyorsunuz” denecek. Tartışmalar uzayıp gidecek. Yani buna gerek yoktu. Ayrıca milletvekili sayısını 600’e çıkarmanın da bir esprisi yoktu.
 
Gelelim, partili Cumhurbaşkanına veya başkana.. Atatürk ve İnönü, partili cumhurbaşkanı idiler. Hem cumhurbaşkanı, hem de partinin genel başkanı. Olur mu, olur. Ama bu 70-80 yıl önce oldu diye şimdi aynısını tekrar yapma taraftarı değilim. Bu, tarafsızlığa gölge düşürür. ABD’da uygulanan sistem, bizde geçmişte Atatürk ve İnönü  zamanında uygulanan gibi değildir. Mesela Başkan Trump, partili bir başkandır. Ama partin en üst noktasındaki adam değildir. Yani partisinin genel bakanı değildir. Bence Tayyip bey, AKP’nin başına geçmemelidir. Bütün partilere eşit durmanın yolu budur. En azından insanların önyargıları böyle giderilebilir. Hayırlısı bakalım... Selamlar..
 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 24.01.2017 - 16:51 -686-
Bu sayfayı paylaşın :