+A A -A

Henüz 9 yaşında, mangalcıların en büyük sorununu çözdü

-A A +A

 

Piknikte sürekli mangalı yellemek zorunda kalan babasıyla oyun oynayamamaktan yakınan 9 yaşındaki Rizeli ilkokul öğrencisi, plastik yapboz malzemeleri, güç kaynağı ve motor kullanarak, "Otmanyel" olarak adlandırdığı otomatik mangal yelpazesi geliştirdi.
 
PROJESİYLE FİNALE KALDI
 
Söz konusu proje, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BursaEskişehirBilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA), Türk Hava Yollarının (THY) ana sponsorluğunda Merinos Park'ta düzenlediği "THY 5. Bursa Bilim Şenliği" kapsamında "Minik Mucitler" kategorisinde finale kaldı.
 
BABASINDAN ESİNLENMİŞ
 
Projenin sahibi Dursun Burak Okumuş (9), AA muhabirine, pikniğe gittiklerinde babasının mangal başında fazla zaman geçirmesi nedeniyle oyun oynayamadıkları için otomatik bir yelpaze geliştirme fikrinin aklına geldiğini söyledi.
 
"ZAMAN KAYBI ORTADAN KALKACAK"
 
Her mangal yakıldığında ortalama 25 dakika boyunca yellemek zorunda kalındığını gözlemlediğini anlatan Durmuş,"Haftada en az 1 kere mangal yakan bir insan, 80 yılık ömrünün 72 gününü mangal yelleyerek geçirmek zorunda kalıyor. Benim tasarımımla bu zaman kaybı ortadan kalkacak." dedi.
 
Okumuş, yelpaze sisteminin 4 bölümden oluştuğunu belirterek, "Bunlar; güç kaynağı, yelpaze, gövde ve motor. Motor güç kaynağından enerji alıyor ve dişli çarkı döndürüyor. Dişli çark döndüğünde de yelpaze sallanıyor ve hava akımı oluşuyor. Hava akımı da alevin canlanmasını sağlıyor. Böyle etler kendi kendine pişebiliyor." diye konuştu.
 
MALİYET 100 LİRA SEVİYESİNDE OLACAK
 
Projenin prototipini yaparken evdeki yapboz setini kullandığını ifade eden Okumuş, sistemin daha sonra metalden yapılacağını, bu sebeple maliyetinin yaklaşık 100 lira civarında olacağını dile getirdi.
 
Baba Mehmet Okumuş da çocuğunun kendisiyle oyun oynayabilmek için otomatik mangal yelpazesi geliştirmesinin, kendisini çok mutlu ettiğini anlattı. Tasarımın prototipinin plastik olması nedeniyle ısıdan etkileneceği için henüz mangal üzerinde deneyemediklerini belirten Okumuş, "Metal üretimi yapıldığı zaman ilk ben deneyeceğim. Benden sonra başka babalar da kullanacak inşallah. Oğlumla gurur duyuyorum." ifadelerini kullandı.
 
Etiketler: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 08.05.2016 - 17:21 -480-
Bu sayfayı paylaşın :