+A A -A

Hollanda Büyükelçisi'nin Türkiye'ye dönüşü yasaklandı

-A A +A

Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satırbaşları...

Birinci konu, Terörden zarar gören illerimizin imar faaliyetler gözden geçirilmiş yapılan ve yapılacak işler değerlendirilmiştir. Toplam imar faaliyetlerinin 2,1 milyarlık kısmı tamamlanmış ve 25 bin konut vatandaşlarımızın kullanımına hazır hale getirilmiştir.

HOLLANDA'NIN KÜSTAH TAVRI

İkinci konu, Hollanda'daki son gelişmeler karşında Türkiye'nin alacağı kararlardır. Masaya yatırılmış ve uzun uzun müzakere edilmiştir. Hollanda'da yapılanlar hiç bir ölçüye uymayan hadsizlik ve terbiyesizlik içeren davranışlardır. Bunların kabul edilmesi mümkün değildir. Ne insan haklarına uygundur, ne demokrasiye uygundur ne de Avrupa'nın ortak değerlerine uygundur. Bakanımıza yapılan hadsiz ve terbiyesiz tavır, sivil vatandaşlarımızın üzerine karşı yapılan barbarca tavır asla kabul edilemez. Bu davranışı hiç bir platformda kabul etmediğimizi dile getirmek istiyoruz.

O akşam yaşananlar çerçevesinde oraya gelen vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu olaylar bizi rahatsız eder üzülürüz gerekli tedbirlerimizi alırız ama daha çok üzülmesi gerekenin de maalesef Avrupa'daki siyasilerin olması gerektiğini belirtmek isteriz.

Özellikle Türkiye düşmanı bir takım zihin yapısının o gün dışa vurmuş şeklidir ve bunun tesadüfi olmadığı görülmektedir. Bilinçli olduğu aşikar ve ortadadır. Faşizmin ayak seslerinin yükselseldiği bu dönemde Avrupa'nın mutedil siyasileri bu gidişata dur demezse korkarım ki bir kaç yıl sonra kendi seçim kampanyalarını yapamaz duruma gelebilirler. Bu açıdan bu mesele Türkiye için kabul edilemez bir mesele olduğu gibi Avrupa açısından da üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken tedbirler alınmasını gerektiren alarm alınması gereken bir durumdur.

Avrupa'yı uyarıyoruz. Şimdiden tedbir alınmazsa bu girdap hepinizi içine çekebilir. Evet kızgınız üzgünüz hatta bunların ortaya konulmasından dolayı da anlam veremediğimizi de belirtmek istiyoruz. Türkiye'nin hakkını hukukunu ve itibarını koruyacak kararlılığa sahibiz hem de atacağımız her adımı Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışan bir vakar ile ortaya koyuyoruz. Bizim çıkardığımız bir kriz değildir bunun sorumlusu Türkiye değildir. Ancak Türkiye bu krizin sorumlusu olmamasına rağmen bundan sonraki süreçte sorumlu ama kararlı bir şekilde hareket edecektir.

Türkiye ile Hollanda arasında karşılıklı ilişkiler var insanlarımızın her birinin hakkını hukukunu koruyacağız. Türkiye Hollanda'ya gerekli cevabı verecek kararları da ortaya koyacaktır. Bunu siyasi tedbirler oluşturmaktadır. Türkiye tarafından nota verildi. 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 14.03.2017 - 10:53 -297-
Bu sayfayı paylaşın :