+A A -A

IKBY'den "Bağımsızlık referandumu" ile ilgili sürpriz açıklama!

-A A +A

Kerkük Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Müdürü Kays Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük kentinin Irak merkezi hükümetine bağlı olduğunu ve henüz Bağdat yönetiminin kentte referandum yapılmasına ilişkin verilmiş bir kararı olmadığını ifade etti.

Muhammed, "IKBY'nin 25 Eylül'de yapılacağını duyurduğu referanduma ilişkin Bağdat'tan bize herhangi bir talimat gelmedi. Bağdat'tan talimat gelmediği müddetçe, referandum için herhangi bir hazırlık yapmayacağız." dedi.

Komisyon olarak şu anda sadece ülke genelinde yapılması planlanan milletvekili seçimlerine yoğunlaştıklarını kaydeden Muhammed, "Nisan 2018'de yapılacak milletvekili seçimlerine yönelik çalışmalarımıza ağırlık vermiş durumdayız. Hazırlıklarımızın yarıdan fazlasını tamamladık." diye konuştu.

IKBY Başkanı Mesut Barzani 7 Haziran'da IKBY parlamentosunda yer alan siyasi parti temsilcileriyle yaptığı toplantıda, "bağımsızlık referandumu" için 25 Eylül tarihinin belirlendiği belirtilmişti. Statüsü tartışmalı Kerkük'ün de referanduma dahil edileceği kaydedilmişti.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 19.06.2017 - 17:05 -729-
Bu sayfayı paylaşın :