10.09.2019 00:38
1.071 okunma
Paylaş
Türkiye Kalkınma Vakfı (LEADER) Giresun’da
Türkiye Kalkınma Vakfı tarafından, 6 Eylül 2019 Cuma günü Giresun’un Piraziz ilçesinde, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Politikasının bileşenlerinden biri olan ve Türkiye’de de IPARD programları kapsamında yer alan LEADER yaklaşımı konusunda bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştiridi.

Türkiye Kalkınma Vakfı (LEADER) Giresun’da

Edib Ahmet CEYLAN - Anahabergazete

Türkiye Kalkınma Vakfı tarafından, 6 Eylül 2019 Cuma günü Giresun’un Piraziz ilçesinde, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Politikasının bileşenlerinden biri olan ve Türkiye’de de IPARD programları kapsamında yer alan LEADER yaklaşımı konusunda bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştiridi.

Toplantısına yerel kamu kuruluşları, belediyeler, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörlüğü, Manisa, Amasya, Giresun, Ordu ve Trabzon illerinden Sivil Toplum Kuruluşları ile yerel ve ulusal basının temsilcileri katıldılar.

Türkiye kalkınma vakfı başkan yardımcısı İbrahim Tuğrul LEADER hakkında bilgilerdi.

Toplantıda Amasya / Taşova ilçesini Bal Üreticileri Derneği TABÜD Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yücel temsil etti.

Yücel, yaptığı sunumda TABÜD’nin kısa sürede gerçekleştirdiği faaliyetleri ve LEADER yaklaşımı çerçevesinde kurulan Taşova Yerel Eylem Gurubu Derneğinin site editörü Ahmet Günaydın ile birlikte yaptıkları Yerel Kalkınma Stratejisi çalışmalarını anlattı.

Avrupa’dan örnek LEADER konularında ise Kırsal turuzim derneği başkanı Nedim Zurnacı yaptılar.

Toplantı sırasında LEADER yaklaşımı ve temel ilkeleri konusunda bir sunum gerçekleştirildi ve bu sunumu takiben Avrupa Birliği ülkelerinden ve LEADER tedbiri kapsamında kurulan Türkiye’deki Yerel Eylem Grubu uygulamalarından örnekler paylaşıldı. Yapılan sunumlarda LEADER yaklaşımının 7 ilkesi konusunda ayrıntılı bilgiler verildi ve konu etkileşimci bir yaklaşımla enine boyuna tartışıldı.

“Kırsal ekonomik kalkınma faaliyetleri arasında bağ kurma” anlamına gelen LEADER yaklaşımının 7 ilkesi arasında aşağıdaki hususlar dile getirdi:

1) Alan temelli yaklaşım (10.000-150.000 Nüfus)

2) Aşağıdan yukarı yaklaşım- kalkınmada yerel katılım ve yerel demokrasi

3) Kamu-Özel ortaklığı- YEG’ler

4) Yenilikçiliği teşvik

5) Entegre-çok sektörlü faaliyetler

6) Ağ oluşturma

7) İşbirliği

LEADER yaklaşımının özetle, nüfus büyüklüğü 10.000 ile 150.000 arasında değişen kırsal bir alanda, yerel kamu kuruluşları (kaymakamlıklar, merkezi yönetimin yerel teşkilatları, belediyeler vb.), sivil toplum kuruluşları ve özel girişimcilerin bir araya gelerek oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip Yerel Eylem Gruplarının toplumun her kesiminin katılımı Yerel Kalkınma Stratejileri hazırlamalarına ve uygulamalarına dayandığı vurgulanmıştır.

Diğer bir ifade ile LEADER yaklaşımının iyi yönetişimi ve yerel demokrasiyi güçlendirdiği, bu yolla kırsalda nüfusun gelir ve refah düzeyini artırmayı desteklediği ifade edilmiştir

Toplantı hatıra fotoğrafı çekimi, dilek ve temennilerle kapanmıştır

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya