Görme Engelliler Kâbe Yollarında
12.03.2019 09:58
397 okunma
Paylaş
Görme Engelliler Kâbe Yollarında
09 Mart 2019 Cumartesi günü Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi tarafından 3 Erkek + 7 Kadın toplam 10 Kişi 6-17 Nisan 2019 tarihleri arasında kutsal topraklara 4. Grup Görme Engellileri Umreye göndermek için Dua yemeğinde bütün engelliler bir araya geldi.

           AMASYA  (Ana Haber ) Edib Ahmet CEYLAN

            09 Mart 2019 Cumartesi günü Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi tarafından 3 Erkek + 7 Kadın toplam 10 Kişi 6-17 Nisan 2019 tarihleri arasında kutsal topraklara 4. Grup Görme Engellileri Umreye göndermek için Dua yemeğinde bütün engelliler bir araya geldi.

         Sunuculuğunu Amasya Din görevlileri Dernek Başkanı Emin Çınarcı Bey Efendinin yaptığı Amasya Belediyesi Pirler Parkında düzenlenen programa Amasya Valisi Dr. Osman VAROL, Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu, Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar, umreye gidecek vatandaşlarımız ve aileler, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

         Program Görme Engelli Hafız Ahmet Gökçenin Kuranı Kerim Tilaveti ile başladı.

Amasya Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Musa Demiryarar yaptığı açılış konuşmasında öncelikle Valimize böyle güzel ve anlamlı bir etkinlikte kendilerini yalnız bırakmadığı için teşekkürlerini iletti. Engelli vatandaşlarımızın gündelik yaşantılarını kolaylaştırdıkları için Amasya Valisine ve belediye başkanlığına şükran duygularını iletti. 

Demiryarar: Her yıl olduğu gibi bu yılda arkadaşlarımızın Umre aşılarını yaptıktan sonra Umre Eğitim Seminerlerini tamamlayarak dua yemeğinde buluştuk.

Belediye Başkanı Cafer Özdemir, belediye olarak Amasya’nın engelli vatandaşlarımız için en fazla çalışan şehirlerden birisi olduğunu ve Valimizin bu konulardaki teşvik ve desteklerinin de kendilerine büyük faydalar sağladığını dile getirdi.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol ise; konuşmasında şunları dile getirdi:

“Bugün çok anlamlı, çok güzel bir faaliyete bir araya geldik. Amasya’mıza geldiğimden beri engelli vatandaşlarımız, kardeşlerimiz, büyüklerimizle ilgili her türlü ihtiyacın gerçekten samimi duygularla bir taraftan kamu, bir taraftan özellikle çok büyük çabalarla belediyemiz, diğer taraftan da sivil toplum kuruluşları eliyle karşılanmaya çalışıldığını, burada çok ciddi çalışmalar, çok ciddi gayretler olduğunu memnuniyetle müşahede ediyoruz. Elimizden geldiğince de buna bir ucundan katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Ben öncelikle burada emeği geçen herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Burada engelli kardeşlerimizin, büyüklerimizin sadece fiziksel ihtiyaçlarını, eğitsel ihtiyaçlarını veya boş vakitlerinde yapabilecekleri sosyal etkinlik ihtiyaçlarını karşılamak bir yana aynı zamanda manevi ihtiyaçlarını, ibadet ile ilgili ihtiyaçlarını da karşılamak için çok yoğun bir çaba olduğunu, bu konuda bir çalışma olduğunu ve bunun sürekli tekrarlandığını görmekte memnun edici.

Bu çabalar öyle bir boyuta gelmiş durumdaki, Türkiye’nin tamamı için ayrılan kontenjanın 4’te 1’ini sadece Amasya olarak kullanıyor olmakta ayrıca gurur vesilesi. 

Engelli kardeşlerimizin ne kadar büyük bir ayrıcalık sahibi olduğunu, onlar için ne kadar uğraşıldığını gösteren bir tablo. 

Çok kıymetli konuşmacılarımız benden önce görme engellilerimizin umre yapması ile ilgili bir durumdan bahsetti. Tabii ki bu bizim uzmanlık alanımız değil. Bu konuda çok kıymetli hocalarımız, âlimlerimiz var. Başkanımız çok güzel ifade ettiler, kalp gözü dediler, yani gönül gözü kavramı var. 

Bizler inançlı insanlarız, bir şeyi hissetmek, yaşamak için, uhrevi şeyleri yaşamak için sadece onları görmek yeterli değil veya buna ihtiyaç yok. Ben sizlerin yapacağı ibadetlerin de Mevla’m nezdinde layıkıyla kabul edileceğine inanıyorum.

Her konuda tüm vatandaşlarımız gibi engelli vatandaşlarımız da toplumumuzun eşit birer ferdidir. Bu anlamda umrenin gayet doğal bir hakkınız olduğunu düşünüyorum.

Ben bu güzel çalışmada, bu güzel etkinlikte emeği geçen herkese tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel yolculuğa çıkacak olan tüm büyüklerimize, kardeşlerimize hayırlı yolculuklar diliyorum. Mevlam ibadetlerini kabul eylesin. Oraya gittiklerinde de lütfen hem yakınlarına hem bizlerle ve aynı zamanda da milletimize, şu an mücadeleyi sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerimize, polisimize de bol bol dua etsinler. Onların o güzel dualarının da bizlere katkısı olacağına inanıyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.”

Program sonunda dernek başkanı Musa Demiryarar, katılımları için Amasya Valisine teşekkür ederek uğurladı.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
Haber Akışı

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya