24.10.2019 14:12
1.207 okunma
Paylaş
“AİLE VE KÜLTÜR POLİTİKALARI” KONUSUNUN TARTIŞILDIĞI TOPLANTI YAPILDI
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfında, 12 Ekim 2019 Cumartesi günü, “Aile ve Kültür Politikaları” konulu toplantı düzenlendi.

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfında, 12 Ekim 2019 Cumartesi günü, “Aile ve Kültür Politikaları” konulu toplantı düzenlendi.

Toplantıya; TBMM Eski Başkanı Cemil ÇİÇEK, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah BAŞER, 23. Dönem Van Milletvekili Kerem ALTUN, Vakıf Genel Müdürü Av. Ali AY, TOBB ETÜ Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hilmi DEMİR ve Doç. Dr. Necmettin TÜRİNAY, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa AYDIN, Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kâşif Hamdi OKUR, Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner ARABACI, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eski Müsteşarı Nesrin Afşar ÇELİK, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Eski Genel Müdürü ve Strateji Geliştirme Eski Başkanı Prof. Dr. Mahmut EVKURAN, Ekin ve Nesil Derneği Başkanı Av. Zeynep Şen SAYIMLAR, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Nuri NURUAN, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime ŞEN, Aile ve Toplum Hizmetleri Eski Genel Müdürü Tacettin GÜNEŞ, Çocuk Hizmetleri Eski Genel Müdürü Temindar AYTEKİN, Eğitimci H. Ömer GÜLSEREN katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah Başer, katılımcılara “hoş geldiniz” dedi ve Vakıf çalışmaları hakkında bilgi verdi.

“Vakıf olarak birçok çalışmalar yaptık ve raporlar hazırladık. Son olarak “Eğitim” ve “Dil” (Türkçe) konusunda raporlarımız yayımladı. Şimdi ise “Aile ve Kültür” konusunda bir çalışma yapılmasının uygun olacağını düşündük. Cemil (Çiçek) beyin ifadesiyle “Kültür, turizmin gölgesinde kaldı.” Bu konuların iki komisyon tarafından çalışılmasını planladık” dedi ve toplantısının I. Oturumuna geçildi.

Toplantının I. Oturumu TBMM Eski Başkanı Cemil ÇİÇEK’in başkanlığında yürütüldü.  “Takdim yapılırken toplantı konusunun ne olduğu anlaşılmış oldu” diyerek konuşmasına başlayan Cemil ÇİÇEK, “Türkiye’de birçok önemli konunun politikasızlığı var.  Kültür ve Eğitimde başarılı olamadığımızın itirafları da oldu. Aile ve Kültür alanlarında bir politikasızlık, kaos, kargaşa var.  Karar alma ve politika oluşturma süreçlerine katılma katılımcılık ihtiyacı var.  “Aile ve Kültür” birbiriyle ilişkili iki konudur. Bu konularda bir politikasızlık var. Tesiri az ve çok bir işi yapmayı tercih ediyorum. İhtiyaçtan kaynaklanan bu konuların çalışılmasının hayırlı olmasını diliyorum” dedi ve katılımcılara konularla ilgili görüş ve önerilerini sunmaları için söz verdi.

Toplantıya katılan üniversite öğretim üyesi,  hukukçu, bürokrat ve uzmanların konuyla ilgili görüş, öneri ve değerlendirmelerinin yer aldığı bölüme geçildi. Bu bölümde; Doç. Dr. Necmettin TÜRİNAY, Prof. Dr. Mustafa AYDIN, Kerem ALTUN, Nesrin Afşar ÇELİK,  Temindar AYTEKİN, Av. Zeynep Şen SAYIMLAR, Mustafa Nuri NURUAN, Prof. Dr. Hilmi DEMİR, Av. Hayrullah BAŞER söz alarak Aile ve Kültür Politikaları konusunda görüş ve önerini dile getirdiler ve uygulamalarla ilgili değerlendirmeler yaptılar.

Toplantının devamında “Aile” ve “Kültür” konularının çalışılacağı iki komisyon oluşumu yapıldı.

KÜLTÜR KOMİSYONU

AİLE KOMİSYONU

Kerem ALTUN

Ali AY

Prof. Dr. Mahmut EVKURAN

Doç. Dr. Necmettin TÜRİNAY

Prof. Dr. Hilmi DEMİR

Prof. Dr. Mustafa AYDIN

Prof. Dr. Caner ARABACI

Nesrin Afşar ÇELİK

Prof. Dr. Kâşif Hamdi OKUR

Zeynep Şen SAYIMLAR

Prof. Dr. İsmail Hakkı NAKİLCİOĞLU

Mustafa Nuri NURUAN

Prof. Dr. Erol GÖKA

Rahime ŞEN

H. Ömer GÜLSEREN

Tacettin GÜNEŞ

 

Temindar AYTEKİN

Aile ve Kültür Komisyonlarının belirlenen konu başlıklarında yapacakları çalışmalar düzenlenecek bir çalıştayla paylaşılarak rapor haline getirilmesiyle sonuçlanacağı ifade edildi.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya