16.11.2019 14:19
226 okunma
Paylaş
7 kazanım mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretinde Türkiye’nin tezlerini 7 mesaj altında kayda geçirdi. Diplomasi ve diyalog formülü sayesinde ABD’den 7 kazanımla dönüldü.
umhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti Türkiye adına verimli bir ziyaret oldu. Türkiye tezleri dünyaya daha etkili şekilde duyurulurken, savunduğu her alanda tezlerini paylaştığı belgelerle güçlendirdi. Kritik temaslarda ABD ve kamuoyuna verilen mesajlarda öne çıkanlar şöyle:
 
GELECEK VURGUSU
1 Türkiye ve ABD arasındaki siyasi, ekonomik, stratejik ilişkilerin derinliği ve ortak çıkarların büyüklüğü, iki ülkenin yönlerini geleceğe çevirmesini gerektiriyor.
 
SORUNLAR AŞILABİLİR
2 Türkiye, asırlara dayalı siyasi ve ekonomik ilişkileri kapsamında bugün önünde duran konuların tamamının üstesinden, karşılıklı diyalog ve anlayışla gelinebileceğine samimiyetle baktığına inanıyor.
 
KAZAN KAZAN
3 NATO’nun en önemli iki üye ülkesi olan Türkiye ile ABD arasındaki ilişkinin güçlü olması, daha etkili bir küresel güvenlik stratejisinin yürütülmesi ve terörle mücadelenin sağlıklı işlemesi bakımından da son derece önemli.
 
TERÖRLE MÜCADELE
4 Küresel çapta DEAŞ’a karşı en etkili sonuçları elde eden ülke olarak Türkiye, aynı şekilde PKK/YPG ve FETÖ gibi örgütlerle de, sınırları içinde ve dışında samimi bir mücadele yürütüyor.
 
GÜVENLİ BÖLGE YERLEŞKELERİ
5 Sınırları içinde en çok sığınmacıyı barındıran ülke olan Türkiye, sorunun çözümü için, Suriye’de oluşturacağı güvenli bölgelerde kuracağı yerleşim yerleri dahil, tüm dünyanın desteğini bekliyor.
 
TAHKİR EDEN ÇEVRELER
6 ABD’de son dönemde Türkiye aleyhine alınan ekonomik yaptırım ve sözde soykırım gibi kararların gerisinde iki ülke ilişkilerini umursamayan gruplar bulunuyor.
 
ADIM ADIM TİCARİ HEDEFE
7 İki ülke ticaretinde 100 milyar dolar hedefi sık sık vurgulanırken, bunu gerçekleştirme imkanlarının bulunduğu belirtildi. Bu karlı alışverişi günlük siyasi polemiklere kurban etmek iki ülke halkına haksızlık.
 
Kriz değil çözüm adımı
ABD ziyaretinin ardından Türkiye’nin kazanımları ise şöyle özetlendi:
 
1 Türkiye ile ABD arasındaki birçok kriz başlığının çözümü yönünde önemli görüşmeler stratejik kararlara dönüştürüldü.
2 İlişkilerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘lider diplomasisi’ ile ciddi bir merhale kat edildiği görüldü.
3 Diplomasi ve diyalog kanallarını her şart altında sürdürmeye çalışan Türkiye’nin terörle mücadelesinin sadece Türkiye’yi değil, tüm dünyayı ilgilendirdiği tekrar hatırlatıldı.
4 Erdoğan, Suriye’deki genel durum, YPG ve DEAŞ terör örgütleriyle yapılan mücadele, güvenli bölge gibi başlıkları belgeleriyle ortaya koydu.
5 Terörle mücadelede Türkiye’nin yıllardır verdiği kayıplar YPG/PYD ile PKK arasındaki somut ilişkiler belge ve detaylarıyla ABD’ye anlatıldı.
6 Sözde soykırım konusunda Erdoğan’la görüşen beş senatörden biri olan Lindsey Graham senatodaki oylamayı bloke ettirdi.
7 S-400 ve F-35 gibi konu başlıklarında yaşanan sorunlar için her iki ülkenin güvenlik ve savunma yetkilileri çalışma yapması konusunda bir fikir birliği oluşturdu. Çalışmalar dün başlatıldı. Türkiye ile ABD’nin terörle mücadele, savunma iş birliği ve ikili ticaret gibi ortak hedefleri hususunda kapsamlı görüşmeler gerçekleştirildi. Bu temasların birçok konuda çözüme ivme katması bekleniyor.
 
S-400 ve F-35 için çalışma başladı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, S-400 ve F-35 meselelerine ilişkin, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ile dün itibarıyla çalışmaya başladıklarını söyledi. Çalışmanın NATO koordinatörlüğünde değil ikili düzeyde yürüyeceğini aktaran Kalın, S-400’lerin NATO‘ya entegre edilmeden müstakil kullanılabileceğini belirtti.
KAYNAK : Yeni Şafak
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
4.12.2019 20:20:00
7 mazlum daha özgürlüğe kavuştu
Hizb-ut Tahrir’e vurulan prangalar kırılıyor. Yaptığı İslâmî faaliyetlerle Müslümanların gönlünde taht kuran Hizb-ut Tahrirli mazlumların yargılandığı davalarda, son bir ay içerisinde 7 beraat, 2 tahliye kararı verildi. İfadeye çağrıldı sonrasında tutuklandı Fetullahçı çeteye mensup yargı mensuplarının uyduruk gerekçelerle mahkum ettiği Müslümanlar nihayet adaletle tanıştı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle ifadeye çağrıldıktan sonra örgüt propagandası yapmaktan tutuklanan Engin Uygun, çıkarıldığı mahkemede beraat etti. Gazetemiz okurlarından ve 3 aydır cezaevinde tutulan Ramazan Şimsek de aynı davadan suçsuz bulundu. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından ifade vermeleri için çağrılan Engin Uygun ve Ramazan Şimşek, sözde örgüt propagandası yapmak suçlaması ile nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmışlardı. Masumiyetleri tescillendi Müslümanların yüreğine su serpen bir benzer karar da Adıyaman’dan geldi. Adıyaman’da Hizbut Tahrir’e üye olmaktan yargılanan 5 mazlum Yüksek Mahkeme’nin hak ihlali kararı sonrası özgürlüğüne kavuştu. Hizb-ut Tahrir’e üye oldukları gerekçesiyle cezaevinde tutulan Abdurrahman Tosun, Fahri Türkoğlu, Mehmet Çelik, Mehmet Hallaç ve İsmail Özkan yargılanarak beraat etti. Daha önce Adıyaman Özel Yetkili Mahkemesinin 4 kişinin üyelikten bir kişinin de yöneticilikten ceza aldığı davaya ilişkin, Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesine yapılan rededdilmişti. AYM’nin Yılmaz Çelik hakkında verdiği emsal karar neticesinde itiraz edilen dosya, Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiş, yeniden yargılamanın yolunun açılması üzerine dosya yeniden görülmek üzere Adıyaman’a iade edilmişti. Uzun süre devam eden yargı sürecinin ardından Adıyaman’da yeniden yargılanması yapılan Abdurrahman Tosun, Fahri Türkoğlu, Mehmet Çelik, Mehmet Hallaç ve İsmail Özkan’ın masumiyeti tescillendi. Yüksek Mahkeme: Hizb-Ut Tahrir terör örgütü değildir! İslami bir fikir hareketi olan Hizb-ut Tahrir’in terör örgütleri listesinde olmadığına ilişkin onlarca resmi yazı ve mahkeme kararı bulunuyor. Akit’in ısrarlı haberleriyle kamuoyunun gündeminde tuttuğu Hizb-ut Tahrir davalarıyla ilgili Anayasa Mahkemesi emsal teşkil edecek bir karara imza atarak, Hizb-ut Tahrir’in terör örgütü olmadığını vurguladı. Yargıtay ve mahkemelerin Hizb-ut Tahrir’in silahlı bir terör örgütü olarak kabul edilmesine ilişkin karar gerekçelerinin “yeterli” olmadığına hükmeden AYM, hak ihlali kararının gerekçesini Resmi Gazete’de yayımladı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin ceza yağdırdığı Hizb-ut Tahrir’e yönelik “terör örgütü” suçlamasına itiraz eden Yargıtay Üyesi Mustafa Kurtaran ise, 19 Temmuz 2017 tarihli şerhinde, Hizbut Tahrir’in terör örgütü olmadığını, Hizb-ut Tahrir’in kuruluşundan bugüne kadar ülkemizde veya başka bir ülkede şiddet olayına karışmadığını savundu.
YAZARLAR
Haber Akışı

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya