İmamoğlu'nun ihale iptallerine mahkeme "dur" dedi
18.02.2020 16:59
465 okunma
Paylaş
İmamoğlu'nun ihale iptallerine mahkeme "dur" dedi
CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesinden bu yana yaptığı keyfi ihale iptallerine mahkeme "dur" dedi.

Kamu İhale Kurulu (KİK), yapılan şikayet başvurusu üzerine, İBB ve İSTAÇ'ın iptal ettiği iki ihaleyi ve iptal gerekçelerini inceledi. Şikayete konu ihalenin biri, 18 Aralık 2019 tarihinde İBB'nin yaptığı ancak daha sonra iptal ettiği "İş Makinesi, İş Araçları Ve Kurtarıcı Çekici Vinç Kiralanması Hizmet Alımı" ihalesi. Diğeri ise aynı tarihte İSTAÇ'ın yaptığı ancak daha sonra iptal ettiği, "Ana Yollardan, Meydanlardan, Geçitlerden vb. Diğer Yerlerden Mekanik, Elle Süpürme, Hal Temizlik Hizmeti Sonucu Çıkan Teressübat ve Diğer Atıkların Taşınması Hizmet Alım İşi" ihalesi.

İBB'nin gerekçesi uygun bulunmadı

İş makineleri kiralama ihalesini iptal eden İBB'yi KİK'e, Sarılar İnş. ve Elekt. San. ve Tic. Ltd. Şti. şikayet etti. İhale dosyasını inceleyen KİK, İBB'nin "ihalenin iş makineleri ve iş araçları kısmına ayrılarak yeniden yapılması gerektiği" şeklindeki iptal gerekçesini kabul etmedi. KİK kararında özetle şöyle denildi:

"İşin niteliği gereği bir arada ihale edilmesine karar verilen iş makinesi ve araçların, ihale komisyonu kararı alındıktan sonra ayrı ayrı ihale edilmesine gerek duyulduğuna ilişkin ihale yetkilisinin kararında herhangi bir teknik gerekçe, açıklama, bilgi, ayrıntıya yer verilmediği, bu haliyle anılan iptal gerekçesinin de somut bir dayanaktan yoksun olduğu anlaşılmıştır."

İptal mevzuata uygun değil

İSTAÇ'ın, yolların süpürülüp temizlenmesi ile ilgili ihaleyi iptal etmesi de Aysis Atık Yön. Sis. A.Ş. tarafından KİK'e şikayet edildi. İSTAÇ'ın ihaleyi iptal etmesini "ihaleye sunulan teklifler arasındaki en düşük teklif ile diğer teklifler arasındaki farkın yüksek olması" gerekçesine dayandırdığı tespitini yapan KİK, kararında özetle şöyle dedi:

"İhale mevzuatında ihalede katılımın sağlanması için istenilen yeterlik kriterlerine ilişkin belge sunmayan istekliler ile geçerli teklifi sahibi isteklilere ait tekliflerin karşılaştırılarak ihalenin iptal edilebileceğine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. 'İhaleye sunulan teklifler arasındaki en düşük teklif ile diğer teklifler arasındaki farkın yüksek olması' şeklinde ifade edilen gerekçe ile ihalenin iptal edilmesinin mevzuata uygun olmadığı ve başvuru sahibi Aysis Atık Yön. Sis. A.Ş.nin iddiasının yerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle ihalenin iptali kararının iptaline oybirliği ile karar verildi."

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
Haber Akışı

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Ahmet Revanlı