25.03.2020 08:27
1 yorum
551 okunma
Paylaş
İsabetin böylesi...
Almanların 8 yıl önceki koronavirüs raporu!
Tam 8 yıl önce Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Alman Meclisi'ne sunulan Robert Koch Enstitüsü raporunda, "Mutasyona uğramış, yeni SARS-Koronavirüs, Güneydoğu Asya’daki bir hayvan pazarından çıkacak. Tüm dünyayı saracak. Ülke olarak hazırlıklı olmalıyız. Üç yıl sürecek. İki kez mutasyona uğrayacak. Aşısı üç yılda ancak bulunacak." tespiti yapılmış.

Tüm dünya koronavirüsle boğuşurken bundan tam 8 yıl önce Almanya'da Robert Koch Enstitüsü Başkanlığı’nda hazırlanan “Risk Analizi ve Halkı Koruma” başlıklı raporda ‘SARS’ virüsünün mutasyona uğrayıp ‘pandemi’ olacağı, tüm dünyayı etkileyeceği ve binlerce kişinin hayatını kaybedeceği söylenmiş.

Raporu kim hazırladı?

Robert Koch Enstitüsü başkanlığında Alman İnşaat ve Yerleşim Planı Müsteşarlığı, Halkı Koruma ve Doğal Felaketlere Yardım Müsteşarlığı, güvenlik ve bilgilendirme bölümüne bakan müsteşarlık, tarım ve beslenmeyle ilgili müsteşarlık, Teknik Yardım Ulaştırma Birimi Başkanlığı, Özel Komando Birlikleri, Alman Ordusu uzmanları ve Paul Ehrlich Enstitüsü ile birlikte hazırlanan rapor, 8 yıl önce Alman Meclisi'ne teslim edildi.

SARS mutasyona uğrayacak

Hazırlanan raporda, SARS virüsünün ‘mutasyona uğrayıp’ salgın haline geleceği belirtiliyor.

İşte o rapordan bölümler

2003 yılındaki SARS'dan çok farklı olan bu virüs hızla dağılacak.

SARS'ın mutasyona uğramış hali olan yeni bir virüs gelecek ve insanların bağışıklık sistemini baskılayacak.

Yeni virüs türü, SARS'dan daha ağır sonuçlara yol açacak.

"Kontrolü zor olacak"

Neler yaşanacağına ilişkin olarak, "Burada, yeni bir salgına neden olacak virüsten bahsediyoruz. Her ne kadar Modi-SARS desek de, bu yeni virüs yeni bulgularla ortaya çıkacak. SARS'dan farklı olarak insanlara çok daha hızlı yayılacak. Bu yeni virüs, SARS'ın farklı bir mutasyonu olacak. Virüs, çok yüksek oranda ölümlere neden olacak. Virüs bulaşan kişide semptomlar 2 ile 14 gün arasında belirecek." deniliyor.

"İlacı olmayacak"

Raporda virüsün kişiden kişiye, damlacıklar, partiküller ya da dokunma ile geçebileceği, virüs geldiğinde onun için bir ilaç henüz bulunmamış olacak. Aşısı ancak ilk virüsten 3 yıl sonra üretilebilecek. Salgın tüm dünyaya dağılacak.

"Hayvan pazarında ortaya çıkacak"

Yine rapora göre, salgına neden olan virüs, Güneydoğu Asya'dan, vahşi hayvan satılan pazarlardan yayılacak ve insanlara bulaşacak. Hayvanlar bu virüse karşı bağışık olacak çünkü, zaten kendi bağışıklık sistemleri bunu biliyor. Ev hayvanları kedi ve köpekler bundan etkilenmeyecek.

"İlk dalga tehlikeli olacak"

Virüsün üç dalga halinde vurması düşünülen raporda ," En tehlikelisi ilk dalga olacak. Bundan sonra bunu ikinci ve üçüncü dalgalar takip edecek. Sonunda üç yıla yayılacak bir pandemi çıkacak. Virüs bu sürede iki kez mutasyona uğrayacak. Bir kere bu hastalığı kapan, aynı virüsten 360 gün daha etkilenmeyecek."

Dalgalar kaç gün sürecek?

"Mutasyona uğramış SARS virüsünün ilk dalgası 1 gün ile 411 gün devam edecek. Bu dalgada 29 milyon kişiye virüs bulaşacak. İkinci dalga 462 ile 692 gün sürecek. 23 milyon Almanın virüsten etkilenecek. Üçüncü dalga ise 693 günden başlayıp 1052 güne kadar çıkacak.

“7.5 milyon insan ölecek”

Raporda, "Yaşlı insanlarda ölüm oranı, yüzde 50'yi bulacak. Üç dalga, 7.5 milyona yakın Almanın hayatına mal olabilir. Bunun için tüm hastanelerde ve her yerde önlemler alınmalı, kişiler kendilerine daha etkin koruyucu önlemler almalıdır." deniliyor.

Hangi sektör etkilenecek?

Virüsün ne gibi etkiler ortaya çıkaracağı; sektörlerin Alman halkına daha ne kadar hizmet verebileceği, yeterlilik oranları, ekonominin nasıl bir seyir izleyeceği de raporda senaryolarla da yer aldı.

Raporda hava trafiğinin durma noktasına geleceği, deniz taşımacılığında yolcu değil ama yük taşımacılığının devam edeceği, gaz, kalorifer yakıtı ve elektrikte sıkıntı olmayacağı, iletişimde sorun yaşanmayacağı, tren taşımacılığının azalacağı, trafik yoğunluğunun düşeceği, evlere paket servislerinin artacağı belirtilmiş.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Haber Kaynak Raporu
Haber Kaynak Raporu link adresini ekleseniz daha iyi olurdu.
Yorum Ekleyen: Atalay Şahin     25.03.2020 10:45:22
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya