20.06.2020 12:31
3.790 okunma
Paylaş
Avrupa ekonomisinin aradığı çözüm çözümsüzlüğe yol açtı
Avrupa ekonomisi, yeni tip koronavirüsün ekonomik etkileriyle mücadele edebilmek için çözüm aradığı kurtarma fonları konusunda şu an için herhangi bir çözüme ulaşamadı.

AB Komisyonu, Avrupa Birliği'nin 2021-2027 yıllarındaki bütçesinin toplam boyutunun 1,1 trilyon avro olmasını ve söz konusu bütçeye, Komisyon'a üye ülkelerin teminatıyla sermaye piyasalarından borç alarak kuracağı bir fonun entegre edilmesini teklif etmişti. 

Ekonomik kurtarma fonunun toplam boyutunun 750 milyar avro olması önerilen fonda bunun üye ülkelere 500 milyar avroluk hibe, 250 milyar avroluk kredi sağlamasını planlamıştı.

Teklifte, fon kaynaklarının büyük kısmının salgından en fazla etkilenen AB ülkelerinden İtalya, İspanya ve Fransa'ya ayrıldı.

AB ülkeleri arasında "tutumlu 4'lü" olarak adlandırılan Danimarka, Hollanda, İsveç ve Avusturya özellikle kurtarma programındaki hibeye fazla sıcak bakmıyor. Bu ülkeler, ihtiyaç duyan AB ülkelerine "koşullu" biçimde kredi verilmesini ve bunların ileride geri ödenmesini istiyor.

Bu ülkelerin zaten ikna edilmesinin de kolay olmayacağı öngörülüyordu.

Kurtarma programı ile birlikte AB'nin 2021-2027 dönemi bütçesine yönelik müzakerelerin de zorlu geçmesi bekleniyor.

Bütçenin boyutu, harcama alanları ve üye ülkelerin gelecekteki bütçeye ne oranda katkı sağlayacakları hakkında ciddi tartışmalar yaşanması bekleniyor.

Fonun, Kovid-19'un ekonomik sonuçları karşısında ne kadar etkili olacağı da tartışılan konular arasında. Uygulanması gereken fon konusunda hemen anlaşmaya varılması ve hızlı bir çözüm sunulması da beklenmiyor.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte,hızlı bir çözüm gelmeyeceği öngörüsünde bulundu. Büyük ihtimalle kararın bir sonraki toplantıya erteleneceğini ifade eden Houte, bunun anlaşma için bir alan oluşturabileceğini aktardı.

Houte, "Bu toplantıda zaten anlaşma sağlansaydı, bu sürpriz olurdu." değerlendirmesinde bulundu.

Teklifteki hibelerin Avrupa ekonomisinin Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın yüzde 0,7'sine tekabül ettiğini dile getiren Houte, ancak AB'nin kendi kredi verme ve hibe verme kapasitesine sahip olması durumunda bunun önemli sembolik bir adım olabileceğini vurguladı.

Houte, bunun Avro Bölgesi'ni daha istikrarlı hale getirebileceğini belirtti.

Kurtarma fonları konusunda büyük bir karar beklemediğini ifade eden Houte ileriki zamanlarda bir anlaşma sağlanabileceğini aktardı.

750 milyar avroluk fon, büyük bir fark meydana getirmeyecek

Capital Ekonomics Kıdemli Avrupa Ekonomisti Andrew Kenningham, 750 milyar avroluk fon, büyük bir fark meydana getirmeyeceğini belirtti.

Görüşmelerin sonbaharda devam edebileceğini ifade eden Kenningham, Kovid -19'un etkisiyle karşılaştırıldığında kurtarma fonunun kırılgan ülkelere faydasının az olacağını aktardı.

Kenningham, anlaşmaya varmadan önce kurtarma fonunun etkisinin biraz daha azaltılabileceğini dile getirdi.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya