11.04.2019 15:59
1 yorum
223 okunma
Paylaş
Macron Ermenilere verdiği sözü tuttu
Yıllarca Afrika ülkelerini sömüren, Ruanda'da soykırım yapan, Cezayir'de 1 buçuk milyon insanı katleden, Libya'daki kaotik ortamın en büyük müsebbibi olan Fransa yine skandal bir karara imza attı.

Yıllarca Afrika ülkelerini sömüren, Ruanda'da soykırım yapan, Cezayir'de 1 buçuk milyon insanı katleden, Libya'daki kaotik ortamın en büyük müsebbibi olan Fransa yine skandal bir karara imza attı. Cumhurbaşkanı Macron, 24 Nisan’ı "Ermeni Soykırımı Anma Günü" ilan etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macron'a tepki göstererek "Seçim kampanyasında Ermenilere verdiği sözleri yerine getirmeye çalışarak yine popülizm yapıyor. Önce kendi karanlık tarihine baksın. Ruanda soykırımından bu yana çeyrek asır geçti" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 24 Nisan’ı resmen "Ermeni Soykırımı Anma Günü" ilan etti.

  • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 24 Nisan'ı sözde Ermeni soykırımını anma günü ilan etmesine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter'dan tepki gösterdi.

    Çavuşoğlu, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un '24 Nisan' kararnamesi AİHM ve Fransız Anayasa Mahkemesinin kararlarını açıkça ihlal ediyor. Macron seçim kampanyasında Ermenilere verdiği sözleri yerine getirmeye çalışarak yine popülizm yapıyor. Önce kendi karanlık tarihine baksın. Ruanda soykırımından bu yana çeyrek asır geçti." ifadelerini kullandı.

Fransa'nın Afrika ülkelerindeki katliamları, Benin, Burkani Faso, Gabon, Gine, Kamerun, Moritanya, Nijer, Senegal, Tunus. Çad'da ise kana doymadı 400 alimi katletti.
Fransa’nın utancı: Cezayir soykırımı
 
Fransa’nın utancı: Cezayir soykırımı
Kuzey Afrika coğrafyasında üç milyon kilometrekare alan üzerinde bulunan Cezayir, 1827 yılında Fransa tarafından işgal edildi. Ülke nüfusunun yüzde 15'ini yok eden Fransız ordusu, 1 buçuk milyon insanı katletti. İşgal süresince Cezayir'de ağır işkenceler uygulandı, kadınlar toplu tecavüzlere maruz bırakıldı, binlerce insan kayboldu. 1962 yılında bağımsızlığını kazanan Cezayir'in acısı bugün hala taze.
 
Macron, dün gece, 24 Nisan'ı sözde Ermeni soykırımını anma günü ilan eden kararnameyi onaylamıştı. Macron'un bu kararının ardından 24 Nisan, Fransa'nın resmi takvimine işlenecek. Ermeni diasporasının sevinçle karşıladığı karar, Macron’un seçim kampanyasındaki vaatlerinden biriydi.
Fransa'nın kanlı tarihi, Ruanda'da 90'lı yıllarda Hutu ve Tutsi kabilelerinin birbirlerini katletmelerine yardımcı olmasıyla sınırlı değil.
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Ermeni Meselesi
Dört Beş yıl önce Anadolu vakfına Erzurumdan gelerek Ermeni meselesiyle ilgili bir söyleşi yapmıştım. Ancak o günler devleti yönetenler Ermenistan açılımı yaptıklarından benim anlattıklarım havada kalmış, hatta itirazlar bile yükselmişti. Şimdi bakıyorum o gün bana kızanlar bugün Makrona kızıyor. İşte buna çifte satandart denir. Ve ben o gün Erzuruma üzüntüyle dönmüş en iyi tanıdıklarım bile anlattıklarıma itiraz etmişti. Şimdi söyleyin ben ne diyeyim...!
Yorum Ekleyen: Abdurrahman Zeynal     11.4.2019 23:14:34
YAZARLAR
Haber Akışı
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya