21.07.2020 13:25
989 okunma
Paylaş
Harekat an meselesi! Libya'da asker emir bekliyor
Libya'nın meşru hükümetine bağlı resmi ordu, stratejik Sirte ve Cufra için hazırlıklarını tamamladı, gelecek emri beklemeye başladı. Asker ve diplomatik hareketliliğin zirve yaptığı süreçte konuşan UMH komutanı el Malti operasyona hazır olduklarını belirtti.

Türkiye, Sirte ve Cufra’nın darbeci terörist Halife Hafter’den kurtarılması için diplomatik temaslara hız verirken Libya ordusu da cephedeki hazırlıkları tamamladı. Sirte’ye yaklaşık 100 km. mesafedeki Weska’da bekleyen askerler harekat emri bekliyor.

Libya’da stratejik önemdeki Sirte ve Cufra için askeri ve diplomatik hareketlilik zirve yaptı. Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri operasyon için hazırlıkları büyük oranda tamamladı. Sirte’nin batısına gönderilen 200 araçlık konvoyun ardından dün de sevkiyatlar devam etti. Yeni Şafak’a konuşan UMH Komutanlarından Tahir el Malti, Sirte’ye yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Weska’da beklediklerini, operasyona hazır olduklarını ve emir beklediklerini söyledi. Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Mejai de El Cezire’ye yaptığı açıklamada Sirte’nin batısında bugüne kadar benzeri görülmemiş bir güçle beklediklerini söyledi. El-Mejai şunları kaydetti:

“Sirte ve Cufra şehirlerinin ve Libya limanlarının özgürleştirme mücadelesinin başlaması artık çok yakın. Hafter’i destekleyen ülkeler bir uzlaşı ortaya koysa idi savaş olmayacaktı. Ancak bu ülkeler savaşmayı seçerse, El-Vifak güçleri savaş hazır. Tüm potansiyellerini ve güçlerini bu operasyona hizmet etmek için kullanıyorlar.”

UMH'ye T-122 yardımı 

TSK da Libya’da UMH’ye askeri eğitim ve danışmanlık hizmetini sürdürüyor. Sirte operasyonuna destek vermek için Libya’ya askeri kargo uçakları ile bazı silah sistemleri sevk edildi. Roketsan yapımı T-122 Sakarya ÇNRA sisteminin Sirte yakınlarında konuşlandırılacağı iddia edildi. 40 kilometreye kadar menzili bulunan kara konuşlu T-122’ler, Suriye’de etkin bir şekilde kullanılmıştı.

Moskova heyeti Ankara'ya geliyor

Askeri hareketliliğin yanında diplomasi trafiği de devam etti. Libya’da ateşkes için Hafter güçlerinin Sirte ve Cufra’dan çekilmesini şart koşan Türkiye ve UMH, müzakere için Rusya ile masaya oturacak. Moskova, görüşmeler yapmak üzere Ankara’ya bir heyet gönderecek.

Darbeci Hafter'e yardım kesilmeli

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Malta Ulusal Güvenlik ve İçişleri Bakanı Byron Camilleri ve Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile Ankara’da görüştü. Toplantının ardından Akar, "Darbeci Hafter’e yönelik desteğin kesilmesi elzemdir" dedi. Akar, “Askeri eğitim, iş birliği ve danışmanlık faaliyetlerimiz devam ediyor. ‘Libya Libyalılarındır’ anlayışı ile ilişkilerimizi ve çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Daima Libyalı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu da herkesin bilmesini istiyorum” değerlendirmesini yaptı.

Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa da, “Hafter’in yaptığı operasyon, tüm bölgedeki güvenliği bozmuştur. Bu sorumluluk, sadece Hafter’in değil, onu destekleyen diğer ülkeler de bu sorumluluğun altındadır” yorumunu yaptı.

Malta Ulusal Güvenlik ve İçişleri Bakanı Byron Camilleri ise “Bugün üç ülke arasında konuşulan barış ve istikrara yönelik konuşmalar Malta, Libya ve Türkiye için öncelik olmakla birlikte bütün Akdeniz’e komşu ülkeler ve bölge ülkeleri için de bir öncelik olmak durumundadır. Libya’da barışçıl bir çözüme ulaşılabilmesi için yapılması gereken şey, mevcut çatışma ve gerilim ortamının azaltılmasıdır. Burada uluslararası toplumun üzerine düşen görevler de var” ifadelerini kullandı.

Cezayir'den Sisi'ye uyarı

Libya sadece Ankara’nın değil, Mısır ve Cezayir’in de ana gündemiydi. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Libya’nın kabile liderleriyle toplantı yapmasının yankıları devam etti. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Sisi’nin Libya’daki kabileleri silahlandırma planını sert bir dille reddetti. Tebbun şunları söyledi: “Libyalı kabilelerin silahlandırılması konusunu duydum. Bu gerçekten çok tehlikelidir. Yeni bir Somali ile karşı karşıya olacağız ki bu durumda hiçbir çözüm olmaz.” Libya krizi konusunda, “Türkiye ve Cezayir Dışişleri Bakanlarının günlük temas halinde” olduğunun altını çizen Tebbun, Birleşmiş Milletler (BM) ile koordineli olacak girişimin Tunus-Cezayir çözümü olabileceğini belirtti.

"Aşiret liderleri tutuklansın"

Libya’nın içinden de çok sayıda kentin kabile temsilcileri ve yerel yönetimleri Sisi’ye tepkilerini ortaya koydu. Misrata Belediye Senatosu, başsavcıdan Sisi ile görüşen kabile heyetinin üyelerine karşı tutuklama emri çıkarması yönünde çağrıda bulundu. Zliten Belediyesi ve Yaşlılar Konseyi ve Güney Libya Tuareg Ulusal Hareketi, Mısır’ın Libya’ya müdahale açıklamasını kınadıklarını açıkladı. Varfala Kabileleri Sosyal Konseyi de ülkeyi bölecek her türlü eylemi reddettiklerini duyurdu. Konsey, Mısır ordusunu siyonist projenin hedefi olarak Libya’ya müdahale etmesi durumunda meydana gelebilecek kayıplara dikkat çekti. Varfala Kabileleri Sosyal Konseyi, ulusal bir çözüm bulma konusunu tartışmak adına seçkinler, şehir liderleri ve Libya kabilelerinin bir arada olduğu bir toplantı yapmak istediklerini duyurdu.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya