13.09.2020 19:49
681 okunma
Paylaş
Suç, ceza, bağış
Suç kelimesine sözlük şu anlamı veriyor: “Suç: Törelere, ahlâk kurallarına aykırı davranış.” (TDK).
Rasim Özdenören

Suç kelimesine sözlük şu anlamı veriyor: “Suç: Törelere, ahlâk kurallarına aykırı davranış.” (TDK).

Ancak kavram hukuk açısından değerlendirildiğinde söz konusu tanım sadece eksik değil fakat yanlış bile görülebilir. Çünkü töreye (örf ve adet veya anane, kısaca gelenek) veya ahlâk normlarına aykırı davranışlar hukuk tekniği açısından suç sayılmaz. Nitekim onlara uygulanan yaptırımlar da cezai nitelikte sayılmaz ve bu bakımdan da suç fiilinden ayrılır.

Böylece suç kavramını hukuken özel bir tanıma kavuşturmak gerekiyor.

İnsanlar fıtraten bir arada yaşamaya zorunludur. Doğumundan ölümüne kadar her insan teki öteki insanlara muhtaç ve mecbur bulunur. Bir arada yaşamanın temel teminatı ise güven duygusudur.

Suç, insanların bir arada yaşamasını sağlayan güven duygusunu tehlikeye sokan fiildir. O fiile göz yumulduğu takdirde insanların bir arada yaşaması imkân dışı kalır. Bu itibarla suç işleyen faile belli bir yaptırım uygulamak insan toplumunun sürekliliği açısından zorunludur. Suça uygulanan yaptırımın adı ise cezadır. Oysa töreye, ahlâk kurallarına karşı uygulanan yaptırım ceza değildir. Onlar toplum tarafından kınanır, ayıplanır ama onlara cezai yaptırım uygulanmaz.

İmdi hangi fiillerin suç sayılacağına yasa karar verir. Burada ilginç bir husus var, o da şu: ceza yasası veya cezai yaptırım öngören herhangi bir yasa “şu fiil suçtur” biçiminde bir hüküm vaz etmiyor. Yasa, normları, yani kabul edilmiş ilkeleri veya buyrukları öngörerek “öldürürsen, çalarsan, güveni kötüye kullanırsan, ihanet edersen…” şu yaptırıma (ceza) uğrarsın, hükmünü getiriyor.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya