15.09.2020 15:34
1 yorum
1.443 okunma
Paylaş
KLAVYE DURMUYOR
Her şeyi yazıyorlar. “Bana ihtiyaç mı var?” diye yazmaktan geri duruyorum. Boşuna sosyal medya sayfalarını işgal edip dostlarımı malumun ilamı olan sözlerimle meşgul etmeyim diyorum. Bunun her zaman doğru bir şey olmadığını da biliyorum. Fakat klavye durmuyor; “parmakların tuşlarımı öpsün” diyor.
Mustafa Yıldız

         Her şeyi yazıyorlar. “Bana ihtiyaç mı var?” diye yazmaktan geri duruyorum. Boşuna sosyal medya sayfalarını işgal edip dostlarımı malumun ilamı olan sözlerimle meşgul etmeyim diyorum. Bunun her zaman doğru bir şey olmadığını da biliyorum. Fakat klavye durmuyor; “parmakların tuşlarımı öpsün” diyor.

            Sosyal medya sayesinde herkes âlim. Herkesin, kendini âlim zannettiği bir dünyada yaşıyoruz. Benden üstün olandan ders alayım diyebilen kaç kişiyiz biz?  Bazı zaman gerçek ilim sahiplerinden istifade etmeye çalışıyoruz. Lakin en güzel ilim de sahih kitaplarda mevcut. Sosyal medya ise okuma zevkimizi köreltiyor.

            Herkes kendi alanında bir şeyler bilince, çok kere “terciye tere satmak” kabilinden yayınlar yapılıyor.

            KORONAVİRÜS’ÜN ETTİĞİ

            Koronavirüs, yüzbinlerce insanı öldürmekle, milyonlarcasını hasta etmekle, ekonomileri çökertmekle, insanları birbirinden uzaklaştırmakla kalmadı, hareket kabiliyetimizi de büyük ölçüde kısıtladı.

            Korona, hayatında en büyük hazzı sosyal, ilmî, manevî yaşam olan bizim gibi insanları bunlardan da mahrum etti. Bir ara şöyle bir beyit terennüm ettim:

            Korona kopardı birbirimizden

            Kıpırdamaz olduk biz yerimizden

            Öyle bir hâl ki dost sohbetleri, düğün dernek ziyaretleri ve cenaze merasimleri şu an itibariyle geride kaldı. Umarız ki o güzel günler geri gelir. Koronanın daha neler yaptığı ve ne acılar yaşattığını herkes bilmektedir. Daha da ne olacak bilemiyoruz.

            Şimdilik online görüşmelerle yapılan görüşmeler, bal kavanozunu dışından yalamak gibi oluyor.

            Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, hastalara âcil şifalar dilerken bizim de bu kervanlardan birine katılıp katılmayacağımız belli değil.

            Burada yanlış bir tutumdan bahsetmek istiyorum,

            Bu virüs belası ister insan eliyle üretilmiş olsun, ister tabiattan bulaşmış olsun; bununla mücadele etmek her can taşıyan varlığın tabii reaksiyonudur. Ayrıca hayatı tehlikeden korumak Allah’ın emridir.

            Garip olan şu ki, bazı şahıslar bunun insan eliyle üretilmiş, dünyayı ve bütün insanlığı kontrol etmek amacıyla düzenlenmiş bir komplo olduğunu söyleyerek korunma tedbirlerine uyanları ölümden korkmakla, komplolara boyun eğmekle suçlamaktadırlar. Bununla da yetinmeyip izole şartlara uymamayı da teşvik etmektedirler. Bunun ne kadar yanlış bir şey olduğunu takdirlerinize bırakıyorum.

            ÜMİDİMİZ

            Allah’tan ümidimiz, korona ile mücadelede en az zarar gören ülkelerden biri olan Türkiye’nin, hem koronanın, hem şımarık Yunanistan’ın üstesinden geleceğidir.

            Allah dostlarımızı, milletimizi, ümmetimizi ve bütün insanlığı felaketlerden korusun.

 

           

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
HASBİHAL
Edebi kültürümüzde çok orijinal bir ifade olan HASBİHAL'in en güzel örneği işte budur. Mevcut durumu olduğu gibi ifafe etmek buna denir. Üstadımızın kalemine ve yüreğine SAĞLIK.
Yorum Ekleyen: Kemal CENGİZ     17.09.2020 20:39:26
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya