28.11.2020 16:40
693 okunma
Paylaş
YENİLENME BİR KÂİNAT KANUNUDUR
Devlet ve millet olarak hedeflediğimiz yeni atılım ve açılımların önemini dini açıdan da değerlendirmemiz faydalı olacak, gayretlerimize manevi bir ruh katacaktır:
Kemal Cengiz

            Devlet ve millet olarak hedeflediğimiz yeni atılım ve açılımların önemini dini açıdan da değerlendirmemiz faydalı olacak, gayretlerimize manevi bir ruh katacaktır:

            İslam Büyüklerimiz, "Basiret sahibi Müslüman için Allah'ın kitabı ikidir. Biri, okuyup anlaması için aklına hitap eden Kur’an, diğeri ibretle bakıp anlaması gereken kâinat kitabıdır" demişlerdir. Kur'an'ı her an okuyamasak da, Kâinat kitabını (eğer uyumuyorsak) her an görüyoruz. Ancak görmek yetmiyor; bu kitaptan bir şeyler anlamamız için, ona ibretle bakmamız gerekiyor.

            Kâinat kitabına böyle bir nazarla baktığımızda onun üzerinde "canlı olarak" yaşadığına şahit olduğumuz her varlığın, "sürekli olarak yenilenmek suretiyle geliştiğini" görürüz. Ağaçlar, bitkiler, böcekler ve hayvanlar (tabii ki insanlar) hepsi bu kanuna göre yaşamlarını sürdürmektedirler.

            İslâmî anlamda "tabiat kanunu" dediğimiz; dini manada "sünnetullah" denilen bu hayat gerçeğine göre yaşamak iddiasında bulunan her canlı, yenilenmek ve gelişmek zorundadır. Yoksa "yok" olur, ölür.

            Ebedi hayat sahibi (Hayy) olan yüce Allah, bu hayat gerçeğini, bir de "dilden gönüllere" hitap eden kitabında kendi zatından örnek vererek "Göklerde ve yerde ne varsa O'na muhtaçtır. O, her an yaratmaktadır" (Rahman, 29) buyurmaktadır.

            Bu ayetin izahında "Kelâmî Tefsir" âlimleri müfessirlerimiz, "Allah kâinatı her an yeniden yaratmak suretiyle yenilemektedir" demişlerdir. Nehirde zerrecikler, birbirinden kopmadan sürekli akan sularda birlikte her an nasıl bir bütünlük içinde göründüklerini, kâinattaki varlık gerçeğinin de öyle göründüğü izahını yapmışlardır.

            Bu İlahî ve tabiî kanuna göre  "Var olmanın temel kanunu, yenilenmektir".

            Bu anlamda günümüzde reform denilen "yenilik" hareketini, "eskimişliği itiraf" olarak algılamak, köhneleşmektir.

            Yenilikten asla korkmayalım. Yoksa yeniliriz. Bilmeliyiz ki, yenilik peşinde koşana yetişilmez!

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya