05.04.2021 10:59
590 okunma
Paylaş
"İlimlerde Birlik Arayışı ve Müfredat Sorunu" Paneli
İslam düşüncesi kendi mensuplarına ve bütün insanlığa, diğer pek çok medeniyetten farklı olarak tevhit ilkesi gereği doğruya ve hakikate ulaşmada bütüncül bir yaklaşım önerir. Bir hakikate ulaşmak için bütünü atomize ederek ulaşmaya çalışan bir anlayışa “Faslu’l-Muttasıl”, bilakis ayrı olanları birleştirerek bütüncül bir bakış açısına ise “Faslu Munfasıl” denir.

PROF. DR. MEHMET GÖRMEZ

 • İslam düşüncesi kendi mensuplarına ve bütün insanlığa, diğer pek çok medeniyetten farklı olarak tevhit ilkesi gereği doğruya ve hakikate ulaşmada bütüncül bir yaklaşım önerir. Bir hakikate ulaşmak için bütünü atomize ederek ulaşmaya çalışan bir anlayışa “Faslu’l-Muttasıl”, bilakis ayrı olanları birleştirerek bütüncül bir bakış açısına ise “Faslu Munfasıl” denir.
 • Özellikle modern zamanlarda bütün dünyada eğitim sistemlerinde ayırarak ve parçalayarak bakmanın büyük bir teamül haline geldiği görülmektedir.
 • Vahiy, insan ve kâinat, tekvin ve tenzili birlikte ele almak ne kadar önemliyse bunları ele alan ilimleri birlikte değerlendirmek, bunlar arasında ilişkiler kurmak, bundan hareketle bütüncül bir bakış açısına sahip olmak o derece önemlidir.
 • ·Modern zamanlarda külli bilgi sisteminden ayrı olarak her bilgi alanı küçük bir adacık oluşturmuş adeta diğer bilim alanlarında aşırı bir ihtisaslaşma yaşandı hatta bu bir ihtisas körlüğünü beraberinde getirmiştir. Günümüzde bilgi sistemleri arasında hem kavramsal hem kuramsal kopukluklar yaşanmaktadır.
 • İslam dünyasında da insanı ve evreni konu edinen bilimlerin neredeyse terk edilmiş olduğu görülmektedir.
 • İslami ilimler denildiğinde insanı ve evreni kâinatı ele alan ilimleri ayrı bir yerde düşünmek, pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Halbuki bu ilimler o kadar iç içedir ki hem kaynakları bakımından hem yöntemleri bakımından birbirinden ayırmak mümkün değildir. Bu da parçalanma ve bölünme yaşadığımız durumlardan biridir.
 • Türkiye’de üniversite sistemimiz büyük oranda hala seküler ve pozitivist bir çerçevede yoluna devam etmektedir.
 • İslam Düşünce Enstitüsü bu konuyu hem bilgi sistemine bir bakış açısı olarak hem eğitim sistemimizin bir sorunu olarak hem de bir usûl meselesi olarak ele aldı ve bu senenin başından itibaren İslam düşüncesinde bilimlerin birliği başlığı altında önemli dersler gerçekleştirdi.
 • Birinci derste ben İslam’ın, Kur’an ve sünneti esas alarak nasıl külli bir ilim tasavvurunu önerdiğini, ilim hikmet ve marifet kavramları üzerinden anlatmaya çalıştım.
 • Ardından, Ömer Türker Hoca akli nakli ilimler ayrımı üzerinden meseleye yaklaştı ve ilk iki yüz yılda bugün temel İslam bilimleri dediğimiz ilimlerin teşekküllerini tamamladığını ifade etti.
 • İbrahim Halil Üçer iki ders yaptı ve ilk dersinde gaye problemi açısından, ikinci derste tarihsel açıdan meseleyi değerlendirdi ve uzman körlüğünden bahsetti. Özellikle bilimlerin gaye itibariyle birbirine bağlanacaklarından söz etti ve nihai kertede gayelerle birbirine zincir ile bağlanan ilimlerin nerede nihayete ereceği sorusuna ‘metafizik’ cevabını verdi.
KAYNAK : (AA)
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya