22.11.2021 16:10
1 yorum
379 okunma
Paylaş
Dr. Osman ARSLAN'dan Gençlere “Bilge Aliya” Konferansı
20 Kasım 2021 Cuma günü saat 15.00’de Dr. Osman ARSLAN Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfında gençlerle “Bilge Aliya” konulu konferansta bir araya geldi.

20 Kasım 2021 Cuma günü saat 15.00’de Dr. Osman ARSLAN Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfında gençlerle “Bilge Aliya” konulu konferansta bir araya geldi. Aliya İzzetbegoviç’i Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri kapsamında hazırladığı “Bilge Aliya” kitabını gençler için imzaladı. Programa Anadolu Vakfı Gençlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Aydın ŞIK, Gençlik Komisyonu Yönetimi ve çok sayıda genç katıldı.

Dr. Osman ARSLAN Konferansta Bosna Savaşı’nı ve Bosna Halkının Çektiği Acıları Temsil Eden Mavi Kelebek Broşunu Takmıştı

Bosna Savaşı’nı ve halkın çektiği acıları temsil eden “mavi kelebek” sembolü konferans boyunca Osman ARSLAN’ın yakasındaydı. “Mavi kelebek” sembolünün anlamını ve önemini Osman ARSLAN gençlere şöyle anlattı:

“Mavi kelebek Bosna Savaşı’nın ve Bosna halkının çektiği acıların simgesi hâline gelmiştir. Bunun sebebini ise şöyle anlatalım: Mavi kelebekler, mezarlarda açan ölüm çiçekleri ile beslenen, kanatları mavi renkli kelebek türüdür. Sırplar, savaş boyunca toplu katliamlar düzenlemiş ve Boşnak cesetlerini kimsenin bulmaması için derin mezarlar kazmışlardır. 2007 yılında Bosna-Hersek'in Sırbistan'a karşı 2007 yılında Bosna-Hersek'in Sırbistan'a karşı açtığı soykırım davası için toplanan Uluslararası Adalet Divanı Sırbistan'ın bir soykırım yaptığına ilişkin bir kanıt olmadığına karar kılmıştır. Bu karardan sonra Bosna devleti toplu mezarların bulunması için bir komisyon kurmuştur. Bir yıl sonra bazı bölgelerin jeolojik yapılarının değişmiş ve mavi kelebekler belirli bölgelerde yaygınlaşmış olması komisyonun ilgisini çekmiştir. Mavi kelebeklerin olduğu bölgelerde kazı çalışmaları yapılmış ve Bosna Savaşı’na ait 300 adet toplu mezarlar bulunmuştur. Bu olay sonrasında ise mavi kelebek Bosna halkı için ölümsüz bir sembol olmuştur.”

Dr. Osman ARSLAN: “Aliya, milliyetçi değil millî idi.”

Konferansta Dr. Osman ARSLAN Aliya’nın mücadeleyle geçen yaşamından, liderliğinden ve fikirlerinden uzun uzun bahsetti. Milliyetçilik kavramı konusunda şu cümleleri kurdu:

“Aliya, millî devlet anlayışını besleyen düşünceleri uzun uzun sorgulamıştır. Milliyetçi saldırganlıklardan hayatı boyunca çok çekmiş olan Aliya, millî olmakla milliyetçi olmayı birbirinden ayırmıştır. Aliya’ya göre ‘millî olmak, önce halkını ve ülkesini düşünmektir. Milliyetçilik ise azınlığı görmezden gelen, devleti öncelerken bireyi ezen baskıcı bir anlayıştır. Millî duygu onur ve merhamet taşır, milliyetçilik mağrurluk ve şiddet taşır. Millî duygu hoş görülüdür, milliyetçilik tahammülsüzdür. Millî duygu seçicidir, milliyetçilik toptancıdır.’. Bu düşünceleriyle Aliya, İslami değerlere, Müslüman kardeşliğine zarar vermeyen millîlik kavramını destekliyordu.”

“Aliya’nın İslam Anlayışına Göre Bilim İslam ile Mümkündür.”

Dr. Osman ARSLAN konferansın ilerleyen zamanlarında İslam ve bilim konusunda şunları söyledi:

“Bilim ve İslam birbirini reddeden ve birbirine zıt kavramlar değildir. Bilakis bilim, ancak İslam ile mümkündür. Kur’an’daki her ayet bilimi, bilimdeki her kaide İslam’ı destekler. Aliya da tam olarak bu bilinçle bilimin İslam ile mümkün olacağını söylemiştir.”

 “Bilge Aliya”ya Gençlerden Büyük İlgi

Konferans boyunca gençlerden Aliya’ya karşı ilgi çok büyüktü. Program sonunda konuşmacıya çeşitli sorular yöneltildi.

Dr. Osman ARSLAN Konferans Bitiminde Gençlere “Bilge Aliya” Kitabını İmzaladı

Konferansın devamında Dr. Osman ARSLAN ile gençlerin muhabbeti ilerledi.  Osman ARSLAN lise, üniversite yıllarından ve gençliğinden anılar anlattı. Böylece samimi bir muhabbet ortamı oluştu. Gelen gençlerin tümü hem halkının lideri Aliya’yı tanıdı hem de iyi vakit geçirdi.

Konferans bitiminde Dr. Osman ARSLAN yazmış olduğu “Bilge Aliya” kitabını gençler için imzaladı. “Bilge Aliya” kitabını okuyup bitirdikten sonra gençlerle bir kitap sohbeti yapılacağı haberi de gençleri memnun etti.

KAYNAK : Diğer
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Teşekkür
Rabbim namazınızın yanına yazsın Abiciğim.
Yorum Ekleyen: Bünyamin Aktaş     22.11.2021 21:08:35
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya