25.01.2022 11:06
1 yorum
444 okunma
Paylaş
Derinlik-Sığlık
Derinlik kelimesi, millet hayatımızda da ne yazık ki, çok kötü bir şekilde kullanılmış, “derin devlet” anlayışıyla pek çok vatandaşımız soruşturmalara maruz kalmıştır.
İsmail Aydın

Derinlik kelimesi, millet hayatımızda ne yazık ki, çok kötü bir şekilde kullanılmış, “derin devlet” anlayışıyla pek çok vatandaşımız soruşturmalara maruz kalmıştır. Keşke “derin devlet” yerine “derin millet” kavramını kullanabilmiş ve adalet hedefini gözeten icraatlar yapabilmiş olsaydık. Derin millet kavramı, aziz milletimizin devletsiz yaşayamayacağını ifade ettiği gibi, kadim inancımızı, kültürümüzü, medeniyetimizi ve bu millete vücut veren bütün unsurları bir arada ifade eder. Devlet ne zaman yıkıldıysa, derin millet hemen yenisini kurmuştur. Muhteşem tarihimiz bunun şahididir. Devlet ve millet kavramları bu açıdan ayrı bir çalışmanın konusudur.

Bu yazımızda, derinlik ve sığlık kavramlarının başka bir yönü üzerinde durmaya çalışacağız.

Dilim söylemeye pek varmıyor ama ne yazık ki ilişkilerimizde bir derinlik yok. Toplum hayatımıza sanki sığlık hâkim gibidir.

Derinlikte aşk, sevgi, sevda vardır. Sığlıkta ise şehvet, nefret, menfaat vardır. Sığlıkta aşkın yerini şehvet, sevginin yerini nefret almıştır. Sığlıkta dostluk yok düşmanlık; emanet yok hıyanet; sadakat yok ihanet; birlik yok ayrılık; cömertlik yok cimrilik vardır. Orada insanların eli açık değil sıkıdır, hem de sımsıkı. Sığlıkta insanların yönlendiricisi adalet değil cinayettir. Birinde sosyal ilişkileri zenginleştiren feragat duyguları, diğerinde bütün hayatı kısırlaştıran menfaat hesapları. Orada insanlar samimi değil ikiyüzlü riyakârlardır. Derinlikte kadirbilirlik, sığlıkta nankörlük vardır.

Derinlikte akıl vardır, ilim vardır. Sığlıkta ise hırs vardır, cehalet vardır. Sığlıkta hırs aklın önüne geçmiştir. Derinlik aydınlık, sığlık karanlıktır. Derinlikte insaniyet vardır. Sığlıkta nefsaniyet. Orada insanların yönlendiricisi hakkaniyet değil nefsaniyettir. Derinlikte iman, sığlıkta inkâr vardır.

Derinlikte insan hak yolunda, adalet uğrundadır. Sığlıkta ise heva ve hevesi yolunda menfaat uğrundadır. Derinlikte sabır, sığlıkta acelecilik; derinlikte dayanıklılık, sığlıkta zayıflık; derinlikte zorluk, sığlıkta kolaycılık vardır. Derinlikte çalışkanlık diğerinde fırsatçılık ve tembellik esastır.

Derinlik insanın hedefleriyle sığlık insanının hedefleri de aynı değildir. Biri nihaî zaferin peşinde uzak hedefi gözetir; diğeri yaşadığı anın düşünde günü kurtarır, zevk cümbüşündedir.

Derinlikte aile yuvadır, çocuk çiçektir, meyvedir. Sığlıkta ise aile kâr zarar ortaklığına dayalı, karşılıklı menfaatlerin çatıştığı bir şirkettir; çocuk kazadır, yüktür.

Derinlik, kanaat zenginlik demektir, sığlık şükürsüz fakirlik demektir. Derinlikte tevazu, sığlıkta gurur kibir vardır. Derinlikte insan meyve ağacı, sığlıkta kavak ağacı gibidir. Kavak ağacının dalları yukardadır ama meyvesi yoktur.

Derinlikte doluluk, sığlıkta boşluk vardır. “Boş başak dik durur.” Derinlikte af, hoşgörü; sığlıkta haset, kin duyguları…

Fakat bütün bunlara rağmen derinliğin sığlığa yine de bir teşekkür borcu vardır. Niye mi? Derinliğin değerinin anlaşılmasından dolayı. Ki, sığlık olmasaydı derinliğin değeri hiç anlaşılabilir miydi? Güzelliğe değer katan, başka bir ifadeyle güzelliğin farkedilmesine yardım eden çirkinlik değil midir? Tercihimiz derinlik ve güzellik olsun.

Sözü Yunus’un deyişiyle bitirelim:

İşidin ey yarenler / Aşk bir güneşe benzer
Aşkı olmayan gönül / Misali taşa benzer

Taş gönülde ne biter / Dilinde ağu tüter
Nice yumuşak söylese / Sözünde savaş tüter.

Değerli okurlarım. Böylece geldik bir yazının daha sonuna. Yeni bir konu ve yeni bir yazıyla yeniden buluşuncaya kadar hoşça kalınız, diyorum. Yüreğinizden sevgi, yüzünüzden tebessüm eksik olmasın.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
DERİNLİK
Derinliği çok sade anlaşılır bir şekilde çok güzel ifade ettiniz. Gerçekten bugün millet derinliğine çok çok muhtaç durumdayız. Dikkatleri bunun üzerine çekme amacı taşıyan yazınız nedeniyle de teşekkür ederim değerli yazarımız.
Yorum Ekleyen: HÜSEYİN AYAZ     26.01.2022 13:54:23
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya