21.06.2019 15:37
288 okunma
Paylaş
Avrupalı dostlarımıza uyarı
​Akdeniz'de aktör olmanın yolu Ankara'dan geçer.
Doğu Akdeniz konusunda popülist ve aldatmaya dayalı bir üst dil kullanan Avrupa Birliği, Türkiye’nin hamleleri karşısında adeta sıkışmış durumda. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sözde Münhasır Ekonomik Bölgelerine küresel enerji şirketlerini yönlendirmesi ve Avrupa Birliği’nden açık destek almasına Türkiye’nin cevabı da gecikmedi.

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon yataklarının keşfiyle birlikte tek yanlı olarak sözde Münhasır Ekonomik Bölgeleri’ni (MEB) ilan edip bu alanları küresel enerji şirketlerine pazarlayan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), bölgede yaşanan gerilimi daha da artırmaktan çekinmiyor. GKRY’nin gayri meşru hamlelerini destekleyen Avrupa Birliği ise Türkiye’ye karşı popülist ve aldatmaya dayalı bir üst dil kullanmaya devam ediyor.

Türkiye ise Doğu Akdeniz’de yaşanan bu süreci ciddi bir şekilde değerlendirip kartlarını açmaya başladı. Başta Maraş’ın açılması, Kıbrıs’ta yeni üstlerin planlanması ve Fatih’ten sonra Yavuz’un bölgeye gönderilmesi yeni bir dönemin mesajını veriyor. Doğu Akdeniz 2019 ajandasının ikinci bölümünde Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi İİSBF Dekanı/ CEMES (Akdeniz Güvenliği Merkezi) Başkanı Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney, AB’nin Doğu Akdeniz stratejisi, bölgedeki enerji kaynaklarının pazarlanması ve küresel enerji şirketlerinin hamlelerini yenisafak.com’a değerlendirdi.

Avrupa Birliği hazırlıksız yakalandı

AB, genel olarak, Avrupalı ülkeler özelde ise Doğu Akdeniz’deki Soğuk Savaş’a hazırlıksız yakalandıklarını ifade eden Güney, “Aslında Avrupa kendi içinde kendi sorunlarını o kadar dinliyor ki, çevresiyle ilgili popülist, var olan söyleme sıkışmış politikalar üretmek dışında jeopolitik olarak anlamlı bir dönüştürücü proje sunamıyor. Kısaca Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras olsun, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olsun açıklamaları, ABD-Rusya-Türkiye arasındaki pazarlıkların sürdüğü bölgede gerçek dengenin şekilleneceği Soğuk Savaş hattıyla ilgili değil. Avrupalılar, Doğu Akdeniz’deki Soğuk Savaşın aktörü olmaktan uzaklaşırken Doğu Akdeniz’de çıkartılan, şimdilik ABD’nin desteklediği, Rusya’nın seyrettiği Türkiye’yi ve KKTC’yi dışlayalım gürültüsünün parçası oluyorlar” açıklamasında bulundu.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
Haber Akışı

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya