+A A -A

İngiltere Başbakanı May: Dört gözle bekliyoruz!

-A A +A

May, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasında milletvekillerini  Brexit müzakerelerinde mevcut durum hakkında bilgilendirdi.

Brexit’in ardından AB ülkeleri ile "derin ve özel bir ortaklığı"  sürdürmek istediklerini belirten May, "Bu ortaklığı başarmak sadece bizim değil  AB’nin 27 üyesinin de liderlik ve esneklik sergilemesine bağlı olacak." dedi.

İtalya’nın Floransa kentinde yaptığı konuşmada ülkesinin müzakerelerle  ilgili yaklaşımını ortaya koyduğunu anımsatan May, “Bir sonraki aşamayı dört  gözle bekliyoruz ancak top onların bahçesinde. Olumlu bir karşılık alacağımız  konusunda iyimserim.” diye konuştu.

Sadece Birleşik Krallık için değil AB için de en iyi anlaşmayı  sağlamayı amaçladıklarını anlatan May, "İlerleme her zaman pürüzsüz olmayacak  ancak müzakerelere yapıcı bir şekilde, dostluk ve iş birliği ruhuyla, gözümüzü  geleceğe sabitleyerek yaklaşırsak felaket tellallarını haksız çıkarabileceğimize  inanıyorum." görüşünü dile getirdi.

Muhalefetten eleştiri

May’in ardından söz alan ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri  Jeremy Corbyn ise hükümetin AB referandumunun üzerinden 16 ay geçmesine karşın bu  konuda herhangi bir kayda değer ilerleme sağlayamadığını söyledi.

“Floransa konuşması hükümetin Brexit’i nasıl bir karmaşaya  dönüştürdüğünü kanıtladı.” ifadesini kullanan Corbyn, Theresa May’in de 1,5 yıla  yaklaşan görev süresini heba ettiğini ileri sürdü.

"Bu bir top oyunu değil"

Öte yandan Brexit müzakerelerinin 5. turu bugün Brüksel'de başladı.

Müzakereler, Birleşik Krallık’ın AB bütçesine yönelik mali  taahhütleri, vatandaşlık hakları ve İrlanda sınırı konularında tıkanmış  durumda.

AB tarafı, İngiltere’nin, üzerinde uzlaşılmış 2020 birlik bütçesine ve  üye ülkelerin kalkınma programlarına taahhütlerini tam yerine getirmesini şart  koşuyor. Bu miktarın 20-100 milyar avro arasında olduğu belirtiliyor.

Brexit sonrasında İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan  oluşan Birleşik Krallık'ın AB ile tek kara bağlantısı olarak kalacak  İrlanda-Kuzey İrlanda arasındaki sınır, müzakerelerin tıkandığı bir diğer konuyu  oluşturuyor.

Brexit kararı, İngiltere'de yaşayan 3,2 milyon AB vatandaşının yanı  sıra AB'de bulunan bir milyon İngiliz vatandaşının hakları konusunda da  belirsizlik ortaya çıkarıyor.

AB Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas ise bugün Başbakan May’in  “top AB’nin bahçesinde” sözleriyle ilgili bir soru üzerine, "Bu bir top oyunu  değil. Müzakereler belli bir sıra çerçevesinde yürütülüyor. Boşanma olan birinci  bölüm için herhangi bir çözüm bulunamadı. Yani top tamamıyla İngiltere'nin  sahasında." ifadelerini kullandı.

Floransa konuşması

İngiltere, geçen yıl haziran ayında yapılan referandumla AB'den  ayrılma kararı almış, 29 Mart'ta da Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleterek  ayrılık sürecini resmen başlatmıştı. AB de 29 Nisan'da yaptığı özel zirveyle  müzakerelerdeki ilkelerini belirlemişti.

May, ilk 3 turunda ilerleme sağlanamayan müzakereleri hareketlendirmek  için 22 Eylül’de Floransa’da ülkesinin yeni Brexit yaklaşamını ortaya koyan bir  konuşma yapmış ve herhangi bir rakam zikretmeden AB’ye mali taahhütlerini yerine  getireceklerini ve müzakerelerin ardından 2 yıllık bir geçiş süreci istediklerini  açıklamıştı.

Ülkesindeki AB vatandaşlarının haklarıyla ilgili varılacak anlaşmanın  da Birleşik Krallık’ın iç hukuku haline getirilerek garanti altına alınacağını  vaat eden May, İrlanda sınırında da herhangi bir fiziksel altyapı kurulmasından  kaçınılacağını açıklamıştı.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 09.10.2017 - 22:38 -687-
Bu sayfayı paylaşın :