+A A -A

İslamofobi

-A A +A

   Kelime anlamı olarak ‘’İslam Korkusu,İslam’a karşı önyargı ve ayrımcılık gibi manaları içeren İslamofobinin tarihi kökenleri Endülüs’ün fethine kadar gider. Haçlı Seferleri ile kilise bu olguyu asker devşirmek içinde çok kullanmıştır. Sonrasında birkaç yüzyıl etkisi azalan bu olgu,son yıllarda yeniden popüler hale gelmiştir.Özellikle 90’lı yıllar bu noktada bir başlangıç sayılabilir.

   1991 senesinde SSCB’nin dağılmasıyla Batı için tehlikenin rengi kırmızıdan yeşile yani komünizmden İslam’a döndü. Samuel Huntington’ın bu dönemde kaleme aldığı ‘’Medeniyetler Çatışması’’ isimli kitap bunu ispatlar niteliktedir. Kitaba göre İslam Medeniyeti Batı dünyası için potansiyel bir tehlikedir.Bu düşünce pratiği Batıda çok büyük kabul görmüştür.Nitekim ilerleyen yıllarda maalesef Batının bu rahatsızlığını dürtecek olaylar meydana geldi, getirildi.Bilhassa 11 Eylül 2001’deki İkiz Kuleler Saldırıları farklı bir dönemin eşiği oldu.

   Bu saldırıların ardından Afganistan ve Irak’a savaş açan ABD başkanı Bush’un ‘’Bu bir Haçlı Seferidir’’ sözünü bilmekte fayda vardır. Artık bu dönemden itibaren Batı için İslam;El-Kaide,Taliban vs. terör örgütlerinden ibaret hale geldi. Nitekim bu toptancı yaklaşım siyasal ve sosyal hayatta Müslümanlara ciddi zararlar verdi.Örneğin 2001 yılından bugüne Avrupa genelinde 300 civarında cami kundaklandı. Ve yine bugün Avrupa’nın birçok ülkesinde etkin olan Pegida Hareketi İslam düşmanlığını körüklemeye devam ediyor. Şu anda ABD Başkanlığına aday adayı olan Donald Trump’ın İslam karşıtı söylemlerini bilmekte de fayda var.Ayrıca bugün Avrupa’ya giden Suriyeli sığınmacılara yapılan muameleyi hepimiz biliyoruz. Bu kadar ırkçı ve düşmanca hareketlere Batılı ülkeler yeterince önlem olmuyor. Üstüne Batı medyası bunlara adeta çanak tutuyor.

   Evet, bugün karşımızda halkının büyük çoğunluğu okuma yazma dahi bilmeyen İslam ülkeleri mevcut.Ancak Batı ise tüm ihtişamına,modern ve medeni görünüşüne rağmen pek çok yalan,çarpık ve asılsız bilgi ile donatılmış durumdadır. Bunun en büyük örneği İslamofobidir. İslam Batıda insanlara IŞID’lerde El-Kaide’lerle anlatılmakta,terör ve İslam kelimeleri yan yana kullanılmaktadır. Batı toplumlarının büyük çoğunluğu İslam’ın bir barış,kardeşlik ve sevgi dini olduğundan bihaber durumdadır.Bu hususta üzerine önemli görevler düşen İslam ülkeleri ise siyasi,sosyal ve ekonomik kaos içerisindedir.Maalesef bu kara propogandaya karşı yeterli mücadele verilememektedir.

   Fakat yapılması gereken İslam’ın bir evrensel barış ve hoşgörü dini olduğunu doğru kanallarla ulaştırabilmektedir. Ayrıca hem siyasi hem hukuki zeminde mücadele verilmeli ve İslam’a karşı yürütülen bu savaş için Batı çeşitliliğe saygı duymaya,temel hak ve özgürlüklerin koruyucusu olmaya zorlanmalıdır.Bir entegrasyon süreci yaşanmalı ve radikal hareketlerden uzak durulmalıdır.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 13.12.2016 - 16:16 -677-
Bu sayfayı paylaşın :