+A A -A

Kanada ile ABD arasında 'uçak' gerilimi

-A A +A
AA
 
ABD Ticaret Bakanlığı'nın, 26 Eylül tarihinde yüzde 220 olarak  açıkladığı anti-damping vergisi, Boeing'in son şikayetiyle geçen Cuma günü yüzde  300’e yükseltildi.
 
Amerikan uçak devi Boeing, ABD Ticaret Bakanlığı’na yaptığı şikayette,  Bombardier’in yasadışı sübvansiyonlar aldığını ve C Serisi uçakları "saçma bir  şekilde düşük fiyatlarla" sattığını ileri sürmüştü.
 
"Hayal kırıklığına uğradık"
 
Son gelişme üzerine bir açıklama yapan Kanada Dışişleri Bakanı  Chrystia Freeland, her iki ülkenin derin entegre havacılık endüstrilerine sahip  olduğunu ve bunun Kuzey Amerika havacılık sektörünün küresel rekabet gücünü  artırdığını hatırlattı.
 
"ABD Ticaret Bakanlığı’nın son kararı ile tamamen hayal kırıklığına  uğradık" diyen Kanada Dışişleri Bakanı, "26 Eylül'de ilan edilen temelsiz ve  saçma sapan kararlar göz önüne alındığında, son haberler sürpriz  olmadı.Bombardier'in C serisi uçaklarındaki bu anti-damping vergileri, Kanada'nın  son derece yenilikçi havacılık sektörünü ve 200 binin üzerinde işçiyi haksız yere  hedef alıyor. Bu karar, Bombardier ve tedarikçilerine bağlı yaklaşık 23 bin  ABD’linin işini de riske atıyor." ifadesini kullandı.
 
Freeland, açıklamasında şunları kaydetti:
 
"Boeing, Bombardier'in yeni uçaklarının ABD pazarına girmesini önlemek  için ABD ticaret hukuk sistemini manipüle ediyor. Hükümetimiz, Kanada havacılık  endüstrisinin ve havacılık çalışanlarının, sorumsuz ve korumacı ticaret  önlemlerine karşı çıkarlarını savunmaya devam edecektir. Bu konuyu Boeing ve ABD  hükümeti ile en üst seviyede görüşmeye devam edeceğiz."
 
Ne olmuştu?
 
Amerikan uçak devi Boeing, Bombardier'in geçen Nisan ayında Delta  Airlines'a 125 adet C Serisi uçak satışını ilan etmesinden birkaç ay sonra ABD  makamlarına anti-damping şikayetinde bulunmuştu.
 
Boeing, 33 milyon dolara mal olan C serisi bölgesel yolcu uçaklarını,  Amerika pazarında 20 milyon doların altında bir fiyata sattığı gerekçesiyle  Kanadalı Bombardier hakkında ABD Ticaret Bakanlığı ve ABD Uluslararası Ticaret  Komisyonu’na 27 Nisan'da şikayet dilekçesi vermişti.
 
Boeing şikayetinde, Bombardier’in C serisi uçaklarını ABD’ye,  Kanada’dan daha ucuza sattığını, bunun da kendisi ve tedarik zinciri için bir  tehdit oluşturduğunu savunmuştu.
 
ABD Ticaret Bakanlığı da bunun üzerine 26 Eylül’de, Kanadalı havacılık  şirketi Bombardier’in C serisi uçaklarının  ithalatına yüzde 220 ek vergi  koymuştu.
Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 09.10.2017 - 05:44 -304-
Bu sayfayı paylaşın :