+A A -A

Kaos Avrupa’sı için ‘Kış Geliyor’

-A A +A

Brexit kararı sonrası sarsılan birlik  için seçimler yılı geleceği adına önem arz ediyor. Geçtiğimiz yıl dünya kamuoyu, ABD seçimleriyle meşgul olurken, 2017 yılında sıra Avrupa’ya geldi. Nitekim bu yıl, Avrupa’nın pek çok ülkesinde seçim maratonu başladı.

Mart ayında Avrupa’daki seçim maratonunun ilk ayağı, "alçak ülke “Hollanda oldu. Türk bakanlara uygulanan ortaçağ zihniyeti politikaların seçimde karşılığı beklenilen gibi. Sonuç ise tahmin edildiği üzere Kaos. 13 milyon seçmeni bulunan Hollanda’da genel seçimlere katılım oranı yüzde 80'i geçti. Başbakan Mark Rutte’nin partisi seçimleri kazanarak 33 vekil çıkardı. Aşırı sağcı lider Geert Wilders'in partisi ise 20 sandalye kazandı. Seçimlerde en büyük kaybeden 29 sandalyeden 9 'a düşen işçi partisi. Aşırı sağ temsilcisi Wilders'in ikinci sırada olması Avrupa Birliği'ni rahatlatan bir sonuç olarak görünse de en az dört partili bir koalisyon hükümeti kurulması ve bunun için uzun sürecek bir görüşme trafiği ve yönetim kaosu birliğin umurunda değil. Aşırı sağın yükselen oyu ve temsilci sayısı AB tarafından göz ardı edilse de Wilders'in,  Rutte için "şimdilik elimden kurtuldu" sözlerindeki cesaretini açıklıyor.

İkinci ve en önemli seçim için Fransa ön planda olacak. 23 Nisan-7 Mayıs tarihleri arasında cumhurbaşkanlığı, 11 ve 18 Haziran’da milletvekili genel seçimleri yapılacak olan Fransa'da Cumhurbaşkanlığı yarışının, aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen ve merkez sağ başkan adayı François Fillon arasında geçmesi bekleniyor. Muhafazakârları temsil eden Fillon, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı, yabancılara ve Müslümanlara yönelik sert tutumuyla tanınmakta.
Avrupa’nın heyecanla beklediği bir diğer önemli seçim ise, kuşkusuz Almanya olacak. Eylül ayındaki federal parlamento seçimleri için Başbakan Merkel 4. kez aday olurken, özellikle göçmen politikalarına duyulan öfke nedeniyle seçilmesi kesin gibi görünmüyor. 

2017 AB için en önemli yıl. Kurucu üye ülkeleri için "Wheel of Fortune" çarkı felek kuruldu, Avrupa’da şans kime gülecek bilinmez ama Kırmızılı kadın Merkel, Le Pen ve Wilders ön planda. Hollanda’da aşırı sağ-milliyetçi eğilimli partilerin güç kazanmış olması Fransa için emsal teşkil edebilir. Bu söylem ve planların Fransa ve Almanya seçimlerinde dozunu artırabilecek olması ihtimali birlik için kâbus dolu günlerin zor geçmesi demek. Özellikle Hollanda seçimleri Avrupa Birliği’nin geleceği için önem arz ediyordu, zira bu ülkede de, İngiltere gibi Avrupa Birliği’nden çıkılması gerektiğini düşünenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

 Avrupa’da liderlik ve gücün Almanya’da olması için strateji geliştirilmesini tahmin etmek hiç te zor değil. Almanya bu gücü kaybetmemek adına tüm argümanlarını ve stratejilerini kullanacak. Ama ne olursa olsun AB diye bir birliğin, artık dünyada yerinin olmadığı konusunda çokça emare var. İngiltere gemiyi terk etti. Alçak ülke seçimleri beklenilen gücü sağlamadı. Ayrıca kapılarında bekleyen milyonlarca mülteci var. Türkiye referandum sonuçları sonrası Fransa ve Eylül Almanya seçimleri AB için çok mühim. Arap baharı sonrası Avrupa için ‘kış geliyor’. Avrupa’nın Birliğinin geleceği çok aşikâr. KAOS sonrası fırtına ve dağılan yel değirmenleri, şeker/çikolata evler. Brüksel’de artık lahanası ile bilinir.

Spot: AB diye bir birliğin, artık dünyada yerinin olmadığı konusunda çokça emare var. İngiltere gemiyi terk etti. Alçak ülke seçimleri beklenilen gücü sağlamadı. Ayrıca kapılarında bekleyen milyonlarca mülteci var. Türkiye referandum sonuçları sonrası Fransa ve Eylül Almanya seçimleri AB için çok mühim. Arap baharı sonrası Avrupa için ‘kış geliyor’.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 22.03.2017 - 16:45 -1,432-
Bu sayfayı paylaşın :