+A A -A

Kaosun kontrolü

-A A +A

 

2006'dan itibaren antenlerini Türkiye'nin üst düzey askeri ve sivil bürokratlarına çeviren, dinleme ve izleme faaliyetleri ile Ergenekon/Balyoz surecine karargâh ve hükûmet içinden belgeler yetiştirerek milyon sayfaları bulan savcı iddianamelerini dolduran ABD Ulusal Güvenlik Ajansı bunları biri Ankara, biri de İstanbul’daki iki dinleme ve izleme istasyonundan gerçekleştiriyordu.

2007'de AKP Hükûmeti ile ABD arasında imzalanan yeni bir istihbarat işbirliği anlaşması mucibince Türk istihbaratından bazı istihbaratçılar, son teknoloji dinleme ve izleme araçlarının kullanımını öğrenmek, kriptolu telefonlarınki ve bilgisayarlarınki dahil olmak üzere şifre kırmada eğitim almak üzere NSA'ya bu dinleme merkezlerine katıldılar.

Bunların bir kısmı eğitim için ABD’ye de gönderildiler.

Emniyet istihbaratının 2006lardaki yapısı gereği, NSA ile çalışan Türk istihbaratçıların büyük çoğunluğu Cemaat mensubu idi.

NSA hemen Türk istihbaratçıların giremeyeceği iki yeni merkez oluşturdu ve Üst düzey Asker ev sivil bürokratların, bakanların, başbakanın ve cumhurbaşkanının dinlenmesini ve izlenmesini bu merkezlere kaydırdı.

NSA elde ettiği bilgileri ABD'nin yansıra beş üye ülkeye de servis ediyordu.

İşte bir casusluk davası açılacaksa, bilhassa 2006'dan itibaren yoğunlaştırdığı bu casusluk faaliyetleri için NSA aleyhine açılmalıdır.

Cemaatçi istihbaratçılar NSA içinde eğitim aldılar ve ayak islerini gördüler.

NSA, Cemaatçi istihbaratçıların ileri teknoloji dinleme ve izleme gereçlerini kendi kontrolleri dışında kullanmalarına izin vermediler.

 

Ergenekon/Balyoz surecinde NSA'nın elde ettiği bilgilere göre operasyon yetkisi CIA'da olmasına rağmen, CIA kendi elemanları yanında yerli unsurlardan yararlanmaya da özen gösteriyordu.

Tutuklanacak kişiler belirlendikten ve haklarındaki suç unsurları varsa toplandıktan, yoksa uydurulduktan sonra tutuklama, ve Özel etkili Mahkemelerde mahkum ettirme isi için Cemaat taşeron olarak kullanılıyordu.

NSA/CIA bazı islerini böylece Cemaat ve diğer taşeronlara gördürürken, bu hizmetlerine karşılık onların bazi taleplerini de yerine getiriyordu.

Cemaat, ABD'nin  TSK içinde Amerikancı olmayan unsurların temizlenmesi isindeki taşeronluk görevini hakkiyle ve başarıyla bitirdikten sonra, kendi hesabına bir ise girişti.

AKP Hükümetini düşürmek.

Cemaat bu konuda ABD/CIA/NSA'dan beklediği bilgi desteğini alamadı ve AKP hükümetinin hedefine düştü.

Aslında AKP Hükümeti’ni düşürme isinin bir çok ortağı vardı. Ancak onlar bunun HDP'yi barajı geçirterek kolayca basılabileceğini görüyorlardı.

Cemaatin aceleciliğine gelmediler.

Bu günü beklediler.

Türkiye’nin içine itilmeye çalışıldığı güvensizlik havası

AKP'yi CHP ile yüksek odunlu bir koalisyona doğru mu itecek?

Yoksa AKP'ye halk desteğinin yükselmesine mi sebep olacak.

Kaotik rejimlerde ayni başlangıç girdileri birbirinden çok farklı sonuçlara doğru everilebilir.

Kaosun yönetimini bilenler, bu süreçlerden kârlı çıkarlar.

 

M Can

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 23.07.2015 - 20:06 -630-
Bu sayfayı paylaşın :