+A A -A

Kapanmayan Yaramız Halep

-A A +A

Çok değil, bundan yaklaşık 90 sene öncesinde Halep, Bağdat, Bosna gibi topraklar bizim şehirlerimizdi. Tarihin karanlık sayfalarına baktığımızda o güzelim Bosna’nın Sırp vahşetiyle mahvedilerek bir şehitler diyarına dönüştürüldüğünü görürüz. Bağdat’ın durumu ise ayrı bir trajedi..

Yıllardan beri süregelen Haçlı zihniyeti kana, kine, nefrete, yakıma, yıkıma doymamış olmalılar ki işledikleri bu amansız insanlık suçu Bağdat’tan şimdi de Halep’e uzanmış durumda. Suriye'nin aylardır abluka altında bulunan Halep şehri Esad rejimi tarafından kuşatıldı. Bugün Halep büyük oranda Esad rejiminin kontrolü altında.

ABD-Rusya-İran ortaklığının seferberliğiyle birlikte hemen dibimizde üstelik dünyanın gözü önünde büyük bir insanlık suçu işleniyor ve merhametten, insaniyetten yoksun koca bir katliam yapılıyor.

Halep kalleşçe, vicdansızca, merhametsizce ve amansızca işgal ediliyor. Kan emici rejim, Halep’i üzerlerine yağdırdıkları bomba ve ardı arkası kesilmeyen kurşunlarla tarumar ettiler. Halep, bacası tütmeyen bir harabe haline getirildi. Bebekler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar, siviller ve dahi sayısızca masumlar zalimce katledildi.

Tüm bunların sonucunda Rusya’nın ve İran’ın da desteği ile Suriye’de Esad rejimi ne yazık ki Halep’i ele geçirdi. Rejim sözde intikam diyor ve çocuk, kadın, yaşlı, genç demeden kimseye zerre kadar merhametin gösterilmediği bir vahşeti de tüm çıplaklığıyla gözlerimizin şahitliğine sunuyor.

Halepli canlarımız aç, susuz, silahsız, ilaçsız ve beşeri her türlü gereksinimden mahrum bırakıldılar. Hastaneleri bile vurdu ağızları kan kokan canavarlar. Siviller kurşuna dizilirken, kadınlar tecavüzden korunmak için intihar ediyor. Acı tablo uzadıkça uzuyor.

Müslüman dertli olmalı. Kardeşinin derdiyle dertlenmeli ve buna kayıtsız kalmamalı. İşte tam da bu noktada ülkemizin Halep hassasiyeti diğer Müslüman ülkelere ve tüm dünyaya ders olmalı. Türkiye’nin vicdani ve insani kaygılarla Rusya’ya ve İran’a baskı yapan ‘’tek aktif’’ olduğu kayda değer görülmeli. Rus konsolosluğu önündeki binler, Rusya’ya, İran’a Katil Esad’a ve PKK’ya haykırarak seslerini duyurmuşlardır. Ülkemiz ve milletimiz bu hassasiyeti gösterirken Arap ülkelerinin ismi bile geçmiyor. ABD’nin ise timsah gözyaşları var sadece. Halep'in rejimin eline geçtiği yönündeki ilk açıklamalardan sonra AB'nin de bir mesajı vardı.  AB Dış ilişkiler yüksek temsilcisi Mogherini, Halep düşse bile bu savaşın biteceği anlamına gelmez dedi. Ne kadar samimi olduklarını varın siz hesap edin.

Bu katliamın sorumlularına gelince… Sanmayın ki Beşar Esad tek başına!

·         ‘’Arap Baharı’’ diyerek nice vaatlerle Suriye’ye giren ABD,

·         Hava desteği sağlayan Rusya,

·         Kara desteği sağlayan İran,

·         MİT tırlarını durdurarak yardım gitmesini engelleyip 15 Temmuzda da darbeye kalkışan FETÖ,

·         Ayak bağı olma ve zaman kaybettirme görevini üstlenen PKK,

·         Gaflet uykusundan kalkamayan Müslümanlar!! tüm bu yaşananların sorumlusudur.

Ülkemin Halepli kardeşlerimiz hususundaki yalnızlığı üzücü bir gerçek. Türkiye’nin girişimleri sonucunda İran’ın aleyhteki çabalarına rağmen ateşkes ilan edildi. İnanmak güç gelse de inşallah bu ateşkes bir oyalama ve başka bir aldatmaya dönüşmez. Bizler mümin olarak kardeşlerimiz için elimizden geleni yapmalıyız. En azından dualarımızda eksik etmemeliyiz. Bu soğuk kış günlerinde gece sıcak yatağımıza girmeden önce bir yerlerde Müslüman kardeşlerimizin katledildiğini, yersiz yurtsuz kaldığını, aç ve açıkta olduğunu düşünelim. Rabbim mazlumların yar ve yardımcısı olsun. Umut ediyorum ki tarih sayfaları Halep’in düşüşünü bir katliam ve vahşet olarak yazacaklardır.

Yüreklerimizi dağlayan tüm bu acılar içerisinde, Allah Teâlâ’nın şahitliğine inandığım bir gerçek var. Katillerin ve avanelerinin kim olduğu da belli, masumların yanında olan ve yardım etmek için kimin çırpınırcasına mücadelede ettiği de.

‘’Sakın Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma. Şüphesiz ki Allah, onları ancak gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor. ‘’

İbrahim Suresi 42. Ayet

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 16.12.2016 - 11:44 -966-
Bu sayfayı paylaşın :