+A A -A

'Kasırganın yıkımını gün ağarınca gördük'

-A A +A

Florida'da yaşayan Türk akademisyen Aslı Baysal, Irma Kasırgası'nı nasıl geçirdiğini milliyet.com.tr için yazdı:

"Kasırgaların güzergahlarını tam olarak tahmin etmek mümkün değil. Aynı gün içinde hatta saatler içerisinde yön değiştirip daha önce tehlike altında olmayan yerler, bir anda etki alanı içine girebiliyor.

Bu noktada Amerikan yerel yönetimi, üniversiteler ve medya arasında kısa süre içerisinde muazzam bir işbirliği sergileniyor. Güzergahtaki yeni bölgeler uyarılıyor, tehlikenin azaldığı bölgeler de tedbiri elden bırakmamak için diken üstünde tutulmaya devam ediliyor. Yetkililer can kaybındansa, halkın 'korkulduğu kadar olmadı' demesinden yana.

Daha önceki kasırgalarda olduğu gibi Irma kasırgasında da yetkililer tehlike hep çok ötedeyken halkı hazırlamaya başladı. Florida Valisi Rick Scott başta olmak üzere, belediye başkanı, yerel polis merkez amirleri gibi her türlü yerel yönetim mensubu, ve üniversite rektörleri tehlikenin boyutu ve hazırlık konusunda pek çok uyarıda bulundu.

Marketteki sular bir hafta önce bitti

Irma’nın bulunduğum şehir Gainesville'e gelmesine tam bir hafta varken markette şişe sular bitmişti. Tabi markette boş rafları gören ve henüz tedbirini almamış olan ben ve benim gibiler için uyarı çanları çalmaya başlıyor.

Burada uzun yıllardır yaşayanlar önce su, ekmek ve olası bir elektrik kesintisinde bozulmayacak gıda depolamanın ve olası bir tahliye için arabaya benzin koymanın öncelik olduğunun farkında.

Üniversitedeki sığınaklar

Kasırga yaklaştıkça herkes fırtınanın yönüne ve beklenen şiddetine göre evinde hazırlığa girişti. Kasırganın kategorisi, rüzgarın şiddeti, sel olasılığı, tornado uyarısı gibi pek çok unsura göre evlerinin kasırgaya dayanacağına güvenenler, evlerindeki gerekli tamirleri yapıp, bahçe ya da balkonlarındaki uçabilecek eşyaları içeri aldı. Elektrik kesintisine karşı ise buz torbası, el feneri gibi hazırlıklar yapıldı.

Evlerinde güvende hissetmeyenler ise hem idari yönetimin halka açacağını duyurduğu 12 sığınakta, hem de burada 50 binden fazla öğrencisi bulunan University of Florida’nın öğrenci ve yakınlarına açtığı iki sığınaktan birinde kalmayı planladı.

Engelliler ve hayvan sahipleri için ayrı sığınaklar önerildi. Herkes bu tarz güncellemeleri cep telefonlarından öğrendi.

Sığınakta kalacaklardan kendi yatak, battaniye, şarj aleti, kulaklık ve zorunlu ilaçlarını getirmeleri istendi. Sığınakta herkese yemek sağlanırken, terapist, sağlık memurları ve gönüllülerden oluşan bir ekip hazır bulundu.

Göçmenlere kapılar açık

Federal hükümetin son aylardaki göçmen politikasından korkanları rahatlatmak için, yerel yönetim sosyal medya ve kendi sitelerinden sığınaklara girişte kesinlikle göçmen statüsü kontrolü yapmayacağını, herkese kapılarının açık olduğunu duyurdu.

Gainesville için tehlikenin arttığının öğrenilmesiyle üniversitenin gösteri salonu olan 200 kişilik ilk sığınağı açıldığı ilk beş dakika içinde doldu ve herkesin telefonuna üniversitenin fitness merkezi olan 2000 kişilik ikinci sığınağa gitmeleri mesajı geldi.

Pazar gecesi kasırga gelmeden dersler Cuma günü ailesinin kasırgaya hazırlanmasına yardım etmek isteyen öğrenciler için iptal edildi. Hafta sonu ise kasırganın yıkıcı olduğu tamamen netleşti, üniversitede dersler Perşembeye kadar iptal edildi.

Prefabrik ve karavan tarzı yerlerde yaşayanlara sel riski nedeniyle zorunlu tahliye uyarısı geldi.

Evden sığınağa...

Eşimle birlikte üniversitenin sığınak statüsünde olduğunu bildiğimiz bir binasındaki ofisimde kasırgayı geçirdik. Zira evimiz çatı katındaydı.

Evde aklımız kalmasın diye tüm eşyalarımızı şu geçirmez poşetlere sarıp, elektronik eşyaları pencereden uzaklaştırıp, Pazar günü öğlen 4’te, kasırganın etkisini hissettirmesinden hemen önce üniversitenin yolunu tuttuk.

Yanımıza değerli eşyalarımızı, üç günlük yemek ve konaklama ihtiyacımızı aldık ve o binada ofisi bulunan pek çok kişinin bizim gibi düşündüğünü gördük.

Hocalar battaniye ve diş fırçalarıyla

Koridorda normalde resmi görmeye alıştığımız hocalar ve doktora öğrencilerini diş fırçaları, battaniyeleri, bırakmaya kıyamadıkları eşyaları, kedi ve köpekleriyle görmek ilginç bir deneyim oldu. Pek çoğumuz kendi ofisimize kapanmak yerine konferans salonlarından birinde bir şeyler izleyip yemek yiyerek vakit geçirdik.

Twitter’dan şehrin yarısının elektriğinin kesildiği, bir yangın çıktığı, pek çok eve ağaç düştüğü haberini öğrensek de çoğumuz kasırganın yıkımını sabah farketti.

 

İzmir'e kasırga videosu

Kasırga sürerken pencereden dışarı baktığımızda sanki hiç rüzgar yokmuş gibi görünüyordu. İzmir'de yaşayan anneme kasırganın nasıl olduğunu göstermek için bir video çekmek istedim, elimde cep telefonuyla dışarı çıktım. Kapıdan adımımı atar atmaz rüzgar neredeyse beni uçuruyordu.

Evimize giden yolu su basması ve elektriğin kesik olması sebebiyle bir gün daha üniversitede kalmaya karar verdik.

Şu an yerel yönetim, kurtarma ekipleri, polis, üniversite personeli ve gönüllüler kasırgadan en çok etkilenen bölgeler başta olmak üzere şehri eski haline getirmeye çalışıyor."

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 12.09.2017 - 09:05 -338-
Bu sayfayı paylaşın :