+A A -A

Kerkük Valisi iyice azıttı! Kürdistan bayrağı saat 16.30'da...

-A A +A

KERKÜK'te Nevruz kutlamalarında Kürdistan bayrağı şovu yaşanıyor. Türkiye'nin tepkisine rağmen Kerkük Valisi Necmeddin Kerim bugün yeni bir şov daha yapıyor.

Saat 16.30'da gözler Kerkük kalesinde olacak. Zira Vali Necmeddin Kerim'in verdiği emir uyarınca kaleden çok büyük bir Kürdistan bayrağı açılacak. Kürt kanalları şimdiden bununla ilgili yayınlara başladılar. Mesud Barzani'nin kanalı Rudaw da olay 'büyük çoşku' olarak duyuruldu.

Kerkük kalesinden sarkıtılacak olan Kürdistan bayrağı Valinin emri ile özel olarak hazırlandı. Kürdistan bayrağının uzunluğu 10 metre genişliğinin ise 5 metre olduğu bildiriliyor. Kerkük Valisi'nin kalede düzenlediği bu şova bütün Kürt parti temsilcilerinin katılacağı bildirildi.

SAAT 16.30'DA...

Şimdi gözler saat 16.30'daki bu şova döndü. Türkiye'nin dışişleri düzeyinde verdiği ilk tepkiden sonra bu kışkırtmaya ne yanıt vereceği merak konusu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, bayrağın Kerkük'ün çok kültürlü kimliğini aşındırma riski bulunduğunu belirtmişti.

KÜSTAH YANIT
Büyükelçinin bu açıklamasına Kerkük İl Meclisi üyesi Ahmed Askeri “Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması Irak ve Kürdistan’ın içişlerine müdahaledir. Kürdistan bayrağının göndere çekilmesi bir iç meseledir. Hiçbir şekilde Türkiye’yi ilgilendirmez” sözleriyle küstahça bir yanıt vermişti.

 

KERKÜK'ÜN DURUMU

Irak'ın kuzeyinde yer alan Kerkük, Irak merkezi hükümeti ve IKBY arasında 140'ıncı madde kapsamında tartışmalı bölge sayılıyor. Kerkük İl Meclisi'nin kararıyla kentte halihazırda Arapça, Kürtçe, Türkmence ve Süryanice resmi dil kabul ediliyor. IŞİD'in Haziran 2014 tarihinde ülkenin 2'nci büyük kentti Musul ve diğer bölgeleri ele geçirmesinden sonra, IKBY'ye bağlı Peşmerge güçleri Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölgelerin büyük çoğunluğunu kendi hakimiyetine aldı. Kerkük kenti aynı zamanda Duhok kentinden sonra en çok iç göçmen barındıran 2'nci kent konumunda. Vali Kerim, eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 20.03.2017 - 14:50 -593-
Bu sayfayı paylaşın :